در راستای اجرای طرح كارورزی محقق شد

بهره مندی بیشتر از ۹۷۰۰ بنگاه اقتصادی از معافیت بیمه ای

بهره مندی بیشتر از ۹۷۰۰ بنگاه اقتصادی از معافیت بیمه ای

به گزارش هم پیما آخرین آمار عملکرد طرح کارورزی نشان داده است که تابحال بیشتر از ۱۳۸ هزار و ۸۰۰ نفر از فارغ التحصیلان دانشگاهی بعنوان متقاضی کارورزی ثبت نام کرده و بیشتر از ۹۷۰۰ بنگاه اقتصادی مشمول معافیت بیمه ای قرار گرفته اند.به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، کارورزی طرحی موثر در توسعه اشتغال همراه با مهارت آموزی است که زمینه آشنایی فرد با محیط کار و جذب وی در بنگاه اقتصادی را فراهم می آورد.

بر اساس آخرین گزارش عملکرد طرح کارورزی، ۱۳۸ هزار و ۸۳۱ نفر از فارغ التحصیلان دانشگاهی بعنوان متقاضی طرح کارورزی ثبت نام کرده و واجد شرایط شناخته شده اند که از این تعداد، ۴۹ هزار و ۴۱۸ نفر منجر به عقد قرارداد شده، ۱۹ هزار و ۳۸۷ بنگاه اقتصادی ثبت نام کرده و ۹۷۷۷ واحد مشمول معافیت بیمه ای قرار گرفته اند.

این آمار نشان داده است که تعداد متقاضیان و بنگاههای ثبت نام کرده نسبت به ماههای گذشته رشد داشته و استقبال از این طرح افزایش یافته است.

استانهای فارس، لرستان، خوزستان، کرمان، ایلام، اصفهان، کرمانشاه و خراسان رضوی به ترتیب دارای بیشترین تعداد داوطلب ثبت نام شده هستند.

در بین استانهای مجری طرح، استان فارس با ۱۳ هزار و ۴۱۸ داوطلب، ۲۱۸۲ تعداد واحد پذیرنده و ۵۹۴۰ قرارداد منعقده بیشترین تعداد داوطلب واجد شرایط، بنگاه پذیرنده و قرارداد منعقده را به خود اختصاص داده است

کمترین تعداد واحد پذیرنده هم متعلق به هرمزگان و کمترین تعداد قرارداد منعقده متعلق به خوزستان بوده است.

داوطلبان فارغ التحصیل دانشگاهی و بنگاههای اقتصادی به منظور برخورداری از مزایای دوره کارورزی و معافیت بیمه ای می توانند به سامانه کارورزی به نشانی https: //karvarzi.mcls.gov.ir رجوع و ثبت نام کنند.

داشتن مدرک تحصیلی دانشگاهی حداقل کارشناسی و سن کمتر از ۳۵ سال در زمان ثبت نام همچون شرایط بهره مندی از مزایای کارورزی به حساب می آید. برای متقاضیان مرد داشتن کارت آخر خدمت یا معافیت از خدمت نظام وظیفه الزامی است.

مهمترین مزیت پیشبینی شده برای کارآفرینان و کارفرمایان در طرح این است که در صورت جذب کارورز، از معافیت حق بیمه سهم کارفرما به مدت حداکثر دو سال برخوردار می شوند.

مدت دوره کارورزی حداکثر ۳ ماه است و کارورزان طی این مدت بیمه مسئولیت مدنی هستند. میزان کمک هزینه کارورزی در سال ۱۳۹۹ هم به ازای هر ماه، برای مقطع کارشناسی ۵۰۰ هزار تومان، مقطع کارشناسی ارشد ۶۰۰ هزار تومان و برای مقطع دکترا ۷۰۰ هزار تومان است که از جانب وزارت کار به کارورزان پرداخت می شود.

به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا هم اکنون بازار کار تحت تأثیر تغییر و تحولات اقتصادی، شرایط خاصی را دنبال می کند که برای برون رفت از این شرایط لازم است سیاستهای مناسبی در حوزه اقتصاد و بازار کار به اجرا درآید.

پیشبینی می شود با عنایت به اثرات مثبت اجرای طرح کارورزی، این طرح فرصت آشنایی افراد با محیط کار را فراهم نموده و ضمن انتقال دانش و مهارت باعث جذب کارجویان و فارغ التحصیلان به بنگاههای اقتصادی شود.

منبع:

1399/11/05
21:44:57
0.0 / 5
1031
تگهای خبر: اشتغال , بازار , توسعه , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
هم پیما
هم پیما