پارلمان به دنبال طرح توسعه و تولید پایدار فولاد

ریسك ساخت و ساز كاهش می یابد؟

ریسك ساخت و ساز كاهش می یابد؟

هم پیما: به دنبال نوسانات بازار فولاد که ریسک ساخت و ساز را افزایش داده نمایندگان مجلس طرح توسعه و تولید پایدار فولاد را در دستور کار قرار داده اند که مطابق آن تمام زنجیره فولاد در بورس کالا عرضه شود؛ در این برنامه اطلاعات محصولات فولادی موجود در انبارها باید در سامانه جامع انبارها به ثبت برسد.


به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، تعادل بازار فولاد طی یک سال قبل به هم ریخته و از حدود ۲ ماه قبل این بی نظمی تشدید شده است. سازندگان مدعی هستند که تولیدکنندگان فولاد با هدف افزایش قیمت، محصولات خودرا دپو می کنند. واسطه ها نیز در این بین از آب گل آلود ماهی میگیرند و قیمت ها را بالا می برند.
قیمت گذاری هایی هم که بعضاً از جانب دولت انجام می شود آنطور که باید و شاید چاره ساز نبوده است. از جانب دیگر نرخ گذاری، صدای سهامداران فولاد در بورس را درمی آورد.
بر این اساس مجلس شورای اسلامی طرح توسعه و تولید پایدار فولاد را در دستور کار قرار داده است.
حجت اله فیروزی، سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس درباره این طرح گفته است: این طرح با هدف حذف دلال بازی و رانت از فضای بازار فولاد تدوین شد و هجمه های به وجود آمده مقابل آن نشان دهنده هدف گذاری درست مجلس و کمیسیون صنایع و معادن در مبارزه با رانت و فساد در این حوزه می باشد.
نماینده مردم فسا در مجلس با اعلان اینکه در طرح توسعه و تولید پایدار فولاد مشکلات موجود به خوبی احصا و راهکارها شناسایی شده است، اضافه کرد: حذف امضاهای طلایی با تشکیل کمیته رصد و پایش بازار فولاد یکی از خاصیت های مثبت این طرح است برای اینکه با این کمیته مسئولیت های توزیع شده و تمام اختیارات از حوزه یک دستگاه اجرائی خارج و در اختیار چند دستگاه قرار می گیرد.
وی با اعلان اینکه با طرح ساماندهی بازار فولاد تمام زنجیره فولاد قابل رصد است، افزود: ما به دنبال ساماندهی بازار فولاد و منطقی و واقعی کردن قیمت ها هستیم.
فیروزی افزود: صنعتگران و افرادی که به دنبال سالم سازی و ساماندهی بازار فولاد هستند از طرح کمیسیون صنایع استقبال کردند چونکه این طرح حدود ۴ ماه در کمیسیون صنایع و معادن با حضور فعالان حوزه فولاد، دستگاهای اجرائی و دولتی و کارشناسان این حوزه چکش کاری شده است.
سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اعلان اینکه در طرح توسعه و تولید پایدار فولاد باید تمام زنجیره فولاد در بورس عرضه می شود، اشاره کرد: هرچند کاستی هایی در بورس برای اجرای این طرح وجود دارد اما سازمان بورس برای حل این نقصها اعلام آمادگی کرده است؛ بطور مثال زیرساخت لازم برای عرضه برخی محصولات مانند پروفیل در بورس وجود ندارد که بر طبق این طرح این زیرساخت ها باید تامین گردد.
فیروزی با اعلان اینکه بر طبق طرح کمیسیون تمام محصولات زنجیره فولاد باید در سامانه جامع تجارت بارگذاری شود، اظهار داشت: با این پروسه زنجیره فولاد به صورت مستمر قابل رصد است.
این نماینده مردم در مجلس یازدهم افزود: در طرح توسعه و تولید پایدار فولاد آمده است که اطلاعات محصولات فولادی موجود در انبارها باید در سامانه جامع انبارها درج شود، این امر سبب می شود میزان محصولات موجود در داخل کشور مشخص شود.
سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اعلان اینکه در طرح کمیسیون صنایع و معادن مجلس علاوه بر اینکه قیمت گذاری دستوری نیست، کف و سقفی برای عرضه و تقاضا در بورس نیز نظر گرفته نشده، افزود: طرح مذکور سبب تعادل قیمت ها می شود.
وی اشاره کرد: از آنجائیکه عرضه محصولات فولادی در بورس هفتگی است، اگر این محصولات به فروش نرود، امکان صادرات برقرار است در حقیقت مجلس با قاطعیت از صادرات محصولات فولادی بعد از تامین نیاز داخل حمایت می کند برای اینکه تولید داخل فولاد دو برابر نیاز کشور است و می توان با صادرات، حلقه تولید را تکمیل کرد.
منبع:

1399/10/28
15:04:09
0.0 / 5
919
تگهای خبر: ارز , بازار , توسعه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
هم پیما
هم پیما