یك مقام مسئول در وزارت راه تشریح كرد:

جنگ قره باغ بر صنعت ترانزیت ایران چه تأثیری داشت؟

جنگ قره باغ بر صنعت ترانزیت ایران چه تأثیری داشت؟

به گزارش هم پیما مدیرکل ترانزیت وزارت راه و شهرسازی اظهار داشت: تصمیم گرفتیم تا به دنبال جنگ قره باغ، شراکت های جدید چندجانبه در منطقه تعریف و کریدورهای قدیمی را تکمیل و وارد چرخه تجارت منطقه نماییم.به گزارش هم پیما به نقل از وزارت راه و شهرسازی، امین ترفع درباب نشست مشترک وزارت راه و شهرسازی با وزارت امورخارجه با موضوع بررسی تحولات قره باغ بر وضعیت حمل و نقل و ترانزیت منطقه جهت بهره گیری از فرصت های ایجادشده برای کشور و اهداف آن نشست، اظهار داشت: فرصت های به وجود آمده در کشور خصوصاً در حوزه های حمل و نقلی و ترانزیتی و چگونگی استفاده از این فرصت ها در نشست مشترک مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.
وی با اشاره به اینکه تمامی دستگاه های تأثیرگذار همچون بخش های حمل و نقلی وزارت راه و وزارت امور خارجه و دفتر توسعه تجارت، موضوعات مرتبط را موشکافانه بررسی کردند، اضافه کرد: در این جلسه، بر تکمیل و فعال کردن کریدور شمال-جنوب و کریدور خلیج فارس- دریای سیاه تاکید گردید. این موارد همچون مواردی هستند که در تحولات قره باغ می توان از آنها استفاده نمود.
ترفع توضیح داد: تصمیم این است که بتوانیم با اتخاذ سیاست های هوشمندانه وزارت راه و شهرسازی، شراکت های جدید چندجانبه را در منطقه تعریف و کریدورهایی که سابقه چندین ساله دارند را تکمیل کرده و آنها را وارد چرخه تجارت نماییم.
وی اشاره کرد: وزارت راه و شهرسازی خصوصاً در دو سال قبل که موضوع دیپلماسی حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی را تهیه کرده و نقشه آنرا در دست تدوین دارد، آن پروژه های اولویت داری که جنبه ملی داشته و در عین حال کارکرد بین المللی دارند و اتصال کشور را با کشورهای همسایه برقرار می کنند، در اولویت قرار داده است.
مدیرکل ترانزیت، تجاری سازی و تشکل های وزارت راه و شهرسازی اشاره کرد: پروژه های حمل و نقلی اولویت دار در سطوح مختلف مطرح و تأیید شده است تا در قالب بودجه ای به جریان افتاده و تکمیل شود.
ترفع بر تعامل وزارت راه و شهرسازی و وزارت امور خارجه در ترانزیت اصرار کرد و اظهار داشت: وزارت امور خارجه از جنبه سیاسی به وزارت راه و شهرسازی، کمک می نماید تا بتواند شراکت و ائتلاف های چندجانبه حمل و نقلی را شکل داده و از این فرصت برای ارتقای کشور، استفاده نماید.
گفتنی است، نهمین جلسه از سلسله نشست های دیپلماسی حمل و نقل بمنظور بررسی تأثیر تحولات قره باغ بر وضعیت حمل و نقل بین الملل و ترانزیت منطقه جهت بهره گیری از فرصت های به وجود آمده برای کشور، ۱۷ دیماه با حضور مدیرکل دفتر تجاری سازی و تشکل های وزارت راه و شهرسازی و نمایندگانی از وزارت امورخارجه، دفتر ترانزیت گمرک جمهوری اسلامی ایران، دفتر توسعه صادرات خدمات سازمان توسعه تجارت ایران، دفتر ترانزیت و حمل و نقل بین المللی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای، ترانزیت و لجستیک و توافق نامه های سازمان بنادر و دریانوردی، بازرگانی خارجی و بین الملل شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران، در ساختمان دادمان وزارت راه و شهرسازی، اجرا شد.


منبع:

1399/10/21
21:00:42
0.0 / 5
1009
تگهای خبر: توسعه , خدمات , دستگاه , ساخت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
هم پیما
هم پیما