تشكیل دومین جلسه كمیته دستمزد فردا

تشكیل دومین جلسه كمیته دستمزد فردا

دومین جلسه کمیته دستمزد شورایعالی کار در حالی فردا برگزار می گردد که مقرر است نماینده مرکز آمار ایران با گزارش کاملی از فهرست اقلام مصرفی سبد معیشت کارگران در این نشست حضور یابد.به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، سه شنبه نهم دیماه بود که اولین جلسه کمیته دستمزد شورایعالی کار با حضور نمایندگان کارگری، کارفرمایی و دولت برگزار شد؛ جلسه ای که در آن با عرضه گزارش ۷۵ صفحه ای از اقلام سبد معیشت کارگران، پیشنهاد مزد منطقه ای کارفرمایان رد شد و با درخواست گروه کارگری از نماینده مرکز آمار به منظور عرضه گزارشی از اقلام مصرفی سبد معیشت خانوارهای کارگری دعوت به عمل آمد.

ناصرچمنی ـ نماینده کارگران در شورایعالی کار، با تایید برگزاری نشست روز دوشنبه به ایسنا اظهار داشت: گروه کارگری جهت شرکت در این جلسه آمادگی کامل دارد و ما اسناد و مدارک و گزارش خویش را که تماما برگرفته از داده ها و اطلاعات مرکز آمار ایران است، جمع آوری و به این جلسه عرضه خواهیم کرد.

وی اظهار داشت: مقرر است طبق آنچه در جلسه اول درخواست شد، نماینده مرکز آمار ایران به این جلسه دعوت شود و گزارش کاملی از فهرست اقلام مصرف سبد معیشت کارگران عرضه نماید.

چمنی همینطور با اشاره به اینکه مبحث مزد منطقه ای از دستور کار کمیته دستمزد خارج شده و دیگر به آن پرداخته نمی گردد، اضافه کرد: در جلسه قبل نمایندگان کارفرمایی بحث منطقه ای شدن مزد کارگران را پیش کشیدند که با مخالفت گروه کارگری مواجه گردید و معاون وزیر کار هم اعلام نمود که سال جاری به این مسئله ورود نخواهیم کرد چون اولا بیشتر از ۴۰ سال است که دستمزد بر مبنای ماده ۴۱ قانون کار تعیین می شود؛ ثانیا تعیین دستمزد به شکل منطقه ای نیازمند تحقیق و کار پژوهشی است و بررسی این مسئله به سال آینده موکول خواهد شد.

اولین جلسه کمیته دستمزد شورایعالی کار با هدف بررسی و تعیین هزینه سبد معیشت کارگران نهم دیماه تشکیل شد. در این جلسه گروه کارگری گزارشی از اقلام خوراکی و مصرفی، شاخص قیمت مصرف کننده، مقایسه افزایش قیمتهای کالا و سیر صعودی آن در ۸ ماه گذشته عرضه کرد و گروه کارفرمایی بر تعیین دستمزد سال ۱۴۰۰ بر اساس مزد منطقه ای تصریح کرد که به نتیجه نرسید.

کمیته دستمزد شورایعالی کار همه ساله با هدف بررسی هزینه های زندگی و تعیین رقم سبد معیشت کارگران تشکیل جلسه می دهد و رقمی که بعنوان هزینه ماهانه سبد معیشت تصویب می شود مبنای مذاکرات دستمزد در سال بعد قرار می گیرد.

طی هفته های اخیر بانک مرکزی خط معیشت را در حالی ۱۰ میلیون تومان اعلام نمود که سال قبل اعضای کمیته دستمزد، هزینه ماهانه سبد معیشت کارگران را ۴ میلیون و ۹۴۰ هزار تومان تعیین کردند.

پیش از این معاون روابط کار وزیر کار گفته بود به علت ناتوانی و عدم آمادگی واحدهای تولیدی و صنعتی و شرایط اقتصادی کشور، در هیچ سالی نتوانستیم رقمی که کمیته مزد بعنوان هزینه سبد معیشت کارگران محاسبه می کند را در تعیین دستمزد لحاظ نماییم.

به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، مقامات کارگری ابراز امیدواری کرده اند که جلسات کمیته دستمزد هفتگی برگزار گردد تا مقدمات جلسات اصلی دستمزد در شورایعالی کار فراهم و به مبحث تعیین دستمزد ۱۴۰۰ پرداخته شود.

منبع:

1399/10/21
14:09:32
0.0 / 5
1072
تگهای خبر: بانك , تولید , شركت , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
هم پیما
هم پیما