بازار مسكن تغییر جهت داده است

بازار مسكن تغییر جهت داده است

به گزارش هم پیما یک کارشناس بازار مسکن با اعلان اینکه کاهش یک درصدی ماهانه قیمت مسکن شهر تهران در مقابل افزایشهای 10 درصدی پیش از آن عدد قابل توجهی محسوب نمی گردد اظهار داشت: با این وجود کاهش جزئی قیمت، نمادی از تغییر جهت بازار از افزایش لجام گسیخته به دوره ثبات نسبی است.


مهدی روانشادنیا در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: بعد از سه سال افزایش مداوم قیمت مسکن و التهابات شدید بازار که منجر به ۵.۵ برابر شدن قیمت شد، گزارش آذرماه بانک مرکزی حاکی از کاهش ۱.۱ درصدی میانگین قیمت ها در آذر ماه نسبت به ماه قبل است.
وی ادامه داد: بااینکه این کاهش در مقابل افزایشهای ماهانه بیش از ۱۰ درصد شایان توجه نیست اما نمادی از تغییر جهت بازار از افزایش لجام گسیخته به دوره ثبات نسبی است.
این کارشناس بازار مسکن با اشاره به ۲۵۵۵ فقره معامله مسکن در آذرماه ۱۳۹۹ که افت ۷۴ درصدی را نسبت به ماه مشابه سال قبل نشان میدهد اظهار داشت: این به مفهوم رکود مطلق معاملات است. در یکی از مناطق تهران فقط ۱۹ معامله ثبت شده است.
روانشادنیا اشاره کرد: سهم معاملات واحدهای نوساز زیر ۵ سال از حدود ۵۰ درصد سال های پیش به ۳۹ درصد رسیده و حدود ۵۵ درصد معاملات برای واحدهای زیر ۸۰ متر بوده که نشانه های تضعیف قدرت خریدار در سال های اخیر است.
وی با اعلان اینکه در ۱۲ منطقه از مناطق ۲۲ گانه تهران فقط ۳۰ درصد معاملات به ثبت رسیده اظهار داشت: این نمایه نیز حاکی از عدم توازن منطقه ای معاملات و بورس بودن مناطق محدودی از شهر است.
این کارشناس بازار مسکن اظهار نمود: به صورتی پیش بینی های آبان و آذر محقق شده و بنظر می رسد قیمت ها وارد مرحله نوسانات کوچک و تثبیت و جا ماندن از تورم عمومی شده و حداقل تا شش ماه دیگر با چنین بازاری روبرو خواهیم بود.
روانشادنیا ابراز امیدواری کرد با تسهیل پروسه صدور پروانه ساختمان، بهبود فضای کسب وکار صنعت ساختمان، حمایت دولت و تغییر در رویکردها از کاهش بیش از این ساخت و عرضه مسکن و التهاب بعدی بازار جلوگیری شود.
مسکن در تهران متری ۲۶.۹ میلیون تومان
به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، آذرماه ۱۳۹۹ متوسط قیمت مسکن شهر تهران برمبنای معاملات ماه مذکور ۲۶ میلیون و ۹۱۰ هزار تومان در هر متر مربع بوده که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل ۱.۱ درصد کاهش و ۹۸.۹ درصد افزایش دارد. طبق اعلام بانک مرکزی همین طور تعداد معاملات انجام شده در آذرماه سال ۱۳۹۹ حدود ۲.۶ هزار فقره بود که نسبت به ماه مشابه سال قبل ۷۳.۲ درصد کاهش را نشان میدهد. بررسی توزیع تعداد واحدهای مسکونی معامله شده در شهر تهران به تفکیک عمر بنا حاکی از آنست که واحدهای تا پنج سال ساخت با سهم ۳۹.۱ درصد بیشترین سهم را به خود اختصاص داده اند.
منبع:

1399/10/15
23:48:37
5.0 / 5
1109
تگهای خبر: بازار , بانك , ساخت , مسكن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
هم پیما
هم پیما