بیشترین هزینه زندگی كارگران چیست؟

بیشترین هزینه زندگی كارگران چیست؟

یک فعال کارگری معتقد می باشد اگر چارچوب ماده 41 قانون کار به درستی اجرا و متناسب با شرایط اقتصادی کشور برای کارگران مزد تعریف شود، در افزایش قدرت خرید و کاهش هزینه های زندگی آنها اثرگذار می باشد.رحمت اله پورموسی در گفت و گو با ایسنا، اجرای ماده ۴۱ قانون کار را بهترین ملاک تعیین دستمزد کارگران عنوان نمود و اظهار داشت: از گذشته تا به امروز ماده ۴۱ قانون کار تنها مبنا و ملاک تعیین دستمزد کارگران بوده است پس اجرای کامل قانون کمک می نماید تا دستمزد کارگران به سمت واقعی شدن برود.

وی تصریح کرد: علاوه بر اجرای ماده ۴۱ لازم است نرخ تورم سبد معیشت خانوارهای کارگری محاسبه و مدنظر قرار گیرد. هم اکنون بیشترین هزینه سبد معیشت کارگران را مسکن و اجاره بها به خود مختص کرده است. سبد هزینه کارگران شامل خوراک و پوشاک، مسکن، ایاب و ذهاب و درمان می شود که کمیته دستمزد با عنایت به اقلام خوراکی و غیرخوراکی کارگران هرسال نسبت به تعیین رقم سبد هزینه کارگران اقدام می کند.

این فعال کارگری با استقبال از طرح مجلس برای افزایش حقوق کارگران دوبار در سال اظهار داشت: با این طرح حقوق و دستمزد کارگران به صورتی بازبینی می شود. وقتی هزینه سبد معیشت کارگران هم در شش ماهه نخست و هم در نیمه دوم سال بررسی و در طول سال متغیرهای آن محاسبه شود، در ترمیم دستمزدها اثرگذار می باشد.

به گفته وی ماده ۴۱ قانون کار تکلیف دستمزد کارگران را روشن کرده و نیازی به اصلاح آن برای تعیین حداقل مزد نیست؛ اگر چارچوب قانون به درستی اجرا و متناسب با شرایط اقتصادی کشور برای کارگران مزد تعریف شود، سبب ارتقای قدرت معیشت خانوارهای کارگری و کاهش هزینه های زندگی آنها می شود.
1399/10/15
00:55:02
5.0 / 5
1145
تگهای خبر: مسكن , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
هم پیما
هم پیما