پروژه محققان دانشگاه شهید بهشتی در میان 4 پروژه منتخب تونل سازی جهان

پروژه محققان دانشگاه شهید بهشتی در میان 4 پروژه منتخب تونل سازی جهان

هم پیما: محققان دانشگاه شهید بهشتی موفق به عرضه متدولوژی جدیدی با عنایت به فشار آب بالا و با دبی زیاد تا ۸۵۰ لیتر در ثانیه در محیط آبرفتی شدند که در میان چهار پروژه منتخب تونل سازی جهان قرار گرفت.


به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، دکتر نورزاد، رئیس دانشکده مهندسی عمران، آب و محیط زیست دانشگاه شهید بهشتی در این خصوص اظهار داشت: در این پروژه متدولوژی جدیدی را با عنایت به فشار آب بالا (high water pressure) با دبی زیاد (water ingress) تا ۸۵۰ لیتر در ثانیه در محیط آبرفتی (بسیار خردشده) عرضه کرده، به صورتی که با روش جدید سفارش شده، متوسط حفاری روزانه از ۲ متر به ۱۱ متر رسید.
بر مبنای اعلام انجمن بین المللی تونل سازی و فضاهای زیرزمینی (ITA)، «پروژه چندمنظوره اومااویا» که توسط یکی از شرکتهای ایرانی اجرا شده، در میان چهار پروژه منتخب نهایی در بخش پروژه های ۵۰ تا ۵۰۰ میلیون یورویی در سال ۲۰۲۰ میلادی قرار گرفت.
انجمن بین المللی تونل سازی و فضاهای زیرزمینی (ITA)، تعداد ۵۴ پروژه داوطلب را برای سالجاری میلادی در هشت بخش ارزیابی کرد که پروژه چندمنظوره اومااویا در کشور سریلانکا به پیمانکاری شرکت فراب، در میان چهار پروژه منتخب نهایی در بخش پروژه های ۵۰ تا ۵۰۰ میلیون یورویی در سال ۲۰۲۰ میلادی قرار گرفت.
ارزیابی پروژه ها بر مبنای شاخص هایی چون احجام عملیات پروژه، رعایت اصول ایمنی، نقش پروژه در غلبه بر مشکلات و کاهش آلایندگی و حفظ محیط زیست و دستاوردها و نوآوری های خاص پروژه صورت گرفته است.
بر مبنای اعلام روابط عمومی وزارت علوم، پروژه چندمنظوره اومااویا در جنوب شرقی کشور سریلانکا و در فاصله ۲۰۰ کیلومتری پایتخت این کشور واقع شده و شامل دو سد به نامهای دایرابا و پوهولپولا، نیروگاه آبی ۱۲۰ مگاواتی زیرزمینی، ۲۸ کیلومتر تونل های انتقال آب و دسترسی، سه شفت عمودی جمعاً به طول ۸۵۰ متر و ۲۳ کیلومتر خط انتقال برق است. هدف از اجرای این پروژه، بهبود آبیاری پنج هزار هکتار زمین کشاورزی، انتقال ۱۴۵ میلیون متر مکعب آب در سال و تولید ۲۹۰ گیگاوات ساعت انرژی در سال است.
منبع:

1399/10/14
01:02:03
5.0 / 5
1084
تگهای خبر: ارز , تولید , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
هم پیما
هم پیما