با چقدر می توان از بورس خانه خرید؟

با چقدر می توان از بورس خانه خرید؟

هم پیما: زمزمه های انتشار اوراق سلف مسکن در بورس کالا قوت گرفته و طبق آنچه تا حالا اعلام شده، سازوکار این طرح به این صورت است که هر فرد می تواند به میزان سرمایه ای که دارد از یک متر تا یک واحد کامل بوسیله اوراق سلف خانه پیش خرید کند و اگر در زمان سررسید اوراق به اندازه متراژ یک واحد اوراق در اختیار داشته باشد، می تواند آن واحد را تحویل بگیرد، در غیر این صورت به ارزش روز می تواند اوراق خودرا بفروشد و نقدی تسویه کند.


به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، بگفته مسئولان مقرر است در بازار سرمایه بستری فراهم گردد تا متقاضیان بتوانند به آسانی مسکن پیش خرید کنند. در حقیقت مقرر است این امکان فراهم گردد که افراد بتوانند حتی به اندازه یک متر مربع و به میزان نقدینگی خود پیش خرید خانه انجام دهند تا از این طریق قدرت خرید پس انداز خودرا نگه دارند؛ بدین سبب مسکن به قطعات کوچک تبدیل گشته و امکان فروش آن و نیز امکان انجام معاملات ثانویه فراهم می شود.
به عبارت دیگر، بورس کالا به دنبال آنست که بتواند مسکن را به شکل متری و در قالب اوراق سلف استاندارد مسکن پیش فروش کند و این کار را در بستری که تضامین لازم از سازنده گرفته شود و خریدار با خیال آسوده مبادرت به خرید کند، انجام دهد.
همین طور اگر در سررسید، سازنده تعهدات خودرا ایفا نکرد بتواند از سازنده خسارت بگیرد و ضرر احتمالی خریدار جبران شود.
این طرح هم اکنون با نظر موافق کمیته فقهی سازمان بورس همراه بوده و در مرحله تدوین مقررات قرار دارد.
در بازار اوراق سلف موازی مسکن، بازار ثانویه وجود دارد؛ یعنی امکان خرید یا فروش مجدد برای افراد محیا است. بدین سبب اگر افراد بتوانند در زمان سررسید اوراق به اندازه متراژ یک واحد اوراق در اختیار داشته باشند می توانند آن واحد را تحویل بگیرند و اگر تمایل به تحویل نداشتند مبادرت به تسویه نقدی کنند.
برای مثال فردی که سرمایه ۱۰۰ میلیون تومانی در اختیار دارد و امکان خرید یک واحد آپارتمان را نداشته باشد با بهره گیری از طرح فروش متری در بورس و تعیین قیمتی واحد برای هر آپارتمان توسط انبوه سازان (به عنوان مثال هر متر آپارتمان ۱۰ میلیون تومان) این امکان فراهم می شود که ۱۰ متر آپارتمان پیش خرید کند و ریسک نوسانات قیمت را به این اندازه برای خودش پوشش دهد و در آینده با پس اندازهایی که به وجود می آورد می تواند باردیگر اوراق سلف خریداری نموده و یک واحد را خریداری کند.
گفتنی است؛ جزئیات کامل این طرح هنوز اعلام نشده و مقرر است به زودی شرایطش مشخص و اعلام گردد.
منبع:

1399/10/13
23:23:03
5.0 / 5
1016
تگهای خبر: ارز , استاندارد , بازار , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
هم پیما
هم پیما