در گزارش هم پیما مطرح شد؛

تكمیل طرح های نیمه تمام با استفاده از روش فكتورینگ

تكمیل طرح های نیمه تمام با استفاده از روش فكتورینگ

به گزارش هم پیما رئیس کمیسیون انرژی اتاق تهران می گوید: در شرایطی که وضعیت طرح های عمرانی نامناسب است، اگر از مدل تأمین مالی فکتورینگ استفاده نماییم، خیلی از طرح های نیمه تمام تکمیل می شوند.حمیدرضا صالحی در گفتگو با خبرنگار مهر درباره ضرورت استفاده از تأمین مالی مبتنی بر قرارداد (فکتورینگ)، عنوان کرد: تأمین مالی مبتنی بر قرارداد (فکتورینگ) همچون ابزارهای نوین و کاربردی تأمین مالی در دنیا است. فکتورینگ در زمان بندی دقیق پروژه های عمرانی، پوشش ریسک و حل مشکلات بنگاه های اقتصادی اثرگذاری مثبت دارد.
رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی صنایع و معادن تهران افزود: یکی از مهمترین مشکلات و چالش های پروژه های عمرانی کشور، کمبود منابع مالی است. دلیل این مورد کاملاً روشن است. هم اکنون اغلب پروژه های عمرانی کشور با روش های سنتی و قدیمی که همان بودجه های سالیانه دولتی است، تأمین مالی می شوند.
صالحی خاطرنشان کرد: در سال هایی که فروش نفت بالا بود به علت منابع مالی حاصل از نفت، پروژه های عمرانی تا حدودی وضعیت مناسبی داشتند. در شرایط فعلی که در فروش نفت به مشکل خوردیم، وضعیت پروژه های عمرانی نامناسب شده است. با اطمینان می گویم اگر از مدل تأمین مالی فکتورینگ استفاده نماییم، خیلی از پروژه های عمرانی نیمه تمام تکمیل می شوند.
رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی تهران اظهار داشت: در مدل فکتورینگ، پروژه های عمرانی و خدماتی، توسط نهادهای مالی تأمین مالی می شوند. به عبارتی، پروژه دیگر معطل بودجه دولت نمی ماند. در این مدل پس از عقد قرارداد بین پیمانکار و کارفرما، بازیگر دیگری به نام نهاد مالی وارد قرارداد می شود. نهاد مالی، همزمان با شروع پروژه پیمانکار را تأمین مالی می کند و پس از اتمام پروژه پول خویش را از کارفرما دریافت می کند.
وی اضافه کرد: کارآیی مدل تأمین مالی فکتورینگ در دنیا ثابت شده است. هم اکنون فکتورینگ تبدیل به یک صنعت فعال در زمینه تأمین مالی شده است. فکتورینگ حتی در خاورمیانه هم مورد استفاده قرار می گیرد و خیلی از پروژه های داخلی و خارجی کشورهای منطقه را تأمین مالی می کند.
صالحی خاطرنشان کرد: دولت باید از مدل تأمین مالی فکتورینگ استقبال و حمایت کند. پیمانکار نباید درگیر مباحث مالی با کارفرماها که اکثراً دستگاههای دولتی بزرگ هستند، شود. در همه جای دنیا نهادهای مالی که دارای تجربیات زیادی در زمینه مباحث پولی و بانکی هستند، ضمن تأمین مالی پیمانکارها با کارفرماها تعامل می کنند.
وی اظهار داشت: هم اکنون کارفرماهای بزرگ دولتی رابطه ارباب رعیتی با پیمانکارها دارند. یعنی پیمانکار پروژه را شروع می کند ولی نمی تواند حق الزحمه خویش را دریافت کند. در مدل تأمین مالی فکتورینگ دیگر این اتفاق رخ نمی دهد. به عبارتی نهاد مالی قدرت دریافت حق الزحمه پروژه را با تخصص و ابزارهای خود، دارد. مطمئن باشید در صورت عملیاتی شدن فکتورینگ، پروژه های عمرانی در زمان پیشبینی شده بهره برداری شده و با بهره وری بالا تکمیل می شوند.


منبع:

1399/10/09
23:46:36
5.0 / 5
1104
تگهای خبر: ابزار , بانك , خدمات , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
هم پیما
هم پیما