هم پیما گزارش می دهد

مخالفان و موافقان طرح تحقیق و تفحص از فولاد مباركه چه می گویند؟

مخالفان و موافقان طرح تحقیق و تفحص از فولاد مباركه چه می گویند؟

هم پیما: اصفهان خیلی از فعالان اقتصادی، فولاد مبارکه را بعنوان یکی از صنایع راهبردی کشور همپای نفت می دانند چونکه نقش موثری در ایجاد ارزش افزوده در اقتصاد کشور و ارزآوری دارد، با این وجود طی چند ماه گذشته موضوع تحقیق تفحص از این مجموعه بزرگ تولیدی از طرف برخی نمایندگان مجلس مطرح گردیده است.


بااینکه تحقیق و تفحص حق طبیعی نمایندگان است و می توانند از این ابزار برای شفاف سازی استفاده کنند، اما در سوی دیگر میدان برخی نمایندگان مخالف بر این عقیده هستند که در فضای فعلی کشور و در سال جهش تولید، باید مجلس حامی تولید و صنعت کشور باشد و کمیسیون های تخصصی متناسب با نوع فعالیت و تخصص خود باید در موضوعات ورود کنند تا نتایج درست تری حاصل شود و وقت نمایندگان نیز تلف نشود.
با این حال، ۲۵ آذر امسال سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی از تصویب تحقیق و تفحص از شرکت «فولاد مبارکه اصفهان» در کمیسیون متبوعش آگاهی داد.
حجت الله فیروزی در این زمینه اظهار داشت: این جلسه با حضور وزیر صمت و نمایندگان متقاضی بررسی گردید و در نهایت اعضای کمیسیون صنایع با تحقیق و تفحص از این شرکت موافقت کردند بدین سبب گزارش آن به صحن علنی مجلس ارائه می شود.
اما بهمن آرمان- کارشناس اقتصادی در گفت و گو با ایسنا با اعلان اینکه صنعت فولاد بعنوان یک صنعت راهبردی و پایه نقش موثری در اقتصاد کشورها دارد، اظهار نمود: با نگاهی به تولیدکنندگان بزرگ فولاد دنیا می توان در بین آنها کشورهای پیشرفته صنعتی همچون ژاپن، آمریکا، آلمان، کره جنوبی و ایتالیا را دید که آنها جزو ۱۰ کشور بزرگ تولیدکننده فولاد هستند و غیر از کره جنوبی در گروه هفت اقتصاد بزرگ جهان نیز قرار دارند.
وی توضیح داد: بااینکه کشورهای پیشرفته صنعتی وارد دوران فراصنعتی شده اند، اما صنعت فولاد برای آنها همچنان کلیدی و راهبردی است و تولید خودرا همچنان در حد بالا حفظ نموده اند. البته این کشورها حالا وارد فاز دیگری مانند تولید فولادهای ویژه به خصوص فولاد ضدزنگ و فولادهای با ارزش افزوده بسیار بالا شده اند و عملا تولید فولادهای معمولی را کنار گذاشته اند.
مدیر اسبق دوره ساخت فولاد مبارکه با اشاره به فعالیت فولاد مبارکه در میان رقبای جهانی خود، اظهار نمود: فولاد مبارکه بزرگترین تولیدکننده فولاد تخت در ایران است (اهمیت فولاد تخت به شکلی ست که هرچه قدر میزان تولید آن نسبت به کل تولید فولاد بالاتر باشد، نشان دهنده صنعتی بودن آن کشور است)، همین طور این مجموعه با ظرفیت تولید ۷.۲ میلیون تن در کنار دیگر مجموعه هایش همچون فولاد سبا، هرمزگان و سفید دشت در مجموع حدود ۱۱ میلیون تن تولید دارد.
ارزش سالیانه تولیدات فولاد مبارکه حدود ۵ میلیارد دلار است
وی تولید ورق فولادی توسط فولاد مبارکه را موضوعی کلیدی ارزیابی کرد و اظهار داشت: بااینکه قرارداد فولاد مبارکه حدود ۲ سال قبل از انقلاب با یک شرکت ایتالیایی منعقد و قرار شد این مجموعه در بندرعباس راه اندازی شود، اما به دلایلی به اصفهان منتقل شد، با این وجود از همان زمان ایتالیایی ها تمایل نداشتند تکنولوژی نورد سرد که در آن زمان همچون صنایع با تکنولوژی بالا بود را، به ایران منتقل کنند، شاهد مدعا اینکه، زمانی که مذاکرات نهایی برای عقد قرارداد در کشور ثالث فرانسه برگزار می شد، دکتر امین رئیس هیات ایرانی به دنبال مخالفت ایتالیایی ها با انتقال تکنولوژی نورد سرد، جلسه را ترک کرد و در نتیجه مقامات دولت وقت ایران (شاه ایران)، شخصا با مقامات ایتالیایی وارد گفتگو شد.
آرمان با تاکید بر اینکه فولاد مبارکه بعد از شرکت نفت، بزرگترین بنگاه اقتصادی ایران است، اشاره کرد: ارزش سالیانه تولیدات این مجتمع حدود ۵ میلیارد دلار است و همان گونه که نفت و گاز چرخ اقتصاد ایران را می چرخاند، فولاد مبارکه نیز با تولیدات خود صنایع بزرگ دیگری همچون لوازم خانگی، خودرو، لوله های انتقال نفت و گاز و حتی کنتور گاز را تامین می کند و به صورتی بر سر سفره های مردم ایران است.
ساخت کارخانه نورد گرم شماره ۲ بعد از سال ها
وی با اعتقاد بر اینکه حیات اقتصادی ایران به شدت متاثر از عملکرد این بنگاه اقتصادیست و مسایل پیرامونی آنرا نباید در حد یک کارخانه کوچک و یا حتی صنعت مونتاژ خودرو دید، اظهار داشت: باتوجه به اثرگذاری بالای فولاد مبارکه بر اقتصاد کشور، باید به آن نگاه امنیتی و فراملی داشته باشیم، چونکه کشورهای خارجی نیز بر روی آنچه در این مجموعه می گذرد، حساسیت نشان می دهند.
این کارشناس اقتصادی با اعلان اینکه فولاد مبارکه برای تربیت نیروی انسانی خود حدود ۴۲۰ میلیون دلار با قدرت خرید دلارهای دهه ۶۰ خورشیدی هزینه و ۱۸۰۰ نفر را به ایتالیا اعزام کرد، اظهار داشت: این مجموعه امروز به سبب داشتن تجربه و دانش کافی، توانسته بر روی پای خود بایستد، بدین سبب چنین تشکیلاتی نمی تواند بدون دشمن باشد، ضمن اینکه به سبب داشتن نقش کلیدی در قرار دادن ایران در بین ۱۰ کشور بزرگ تولیدکننده فولاد، نقش اصلی را دارد.
وی اشاره کرد: متاسفانه امروز در وضعیت دشوار تحریم ها و همین طور حملات شدید به فولاد مبارکه، بواسطه تدبیر مدیریت جدید این مجموعه طی دو سال گذشته، شاهد ساخت کارخانه منحصر به فرد نورد گرم شماره ۲ بعد از سال ها رکود هستیم.
به گفته آرمان، این کارخانه می تواند برای اولین بار، ورق هایی به عرض بیش از ۲ متر را تولید نماید که هم اکنون کارخانه هایی با چنین توانایی در دنیا انگشت شمارند.
اندیشه های سیاسی پس پرده طرح تحقیق و تفحص فولاد مبارکه
وی اشاره کرد: بطور قطع وارد شدن این محصول به بازار داخلی و منطقه قدرت سیاسی جدیدی را برای ایران ایجاد می کند، چونکه هیچ رقیب دیگری تا ژاپن و کره جنوبی برای این کارخانه جدید وجود ندارد و به صورتی حالا بزرگترین پروژه سرمایه گذاری صنعتی کشور در فولاد مبارکه در دست اجرا است.
مدیر اسبق ساخت فولاد مبارکه اظهار داشت: باتوجه به دستاوردهای بزرگ فولاد مبارکه، این مجموعه مورد هجمه شدید قرار گرفته و متاسفانه پس از شیوه نامه جدید فولادی معاون معدنی وزارت صمت، شاهد مشکلاتی برای صادرات تولیدات آن هستیم به صورتی که حالا میزان صادرات و ارزآوری فولاد مبارکه به شدت کاهش یافته است و بنظر می رسد حالا جریان های مخالف با توسعه صنعتی ایران که از سالهای ۱۳۵۸ به بعد شکل گرفته، این مجموعه را مورد هجمه قرار داده اند و بدون شک بحث تحقیق و تفحص فولاد در امتداد همین جریانات است.
وی با اعتقاد بر اینکه تحقیق و تفحص باید در جایی به غیر از فولاد مبارکه صورت گیرد، اظهار داشت: فولاد مبارکه بعنوان یک بنگاه اقتصادی، چند صد هزار شغل در ایران به وجود آورده و تولید باکیفیت آن حتی از نظر قیمت قابل رقابت در بازارهای جهانی است و اینکه یک شرکت بتواند یک پنجم تولید خودرا به کشورهای شدیدا صنعتی و پیشرفته اتحادیه اروپا صادر کند دستاورد کوچکی نیست و طبیعتا می تواند دشمنانی چه در داخل و خارج داشته باشد.
آرمان درباره برخی صحبت ها در خصوص پرداخت حقوق های نجومی در فولاد مبارکه، اظهار نمود: باید دید در کجای کشور چنین موضوعی اتفاق نمی افتد و آیا این دلیل کافی برای تحقیق و تفحص است و یا اندیشه های سیاسی در پشت این جریان است.
فولاد مبارکه به نسل جدید تولیدات فولادی ورود کند
وی اظهار داشت: اگر ذره ای انصاف در میان مطرح کنندگان طرح تحقیق و تفحص از فولاد مبارکه وجود داشت باید به سراغ فولاد خوزستان می رفتند، چونکه با وجود دسترسی به آب های آزاد و سایر امکانات همانند فولاد مبارکه نتوانسته ظرفیت تولید خودرا چندین برابر کند و متاسفانه با صادرات شمش فولاد، خام فروشی می کند، بدین سبب موضوعاتی همچون تحقیق و تفحص به صورتی متاثر از کنش و واکنش های سیاسی درون کشور است و معتقدم این موضوعات چیزی جز وقت تلف کردن و هزینه های بالا برای طراحان آن نخواهد داشت، چونکه پیش تر این کار در مورد وزیر وقت معادن و فلزات دوره سازندگی انجام شد و می خواستند بوسیله استیضاح، او را برکنار کنند و بعد از بهره برداری از این پروژه که در سالهای جنگ ساخته شد، مجری طرح را چندین بار به دادگاه کشاندند و در نهایت نیز چیزی دستگیرشان نشد، بدین سبب از این تحقیق و تفحص نیز چیزی بیرون نمی آید.
این کارشناس اقتصادی اضافه کرد: اگر مدیران فولاد مبارکه و تکنسین های فولاد چند برابر یک مهندس معمولی حقوق دریافت می کنند باید توجه داشت که این مجموعه محصولاتی قابل فروش در بازارهای جهانی تولید می کند.
به گفته آرمان، برای تربیت هر یک از مدیران فولاد مبارکه که حالا بازنشسته شده اند و تجربیات خودرا به نسل جدید منتقل کرده اند، ۳۲۰ هزار دلار هزینه شده است، بدین سبب فولاد مبارکه سالم ترین، قوی ترین و بزرگترین بنگاه اقتصادی ایران است که باید با نگاه ملی از طرف دولت و حاکمیت به آن توجه گردد.
وی اشاره کرد: فولاد مبارکه رسالت و ماموریت مهم دیگری دارد و آن ورود به نسل جدید تولیدات فولادی مانند فولاد مخصوص و فولاد ضد زنگ است که نه فقط به سبب وارداتی بودن هزینه ارزی سنگینی به کشور تحمیل می کند، بلکه می تواند تولید محصولات فولادی با ارزش افزوده بالا را در دستور کار خود قرار دهد برای اینکه دستیابی به چنین هدفی بدون دانش فنی موجود در فولاد مبارکه که برای آن هزینه های سنگینی صورت گرفته امکان پذیر نیست.
رویکردِ سیاسی طرح تحقیق و تفحص از مجتمع فولاد مبارکه
عضو سابق کمیسیون انرژی مجلس نیز درباب اصرار برخی نمایندگان بر تحقیق و تفحص از مجتمع فولاد مبارکه اصفهان به ایسنا، اظهار داشت: طرح تحقیق و تفحص از مجتمع فولاد مبارکه مشکلی را حل نمی کند، الان انتهای کار دولت می باشد و شرایط تولید هم سخت شده است و دلیلی ندارد که با فشار بر دولت قصد داشته باشیم مدیرعامل مجتمع فولاد را برکنار نماییم و از این شرکت تحقیق و تفحص نماییم.
علی بختیار اضافه کرد: رویکرد تحقیق و تفحص از مجتمع فولاد مبارکه در وضعیت کنونی، سیاسی است و جا دارد چنین طرح هایی در جای خودش و با ادله کافی مطرح شود تا به حل مسائل کمک نماید. الان در بعضی از شرکتها فساد گسترده وجود دارد، اما در فولاد مبارکه مشکل خاصی وجود ندارد که نیاز به تحقیق و تفحص داشته باشد.
وی با اعتقاد بر اینکه مجلس باید وقت خودرا صرف تحقق شعار سال که جهش تولید است کند و به مشکلات تولید کنندگان رسیدگی کند، اشاره کرد: شرکت فولاد مبارکه اصفهان هم یکی از تولید کنندگان بزرگ است که با مشکلات بسیاری در تولید روبرو است که مجلس می تواند به این مجتمع برای حل مشکلاتش کمک نماید.
تحقیق و تفحص باید از کل زنجیره تولید فولاد کشور انجام شود
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری اصفهان نیز با اشاره به اینکه فولاد مبارکه بعنوان یکی از صنایع مادر کشور در اصفهان مستقر است به ایسنا، اظهار داشت: این صنعت فروش ورق تولیدی خودرا بوسیله بورس انجام می دهد، البته مقرر است تمام فروشندگان و تولیدکنندگان ورق محصولات خودرا در بورس عرضه کنند که این مساله همچنان محقق نشده است.
حسن قاضی عسگر افزود: هم اکنون خیلی از صنایع کشور وابسته به فولاد مبارکه هستند، همین طور تعداد بالایی اشتغال نیز در استان و کشور وابسته به این صنعت است.
وی ابراز امیدواری کرد، با همت این صنعت و صنایع دیگری که مصرف آب دارند، آب خلیج فارس به اصفهان منتقل شود تا قسمتی از کمبود آب استان از این طریق جبران شود، هم چنین طی چند سال قبل مجموعه فولاد مبارکه اهتمام در کنترل آلایندگی های این صنعت و حفظ محیط زیست داشته است.
وی با اشاره به اینکه فولاد مبارکه یکی از صنایع راهبردی کشور است، اشاره کرد: این صنعت با تولید و فروش بالا تاثیر بسیاری در اقتصاد استان دارد که این سبب گردش مالی عظیم در کشور شده است، بدین سبب تولید و فروش فولاد مبارکه در کشور بسیار بهادار است و اگر این صنعت نبود، در وضعیت کنونی تحریم ها و مضیقه های تامین ارز، ناچار به واردات برخی محصولات فولادی از خارج بودیم.
قاضی عسگر اشاره کرد: خوشبختانه در وضعیت کنونی صنایع پتروشیمی و فولاد توانسته اند کشور را در مقابل تحریم حفظ کنند، بدین سبب نقش فولاد مبارکه در اقتصاد کشور و استان حیاتیست.
بی ثباتی در مدیریت وزارت صمت سبب برهم ریختن بازار ورق شد
وی درباب برخی صحبت ها در خصوص تحقیق و تفحص از مجموعه فولاد مبارکه نیز اظهار داشت: مشکلی که مطرح شده مربوط به رانتی است که سال قبل در بازار فولاد شکل گرفت و سبب تفاوت بالای قیمت کشف شده در بورس و بازار آزاد شد، بدین سبب باید این مساله شفاف سازی و مشخص شود این تفاوت قیمت به جیب چه افرادی می رود.
معاون امور اقتصادی استانداری اصفهان اظهار نمود: سال قبل به سبب نبود ثبات مدیریتی در وزارت صمت و هم چنین برخی بخشنامه های روزانه، شاهد برهم ریختن بازار ورق بودیم درحالی که پیش از این بخشنامه ها، اختلاف قیمت ها در حد منطقی بود.
وی با اعتقاد بر اینکه برای شفاف سازی شرایط موجود شاید تحقیق و تفحص از کل بازار فولاد مفید باشد، اظهار داشت: باید توجه داشت که فولاد مبارکه اصلا توان فروش حتی یک کیلو ورق در بازار آزاد را ندارد و متاسفانه با وجود اینکه طی سالیان گذشته فولاد مبارکه حجم بالایی تولید در کشور داشت و شاهد اختلاف قیمت در بازار آزاد و بورس نبودیم، این صنعت تحت کنترل های غیرضرور قرار داشت و در نهایت شاهد برهم خوردن بازار فولاد کشور شدیم.
قاضی عسگر اشاره کرد: به اعتقاد من باید امروز از کل زنجیره تولید فولاد کشور و نه فقط یک فولادساز تحقیق و تفحص شود تا شفافیت در کل این صنعت ایجاد شود.
محورهای تحقیق و تفحص
اما عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی با تشریح محورهای درخواست برای تحقیق و تفحص از فولاد مبارکه، به خبرگزاری دانشجو گفته بود که نمایندگان مجلس حامی صنعت بوده و اجازه نمی دهند با بروز مشکلاتی در این بخش، حق مردم تضییع شود.
سیدناصر موسوی لارگانی اضافه کرد: فولاد مبارکه هم اکنون ۸ میلیون و ۸۰۰ هزار تن ظرفیت تولید در سبا و مبارکه دارد که متاسفانه در دو سال اخیر به سبب سوء مدیریت بیش از ۲ میلیون تن تولید از دست رفته است.
وی با اعلان اینکه امروز سوء مدیریت موجب بروز مشکلاتی در کشور شده است، اشاره کرد: سهم سوء مدیریت در به وجود آمدن مشکلات کشور بیشتر از تحریم هاست، بنا بر این باید برای جلوگیری از سو مدیریت ها چاره اندیشید.
نماینده مردم فلاورجان در مجلس با اشاره به محورهای طرح تحقیق و تفحص از فولاد مبارکه، اظهار نمود: بر طبق گزارش اولیه که در این راستا تهیه شده است، یکی از مصادیق سوء مدیریت وجود برخی افراد سفارش شده سیاسی و وابستگان آنها در بخش های حساس و مهم کشور است؛ متاسفانه همین سوءمدیریت ها باعث شده تا رانتی از جیب میلیون ها سهامدار به جیب تعداد معدودی افراد خاص برود که این مساله یکی از محورهای تحقیق و تفحص نمایندگان است.
وی افزود: ابهامات اساسی در مورد قراردادهای خرید و توسعه و موضوعات مختلف دیگر به شدت سبب نگرانی بوده و در چنین شرایطی حضور وزیر صمت در این شرکت با سخنان اخیر وی در مورد قصد مبارزه با فساد و رانت تناسبی ندارد.
چندی پیش نیز موسوی لارگانی به ایسنا گفته بود که بررسی دلیلهای کاهش حجم صادرات، عملکرد مالی انتصابات خلاف قانون، افزایش هزینه های تولید، توزیع رانت، انعقاد قراردادهای پر ابهام، پرداخت حقوق های نجومی و مداخلات گوناگون مدیریت در پروسه خرید در مجتمع فولاد مبارکه و کلیه شرکت های زیر مجموعه از سال ۹۷ تا کنون از محورهای این تحقیق و تفحص است.
وی با اعلان اینکه مجتمع فولاد مبارکه از سال ۹۷ با مشکلات بسیاری روبه رو شده است، اظهار داشت: برخی تخلفات و سوء مدیریت و همین طور فسادهای احتمالی در انعقاد قراردادها همچون دلیلهای بروز این مشکلات است.
همچنین خبرگزاری خانه ملت، مدتی پیش نیز به نقل از توئیت موسوی لارگانی- عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی درباره تصویب تحقیق و تفحص از مجتمع فولاد مبارکه عنوان نمود که «گفته بودم با گرد و خاک و تخریب رسانه ای نمی توانید بر ‫فساد بزرگ‬ در فولاد مبارکه‬ سرپوش بگذارید. اعضای محترم کمیسیون صنایع با دیدن اسناد و شنیدن گزارش، به عمق فساد و سوءمدیریت در بزرگ ترین مجتمع فولادی کشور پی برده و به تحقیق و تفحص رأی قاطع دادند. طرح به زودی در صحن علنی مطرح می شود.»
دست دلالان از بازار فولاد کوتاه شود
چندی پیش نیز مهدی طغیانی، سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس نیز در صفحه توییتری خود نوشته بود: ‏متأسفانه تجربه قیمت گذاری فولاد و توزیع رانت آن برای چندمین مرتبه در حال تکرار است. بهتر نیست وزیر تازه کار صمت پیش از ابلاغ این دستورالعمل نتایج اقدامات قبلی و رانتی که به جیب دلالان فولاد ریخته شد را بررسی کنند؟
همچنین طغیانی، درباره عرضه محصولات فولادی در بورس کالا علاوه بر شمش فولاد نیز، از دو تعهد معاون وزیر صمت در زمان حضور در مجلس آگاهی داد و نوشت: ‏در حاشیه حضور وزیر صمت در مجلس با معاون معدنی در مورد قیمت گذاری صحبت کردم؛ تعهد دادند بر عدم سقف گذاری بر رقابت و اجبار بر عرضه همه محصولات فولادی در بورس کالا، امیدوارانه از این تصمیم حمایت می نماییم تا دست دلالان و رانت خواران از بازار فولاد قطع شود.
تحقیق و تفحص باید آخرین راهکار باشد نه نخستین قدم
البته رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در این زمینه به ایلنا، اعلام نمود که تحقیق و تفحص باید آخرین راهکار باشد نه نخستین قدم برای رفع ابهام هایی که ممکنست در ذهن یک یا چند تن از نمایندگان باشد.
اکبری تالارپشتی اشاره کرد: صنایع متعلق به همه کشور هستند و خصوصاً صنایعی مانند فولاد که از صنایع مادر است و چه در زمان حاضر و چه در گذشته، نقش موثری در تامین منابع ارزی برای کشور داشته اند نباید با طرح موضوعاتی مانند تحقیق و تفحص این صنایع تحت تاثیرات منفی قرار گیرند، بلکه باید زمینه ای برای تقویت آنها فراهم گردد.
وی اشاره کرد: صنایعی مانند فولاد و همچون طرح نورد گرم فولاد مبارکه که طرح تحقیق و تفحص از آن مطرح گردیده است نقش مهمی در ایجاد اشتغال برای کشور دارند و ممکنست طرح تحقیق از این مجموعه آثار زیانباری به همراه داشته باشد که هدف نماینده مورد نظر هم نباشد.
منبع:

1399/10/06
22:57:22
5.0 / 5
1142
تگهای خبر: ابزار , ارز , اشتغال , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
هم پیما
هم پیما