گرانی تولید استیل كورد سبب واردات سیم فولادی از چین است

گرانی تولید استیل كورد سبب واردات سیم فولادی از چین است

هم پیما: تولیدکننده استیل کورد می گوید که با 30 درصد ظرفیت کارخانه توان تامین همه نیاز کشور را داریم.به گزارش هم پیما به نقل از صدا و سیما، جمشید خسروی در استودیو گفت و گوی ویژه خبری شبکه دو سیما ظرفیت تولید سالانه کارخانه تولیدکننده استیل کورد را ۱۰ هزار و ۵۰۰ تن عنوان نمود و اضافه کرد: میزان مورد نیاز کشور در طول سال حدود ۱۰ هزار و یکصد تن است.
وی افزود: اینکه تولید کنندگان تایر داخلی، بجای خرید و تامین مواد اولیه خود از ما، ترجیح می دهند از خارج وارد کنند به قیمتتمام شده بر می گردد این در حالیست که کارخانه ما تمام استانداردهای مورد نیاز تولید کنندگان تایر را تامین کرده است، اما تولید کنندگان تایر خودرو، طبق آخرین آمار، سیم فولادی ما را باید ۱۳ درصد گران تر از محصولات مشابه خارجی، خریداری کنند.
خسروی اشاره کرد: به سبب تفاوت قیمت، برای تولیدکنندگان داخلی تایر، به صرفه است که سیم فولادی مورد نیاز خودرا از چین وارد کنند.
عضو هیئت مدیره کارخانه داخلی اظهار داشت: از آنجائیکه تابحال در کشورمان زمینه تولید استیل کورد وجود نداشته و این محصول برای نخستین بار فقط توسط ما تولید می شود برای تهیه این محصول باید مقادیری از مواد اولیه وارد شود، به این منظور مفتول اصلی این محصول وارد می شود، در عین حال از هر گونه تولید کننده داخلی که بتواند استانداردهای لازم را در محصول خود رعایت کند استقبال می نماییم، ضمناً نیاز ارزی ما برای واردات مفتول اصلی استیل کورد تقریباً به ۶۰ درصد می باشد.
کیوان گردان مدیرکل صنایع فلزی و برق وزارت صمت نیز اظهار داشت: وزارت صمت از سال ۹۷ برای واردات لاستیک ارز ترجیحی پرداخت می کرد در ادامه برای کاهش هزینه های واردات و کنترل قیمت ها، کارخانه استیل کورد وارد میدان شد و با ورود این مجموعه، ارز ترجیحی به استیل کورد تعلق می گرفت، این روند و ارائه ارز از شروع سال جاری قطع شد و به این دلیل نرخ کارخانه استیل کورد گران تر از واردات درآمد.
وی واردات استیل کورد به کشور در سال ۹۸ را بطور ماهیانه هزار و ۶۰۰ تن عنوان نمود و اضافه کرد: این در حالیست که واردات این محصول (سیم فولادی) در هفت ماهه نخست امسال به ۷۰۰ تن رسیده و نشان دهنده این است که تولید کنندگان ما، سیم فولادی مورد نیاز خودرا از تولیدات داخلی تامین کرده اند، از طرف دیگر، حذف ارز ترجیحی چهار هزار و ۲۰۰ تومان نشان میدهد که دیگر واردات ترجیحی ندارد.
گردان درباب قیمت گذاری دستوری لاستیک خودرو در بازار داخل، اظهار داشت: چون قیمت گذاری لاستیک، دستوری بوده، شرکتها نمی توانستند با یکدیگر رقابت کنند، اما خوشبختانه از تاریخ ۹۹/۸/۵ قیمت گذاری لاستیک برای واحدهای تولید کننده آزاد شده و زین پس تولید کننده فقط باید ضوابط وزارت صمت را در قیمت گذاری ها رعایت کند.
وی مدیرکل صنایع فلزی و برق و لوازم منزل وزارت صمت اظهار داشت: تولید و تهیه مواد اولیه تولید استیل کورد که همان فولاد پر کربن است را می توان بعنوان پروژه ای ویژه در وزارت صمت تعریف و دنبال کرد تا به این طریق نیاز فولادی شرکت داخلی تامین شود.
محمدحسین زینلی مدیر عامل شرکت تولیدکننده تایر داخلی در ارتباط تلفنی با این برنامه اظهار داشت: حدوداً ۴۰، ۵۰ درصد سیم فولادی مورد نیاز خودرا از کارخانه داخلی خریداری می نماییم از سویی اگر ما تولید کنندگان، ۳۵ درصد از سیم فولادی مورد نیازمان را از تولیدات داخلی تهیه نکنیم به ما اجازه واردات نمی دهند، این یعنی ما مجبور به خرید تولیدات داخلی هستیم در حقیقت، تنها مشکل تولیدکننده داخلی استیل کورد، قیمت تمام شده بالای سیم فولادی شأن است.
مصطفی طاهری عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: قسمتی از چرخه تولید استیل کورد داخلی، سبب گرانی این محصول نسبت به محصولات مشابه خارجی می شود.
طاهری اضافه کرد: باتوجه به ارزانی نرخ ارز در داخل کشور همین طور سایر هزینه ها همچون کارگر، انرژی برق و آب و … بطور قطع تولید داخل باید رقابت پذیرتر و ارزان تر از محصولات خارجی باشد و حتی به صادرات هم بپردازد مگر آنکه وابستگی بودجه ای داشته باشیم یا در زنجیره تولید از بازده خوبی برخوردار نباشیم.
وی افزود: هم اکنون درباب تولید استیل کورد داخلی، قسمتی از چرخه تولید سبب شده تا قیمت این محصول، از سیم های فولادی خارجی گران تر شود.
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس اظهار داشت: وقتی تولید داخلی که ۶۰ درصد وابسته به کشورهای خارجی باشد یک نوع لطمه شمرده می شود، وزارت صمت هم درباب تعرفه گذاری باید سیاست هایی تدوین کند که اثر گذار و مؤثر باشد به شکلی که درآمد حاصله از محصولات تولیدی، به صورت وام در اختیار تولید کنندگان قرار گیرد و بتوانند این وام را برای تحقیقات و توسعه صرف کنند و صنعت خودرا رقابت پذیر کنند.


منبع:

1399/09/28
15:40:20
5.0 / 5
1100
تگهای خبر: ارز , استاندارد , بازار , توسعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
هم پیما
هم پیما