معاون وزیر راه و شهرسازی خبر داد

صادرات ریلی سیمان به افغانستان در آستانه افتتاح

صادرات ریلی سیمان به افغانستان در آستانه افتتاح

به گزارش هم پیما در شرایطی که راه آهن خواف- هرات تا چند روز دیگر افتتاح می شود، معاون وزیر اره و شهرسازی از آغاز صادرات ریلی سیمان به این کشور در مرحله تست نهایی این خط ریلی اطلاع داد.


به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، راه اندازی راه آهن خواف-هرات از سال ۱۳۸۵ در چهار فاز مورد توافق طرفین و در دستور کار قرار گرفت و مقرر شد تا همزمان ایران فاز اول تا سوم و افغانستان فاز چهارم این پروژه را آماده بهره برداری کنند اما در شرایطی که ایران سه فاز این پروژه را به طول ۱۴۲ کیلومتر و تا ۶۱ کیلومتری داخل خاک افغانستان آماده بهره برداری و افتتاح برای ۲۰ آذر ماه یعنی پنجشنبه هفته جاری کرده است، به قول عباس خطیبی -معاون ساخت و توسعه راه آهن، بنادر و فرودگاه های شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور– طرف افغانستانی همزمان با این اتفاق عملیات اجرایی فاز چهارم را شروع خواهد نمود.
خیراله خادمی - معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور – در اینباره به ایسنا اظهار داشت: پروژه ریلی خواف-هرات از اهمیت بسیاری برخوردار می باشد چون که از این طریق افغانستان به شبکه ریلی ایران متصل شه و اثر بسیار مطلوبی در حوزه تبادلات تجاری و کاهش هزینه صادرات به این کشور همسایه خواهد گذاشت.
وی ادامه داد: برای تست نهایی خط ریلی، هفته گذشته محموله ۵۰۰ تنی سیمان به صورت آزمایشی به افغانستان صادر شد که این شکل از تست در نوع خود کم نظیر بود.
خادمی افزود: این خط ریلی به طول تقریبی ۱۴۰ کیلومتر ساخته شده است. ۷۷ کیلومتر آن از خواف تا ایستگاه مرزی شمعتیغ بوده و حدود ۶۳ کیلومتر آن هم از این ایستگاه تا داخل افغانستان و ایستگاه روزنک ساخته شده است.
مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور با ابراز امیدواری نسبت به آماده سازی و افتتاح فاز چهارم این خط ریلی از جانب مقامات افغانستانی، اظهار داشت: رسیدن به هرات بخصوص از نظر مسافری اهمیت بسیاری دارد اما اگر تقاضای لازم وجود داشته باشد، مسلما سفرهای ریلی را راه اندازی کردیم، در غیر این صورت باید منتظر بمانیم تا به هرات متصل شویم.
منبع:

1399/09/16
20:34:54
5.0 / 5
1153
تگهای خبر: توسعه , ساخت , سفر , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
هم پیما
هم پیما