جزئیات لایحه بودجه ۱۴۰۰- ۱۲

بودجه مسكن مهر، مسكن ملی و نوسازی بافت فرسوده، ۵۰۰۰ میلیارد تومان

بودجه مسكن مهر، مسكن ملی و نوسازی بافت فرسوده، ۵۰۰۰ میلیارد تومان

هم پیما: در لایحه پیشنهادی بودجه سال 1400، دولت پیشنهاد داده تا دستگاه های تابعه وزارت راه و شهرسازی تا سقف 5000 میلیارد تومان برای طرح های مسکنی و نوسازی بافت های فرسوده هزینه کند.به گزارش هم پیما به نقل از مهر، برمبنای بند ب تبصره ۴ لایحه بودجه سال ۱۴۰۰، دولت پیشنهاد داده تا به طرح های مسکن مهر، برنامه اقدام ملی مسکن، نوسازی بافت های فرسوده و بازآفرینی شهری و همین طور تکمیل ساختمان مصلای تهران، تا سقف ۵، ۵۰۰ میلیارد تومان یا از محل فروش اراضی یا منابع داخلی دستگاه های زیرمجموعه وزارت راه و شهرسازی شامل سازمان مجری ساختمان های دولتی، سازمن ملی زمین و مسکن، شرکت عمران شهرهای جدید و شرکت بازآفرینی شهری، اختصاص پیدا کند.
تبصره ۴ بند ب ماده واحده لایحه بودجه ۱۴۰۰ به شرح زیر است
به دولت اجازه داده می شود برای عملیات آماده سازی، محوطه سازی، تامین خدمات روبنایی و زیربنایی و تکمیل واحدهای مسکن مهر، طرح های بازآفرینی شهری و احیای بافت های فرسوده و تاریخی، مصلی تهران و همین طور طرح اقدام ملی تامین مسکن، اقداماتی را به شرح زیر به عمل آورد:
۱. وزارت راه و شهرسازی بوسیله شرکت مادر تخصصی عمران شهرهای جدید، سازمان ملی زمین و مسکن و شرکت بازآفرینی شهری مجاز است تا سقف ۲۰ هزار میلیارد ریال از محل منابع داخلی و یا تهاتر اراضی و املاک متعلق به شرکت های فوق الذکر را به قیمت کارشناسی یا فروش بوسیله مزایده مشروط به حفظ کاربری پس از واگذاری و با ساز و کار گردش خزانه، صرف اجرای طرح های فوق کند. ۵ هزار میلیارد ریال از اعتبار فوق صرف احیای بافت های تاریخی می گردد.
۲. در اجرای ماده ۷۸ قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم قسمتی از مقررات مالی دولت ۲، در صورت درخواست مالکان اعیانی واحدهای مسکن مهر، شرکت مادر تخصصی عمران شهرهای جدید و سازمان ملی زمین و مسکن مکلف به واگذاری قطعی زمین های اجاره ای ۹۹ ساله متعلق به خود می باشند. منابع حاصله بعد از واریز به حساب این شرکتها نزد خزانه داری کل کشور، صرف اجرای طرح های فوق خواهد شد.
۳. وزارت راه و شهرسازی مجاز است زمین های متعلق به شرکت مادر تخصصی عمران شهرهای جدید و سازمان ملی زمین و مسکن را تا سقف ۳۰ هزار میلیارد ریال طی قراردادهایی با بانکهای عامل و صندوق های تامین مالی در رهن آنان قرار داده و متناسب با آن تسهیلات لازم برای اجرای طرح های جامع، تفصیلی و آماده سازی مصوب را ستاندن کند و منابع حاصل را صرف تکمیل این طرح ها نماید و از محل فروش عرصه و اعیان طرح های تکمیل شده با رعایت قوانین و مقررات و گردش خزانه، با بانکهای عامل تسویه کند و باقی مانده را به اجرای طرح های صدر الذکر این بند اختصاص دهد.
۴. وزارت راه و شهرسازی مکلف است زمین مورد نیاز برای راه اندازی مدرسه، پاسگاه، پایگاه بسیج، مسجد، مراکز بهداشتی و درمانی، ورزشگاه و سایر مراکز اداری و خدماتی مورد نیاز را به صورت رایگان در اختیار دستگاه های دولتی ذی ربط در طرح های مسکن مهر قرار دهد.
آئین نامه اجرائی این بند به پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی و با همکاری وزارت امور اقتصادی و دارایی، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و سازمان برنامه و بودجه کشور تهیه می شود و به تصویب هیئت وزیران می رسد.


منبع:

1399/09/14
12:22:11
5.0 / 5
1200
تگهای خبر: بانك , خدمات , دستگاه , ساخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
هم پیما
هم پیما