پرداخت غرامت هواپیمای اوكراینی از بیمه تا ارزهای نفتی

پرداخت غرامت هواپیمای اوكراینی از بیمه تا ارزهای نفتی

هم پیما: پرداخت غرامت هواپیمای اوكراینی در حالی باید از طرف دولت ایران صورت گیرد كه شركت های بیمه بهر دلیلی امكان پرداخت آنرا نداشتند و الان پیشنهاد پرداخت مبلغ چندین میلیون دلاری آن از محل منابع صندوق توسعه ملی مطرح است.


به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، ۱۸ دی سال ۱۳۹۸ بود که یک فروند هواپیمای مسافربری بوئینگ ۸۰۰-۷۳۷ متعلق به شرکت هواپیمایی اوکراین بر اثر خطای انسانی مورد به هدف خوردن قرار گرفت. این هواپیما ۱۷۶ مسافر و خدمه داشت که بیشتر آنها ایرانی بوده و در حال ترک تهران به مقصد کی یف بود که گرفتار حادثه شد و تمامی سرنشینان آن جان باختند.

از همان ابتدا موضوع پرداخت خسارت به این هواپیمای اوکراینی مورد توجه بود که به چه نحوی و از چه محلی و از طرف چه سازمان و نهادی باید پرداخت گردد.

اول بحث شرکت های بیمه مطرح بود ولی در همان زمان مسئولان بیمه مرکزی به ایسنا اعلام نمودند که این غرامت از طرف دولت ایران پرداخت شده و شرکت های بیمه در آن سهمی ندارند.

تاکید بیمه مرکزی بر این بود که اگر این هواپیما سقوط کرده بود آن گاه شرکت های بیمه ورود می کردند اما با توجه به این که شرکت های بیمه اوکراینی هواپیما را بیمه کرده بودند مسئولیت پرداخت خسارت بر عهده آنهاست که پس از پرداخت آنرا از بیمه های اتکایی خود دریافت می کنند، ولی شرایط متفاوت بوده و باتوجه به این که هواپیما ساقط شده باید دولت ایران این خسارت را پرداخت کند.

در این بین آنچه می توانست سهم شرکت های بیمه برای پرداخت باشد به این بر می گشت که سرنشینان، بیمه مسافر در یک بیمه گذار ایرانی بودند که آن هم باتوجه به این که هواپیما از مرز خارج نشده بود پرداخت آنرا انجام نمی داد؛ بدین سبب شرکت های بیمه ایرانی هیچ رقمی بابت خسارت هواپیمای اوکراینی تقبل نکردند.

در همان زمان برآوردهای بیمه مرکزی ازمیزان خسارت از این حکایت داشت که هواپیمای بوئینگ نو مدل ۷۳۷ -۸۰۰ حدود ۱۰۰ میلیون دلار ارزش داشت ولی هواپیمای اوکراینی حدودا سه سال کار کرده بود و ارزش آن حدود ۷۰ میلیون دلار اعلام گردید که در این حالت خسارتی که باید بابت بدنه این هواپیما پرداخت می شد به ۷۰ میلیون دلار می رسید.

از سویی باید باتوجه به بیمه نامه اوکراینی میزان دقیق خسارات مسافران و خدمه مشخص می شد ولی در مجموع بیمه مرکزی اعلام نمود که طبق آن چه در بیمه های بین المللی برای مسافر و خدمه تحت پوشش قرار می گیرد خسارت برای پرداخت این هواپیما و سرنشینانش می تواند حدود ۱۵۰ میلیون دلار باشد.

در حالی همچنان میزان و محل پرداخت غرامت هواپیمای اوکراینی دقیقا مشخص و اعلام نشده که در آستانه ارائه لایحه بودجه ۱۴۰۰ به مجلس برخی خبرها از احتمال تامین منابع از محل صندوق توسعه ملی (محل دخیره سالانه قسمتی از درآمدهای نفتی)حکایت دارد. پیگیری موضوع نشان میدهد که ظاهرا پیشنهاد پرداخت غرامت از محل صندوق مطرح است ولی باتوجه به این که این برداشت در قالب اساسنامه صندوق توسعه ملی نیست باید با مجوز مقام معظم رهبری صورت بگیرد که ظاهرا هنوز این مساله مطرح نشده است.

از سویی گفته می شود که پرداخت غرامت حدود ۲۰۰ میلیون دلار برآورد شده است که اگر قرار باشد از محل منابع صندوق توسعه ملی تامین گردد مبلغ ریالی آن بر طبق نرخ سامانه نیما که به حدود ۲۵ هزار تومان می رسد در مجموع مبلغی نزدیک به ۵۰۰۰۰ میلیارد تومان است.

البته این مساله نهایی نیست و اگر با این پیشنهاد موافقت شود آنچه در لایحه بودجه قرار می گیرد، جزئیات آنرا مشخص خواهدنمود.
منبع:

1399/09/07
13:25:31
5.0 / 5
1357
تگهای خبر: ارز , توسعه , حادثه , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
هم پیما
هم پیما