در گفت وگو با هم پیما مطرح شد

اخلاق كسب وكار در كشور هنوز جا نیفتاده است

اخلاق كسب وكار در كشور هنوز جا نیفتاده است

به گزارش هم پیما یك كارشناس حوزه كار ضعف فرهنگ كار و اخلاق كسب وكار را از مهمترین موانع جریان كارآفرینی در كشور دانست و اظهار داشت: قوانینی كه در كشور وضع می شود باید از مسیر كارشناسی عبور كند و بخشهای تاثیرپذیر از آن قوانین حتما در تصمیم گیری ها و تصمیم سازی ها نقش داشته باشند.علی اکبر لبافی در گفت و گو با ایسنا، اظهارکرد: مباحث مربوط به توسعه کارآفرینی به توسعه فرهنگ کار و کارآفرینی، خلاقیت و نوآوری و ایجاد کسب و کارهای خلاقانه بر می گردد. متاسفانه فرهنگ کار و اخلاق کسب وکار در کشور یکسری مشکلات خاص خودرا دارد و اخلاق کسب وکار در کشور هنوز جا نیفتاده است.

وی اظهار داشت: ما باید به سمت و سوی توسعه فرهنگ کار حرکت نماییم و برای این منظور لازم است ابتدا فرهنگ کار در جامعه نهادینه و کار باارزش شود تا اخلاق کسب وکار در کشور را بهبود بخشد.

این کارشناس حوزه کار با اشاره به موانع پیش روی کارآفرینی در کشور اشاره کرد: معتقدم آنچه که بیش از همه مانع کارآفرینی در کشور شده ضعف فرهنگ کار و کارآفرینی است و کار هنوز از قداست و ارزشمندی لازم برخوردار نیست.

لبافی قوانین و مقررات مخل کسب وکار را از دیگر موانع عنوان نمود و اظهار داشت: قوانینی که در کشور وضع می شود از مسیر کارشناسی عبور نمی نماید. در خیلی از کشورهای توسعه یافته همچون آلمان در کارگروههایی که بخشهای خصوصی و تعاونی و اصناف حضور دارند مباحث مربوط به کارآفرینی بررسی می شود و بخش تاثیرپذیرناشی از تصمیمات و قوانین در را در تصمیم گیری ها و تصمیم سازی ها دخالت می دهند ولی در کشور ما این مداخلات بطور کلی کمتر دیده می شود و گاهی قانونگذاری بدون حضور کسانی صورت می گیرد که عملا نقشی در تولید، صادرات، تجارت و بنگاهداری ندارند و این مساله از اشکالات اساسی کار است.

به گفته وی همانطور که از بخش خصوصی در کشور اشتغالزایی، تولید، صادرات، ارزآوری و گردش بانکی خوب را انتظار داریم باید نقش این بخش را در حوزه های تصمیم گیری و تصمیم سازی مهم بدانیم و نظرات و دیدگاههای فعالان و صاحبنظران بخش خصوصی را مورد توجه قرار بدهیم.

منبع:

1399/09/04
11:49:17
5.0 / 5
1266
تگهای خبر: ارز , اشتغال , بانك , توسعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
هم پیما
هم پیما