قانون پیش فروش ساختمان در پیچ و خم طولانی اصلاح

قانون پیش فروش ساختمان در پیچ و خم طولانی اصلاح

به گزارش هم پیما نسخه اصلاح شده قانون پیش فروش كه در سال های گذشته از جانب وزارت راه و شهرسازی به مجلس عرضه شده در كمیسیون قضایی قرار دارد و هنوز به تصویب بهارستان نشینان نرسیده است؛ در این خصوص وزارتخانه پیشنهاد داده به علت تسلط و تخصص كمیسیون عمران، بررسی قانون به این كمیسیون محول شود.


به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، قانون پیش فروش ساختمان که در سال ۱۳۸۹ مصوب شده به سبب نواقصی که دارد الان برمبنای آنچه قانونگذار تعیین کرده پیش نمی رود. بطور مثال از الزامات این قانون آنست که قرارداد در دفاتر اسناد رسمی به ثبت برسد اما معمولا رعایت نمی گردد. عدم همکاری شهرداری ها در صدو شناسنامه فنی و همکاری نکردن دفاتر اسناد رسمی در انعقاد قرارداد از موانع اجرای قانون کنونی است. از جانب دیگر سازندگان ترجیح می دهند زیربار تعهدات حقوقی و مالی قانون پیش فروش نروند و عمده قراردادها به شکل اسناد غیررسمی تنظیم می شود.
قانون پیش فروش ایرادات عمده ای دارد که همچون آن رعایت نشدن تعهدات از طرف خریدار برای تکمیل منابع مالی، استفاده از مصالح نامرغوب در راه اندازی ساختمان توسط سازنده یا فروش یک واحد آپارتمانی به چند خریدار توسط سازنده و نهایتا تشکیل پرونده های قضایی است. در این پروسه کم نیستند افرادی که با رویای خانه شدن، سرمایه خودرا به سازندگان می سپارند و آنرا از دست می دهند.
بنا بگفته محمد شکرچی زاده - معاون وزیر راه و شهرسازی - در اصلاحات جدید پیش نویس قانون، ایرادات اصلاح شده است.
از سال های گذشته اصلاح قانون پیش فروش در دستور کار وزارت راه و شهرسازی قرار گرفت و برای تصویب به مجلس ارسال شد اما هنوز به تصویب نرسیده است. این قانون الان در اختیار کمیسیون قضایی مجلس قرار دارد و وزارت راه و شهرسازی پیشنهاد داده به جهت تسلط و تخصص اعضای کمیسیون عمران، بررسی طرح به این کمیسیون محول شود.
شکرچی زاده، رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی درباب آخرین وضعیت قانون پیش فروش ساختمان و مطالعاتی که قبل تر در آن مرکز انجام و از طرف وزارت راه و شهرسازی به مجلس شورای اسلامی ارسال شده بود، گفته است پیش فروش بعنوان یکی از راهکارها و روش های تامین منابع مالی برای مسکن دار شدن از بسیار قبل تر در کشور رایج بوده است و خیلی از مردم بوسیله پیش خرید و پیش فروش می توانند صاحب خانه شوند، برای اینکه به این طریق می توانند آرام آرام پول خودرا به پروژه ها تزریق کنند و سازنده نیز تامین مالی خواهد شد و به شکل زمان دار و درطول زمان بندی مبادرت به تکمیل واحد مسکونی پیش فروش شده خواهدنمود.
وی اظهار نمود: تصویب و اجرای اصلاحات قانون پیش فروش ساختمان کمک می نماید تا روش مالی مطمئن و موثری برای رفع نیاز مسکن صورت گیرد، بدون آنکه تعهداتی برای دولت ایجاد شود.
بگفته معاون وزیر راه و شهرسازی، اصلاحات قانون پیش فروش که پیش نویس آن قبل تر به مجلس ارائه شده، حفظ حقوق خریدار و سازنده را توامان مدنظر قرار داده است.1399/08/16
19:04:41
5.0 / 5
1538
تگهای خبر: ساخت , فروش , مسكن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
هم پیما
هم پیما