اگر دنبال كار و نیروی كار هستید بخوانید!

اگر دنبال كار و نیروی كار هستید بخوانید!

هم پیما: با شروع به كار سامانه اشتغال و كسب و كار ایرانیان علاوه بر امكان درج و ثبت اطلاعات شغلی شاغلان و مشاهده و اصلاح سوابق شغلی، زمینه ایجاد فرصتهای كسب و كار برای جوانان جویای كار و جذب نیروی كار مورد نیاز كارفرمایان برقرار شد.به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، امروزه تحولات بازار کار اثرات گوناگونی بر نظام های اقتصادی، اجتماعی و سیاسی دارد. آنچه بازار کار برخی کشورها را از دیگر کشورها متمایز می کند، وجود اطلاعات بهنگام و دقیق از بازارکار، عرضه پیشنهادات سیاستی بموقع و نظارت بر اجرای صحیح سیاستها جهت افزایش اثربخشی در بازار کار است.

وزارت کار بر مبنای بند ۴ سیاست های اشتغال ابلاغی از جانب مقام معظم رهبری، سامانه ملی اشتغال و کسب و کار را راه اندازی کرده است؛ سامانه ای که درصدد شناسایی و رصد تغییر و تحولات بازار کار برآمده و ضمن ثبت اطلاعات شغلی همه افراد در سن کار و شاغلان و بیکاران، زمینه شکل گیری فرصتهای کسب و کار برای کارجویان و کارآفرینان را با در اختیار گذاشتن اطلاعات مورد نیاز کارفرمایان فراهم خواهد نمود.
اطلاعات شغلی خویش را ثبت و رزومه دریافت کنید

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با عنایت به شروع به کار سامانه ملی اشتغال و کسب و کار از همه آحاد جامعه شامل بیکاران، شاغلان، افراد خانه دار، محصل، بازنشسته، دارای درآمد و بدون کار، کارآفرینان و فعالان عرصه کسب و کار و کارفرمایان دارای مجوز و بدون مجوز دعوت کرده تا وضعیت شغلی خویش را در سامانه ثبت و بارگذاری و بعد از تکمیل، رزومه شغلی دریافت نمایند. این اطلاعات در اختیار کارجویان، کارفرمایان و سیاست گذاران قرار می گیرد تا در طراحی و تدوین بهترین راهبردهای بازار کار و سیاستهای اشتغال کشور موثر واقع شود.

افراد برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد نحوه ثبت نام می توانند به راهنمای ثبت نام در سامانه رجوع کنند.عیسی منصوری ـ معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر کارـ در گفتگو با ایسنا، این سامانه را یکی از ابزارهای سیاستگذاری موثر در حوزه اشتغال دانسته و می گوید: از راه داده های سامانه امکان دسترسی به آمار دقیق شاغلان، بیکاران و افراد جویای کار و از بازار کار خارج شده و اطلاعات عرضه و تقاضای نیروی کار در کشور فراهم می شود و بستر فرصتهای شغلی مناسب برای نیروهای کار به وجود می آید.

او سنجش مهارت و صلاحیت حرفه ای افراد را همچون مزیتهای سامانه برشمرده و می افزاید: زمانی که کارفرما به دنبال جذب نیروی کار است اطلاع دقیق وی از میزان تخصص و مهارتهای فردی نیروی کار کمک می نماید تا قابلیتهای او به شکل مطلوب و در جای مناسبی استفاده گردد.

به گفته معاون وزیر کار، با راه اندازی این سامانه کلیه اطلاعات شغلی، تحصیلی و مهارتی شاغلان، بیکاران و جویندگان کار در بخشهای خصوصی و دولتی و افراد در سن کار از ۱۵ سال به بالا در سامانه ثبت می شود و نتایج آن در جهت گیری های در ارتباط با بخشهای آموزش عالی و برنامه ریزی سیاستگذاران حوزه بازار کار مورد بهره برداری قرار می گیرد.

ایجاد سامانه ملی اشتغال باعث شفافیت آمارها و اطلاع رسانی در مورد تعداد بیکاران و تعداد نیروهای شاغل در کشور و پل ارتباط میان کارجو و کارفرما خواهد بود.

درحال حاضر اطلاعات سامانه ملی اشتغال در چهار محور قابل استفاده است؛ اول تصمیم گیری برای سیاست گذاری در سطح کلان کشور، دوم بکارگیری اطلاعات به دست آمده در مطالعات و پژوهشهای اجتماعی و اقتصادی، سوم استفاده از ظرفیت سامانه در کمک به کارفرمایان و صاحبان کسب و کار جهت استخدام نیروی انسانی و چهارم کمک به اشتغال جوانان جویای کار و شاغلانی که به دنبال ارتقای شغلی هستند.

هادی ابوی فعال حوزه کار در گفتگو با ایسنا، ایجاد سامانه ملی اشتغال را باعث شفافیت آمارها و اطلاع رسانی در مورد تعداد بیکاران و تعداد نیروهای شاغل در کشور و پل ارتباط میان کارجو و کارفرما دانسته و می گوید: نتایجی که از ثبت اطلاعات در سامانه به دست می آید در تصمیم گیری های کلان اقتصادی مؤثر است.

او اعتقاد دارد هم اکنون آمار و ارقام دقیقی از تعداد کارگران بخصوص کارگران غیر رسمی وجود ندارد و تمام آمارها برمبنای بیمه شدگان تأمین اجتماعی است در صورتیکه آمار واقعی شاغلان و بیکاران باید در اختیار باشد و اگر سامانه مذکور به درستی اجرا و عملیاتی شود در واقعی شدن آمارها اثرگذار خواهد بود.

تشکیل بانک اطلاعات مشاغل، جویندگان کار و رشته های پرطرفدار

به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، این سامانه با اینکه اخیرا شروع به کار کرده اما به تدریج با تکمیل داده های ثبتی بازارکار، اطلاعات در ارتباط با مهارتها و رشته های تحصیلی و دانشگاهی پرطرفدار، آمار دانش آموزان، دانشجویان و فارغ التحصیلان، آمار تعداد دانشگاهها و موسسات آموزش فنی و حرفه ای، مشاغل پرطرفدار و مشاغل رو به افول، فرصتهای خالی شغلی و تعداد بکارگماری جویندگان کار توسط مراکز کاریابی، آمار شرکتهای با بیشترین استخدام و بیشترین تعدیل نیروی کار، مشاغل با دستمزدهای بالا و مشاغل با دستمزدهای پایین و تجربیات موفق در اجرای برنامه های اشتغالزایی در استانهای مختلف را در اختیار ذینفعان قرار می دهد.

سامانه ملی اشتغال و کسب وکار تا آخر سال جاری فعال است و افراد شاغل و جویای کار برای تکمیل اطلاعات و ثبت نام تا آخر سال فرصت دارند.

منبع:

1399/08/14
23:17:20
5.0 / 5
1590
تگهای خبر: آموزش , ابزار , اشتغال , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
هم پیما
هم پیما