طی شش سال اتفاق افتاد

كاهش محسوس معاملات نوسازها در بازار مسكن

كاهش محسوس معاملات نوسازها در بازار مسكن

حجم معاملات واحدهای با سن كمتر از پنج سال در بازار مسكن شهر تهران به پایین ترین میزان خود از سال ۱۳۹۳ تا كنون رسیده كه از یك طرف كاهش تولید مسكن طی سالهای اخیر و از طرفی افت توان طرف تقاضا را نشان داده است. طی یك سال قبل تقاضا برای خرید واحدهای با سن كمتر از پنج سال حدود ۱۰ درصد نسبت به سال قبل كاهش یافته است.


به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، سهم واحدهای کمتر از پنج سال در معاملات مسکن شهر تهران به پایین ترین میزان خود دست کم از سال ۱۳۹۳ تا کنون رسیده است. نوسانات اقتصاد کلان که به شکل کاهش محسوس در توان خرید مسکن بروز کرده، متقاضیان را به تدریج از واحدهای مسکونی نوساز به سمت واحدهای قدیمی سوق داده است. آمار بانک مرکزی نشان داده است در سال حدود ۱۳۹۳ معمولا ۵۸ درصد معاملات مسکن شهر تهران را واحدهای کمتر از پنج سال به خود اختصاص می داد. این میزان در مهرماه ۱۳۹۴ به ۵۵ درصد، مهرماه ۱۳۹۵ به ۵۱ درصد، مهرماه ۱۳۹۶ به ۴۶ درصد، مهرماه ۱۳۹۷ به ۴۴ درصد، مهرماه ۱۳۹۸ به ۴۲ درصد و مهرماه ۱۳۹۹ به ۳۷ درصد رسیده است. به بیان دیگر تقاضا برای خرید واحدهای کمتر از پنج نسبت به سال قبل حدود ۱۰ درصد و نسبت به مهرماه ۱۳۹۳ حدود ۳۶ درصد پایین آمده است.
افت محسوس خرید و فروش واحدهای نوساز در سال ۱۳۹۹ نسبت به سال ۱۳۹۳ در شرایطی رخ داده که سهم معاملات خانه های بالای ۲۰ سال از ۱۲ درصد در سال ۱۳۹۳ به ۳۲ درصد در سال ۱۳۹۹ افزایش نشان داده است.
کاهش ۷۶ درصدی ساخت و ساز در پایتخت طی هفت سال
بین سالهای ۱۳۹۱ و ۱۳۹۲ با عنایت به رشد درآمدهای دولتی، افزایش ساخت و سازها متاثر از پروژه مسکن مهر، حجم تولید مسکن در پایتخت رونق گرفته بود. تولید مسکن شهر تهران در سال ۱۳۹۲ بالغ بر ۱۷۷ هزار و ۶۸۰ واحد مسکونی بوده که در سالهای بعد از آن روند کاهشی به خود گرفته است؛ تا جایی که در نیمه نخست سالجاری تعداد واحدهای مسکونی پیشبینی شده از راه صدور پروانه های ساختمانی شهر تهران به ۲۶ هزار و ۶۴۸ واحد رسیده است.
مطابق آمار، تعداد واحدهای در حال ساخت شهر تهران در نیمه نخست سال ۱۳۹۹ کاهش ۱۴ درصدی نسبت به شش ماهه ابتدای سال ۱۳۹۸ و افت ۷۶ درصدی نسبت به نیمه نخست سال ۱۳۹۲ را نشان داده است. بررسی ها نشان داده است کاهش قدرت خرید، کمبود زمین ناشی از کاهش تعداد و افزایش شدید قیمت خانه های کلنگی، محدودیتهای اعمال شده از جانب مدیریت شهری در فروش تراکم و نبود چشم انداز روشن از بازدهی سرمایه در حوزه ساخت و ساز همچون علل اصلی کاهش تولید مسکن جدید در پایتخت است.
افزایش ۱۴۰ درصدی هزینه ساخت مسکن
نوسان قیمت مصالح ساختمانی، بخش ساخت و ساز را به چالش کشانده است. سازندگان عنوان می کنند طی ۹ ماه گذشته هزینه راه اندازی واحدهای مسکونی تا آخر مرحله اسکلت ۱۴۰ درصد رشد داشته که بر قیمت تمام شده اثرگذار خواهد بود. خروجی این وضعیت به فقر عرضه فایلهای به قیمت و کاهش توان خرید منتهی می شود.
از سوی دیگر با وجود افزایش قراردادهای خرید و فروش نسبت به سال گذشته، نشانه های افت معاملات در هفته های اخیر بروز کرده است. مقایسه نقطه به نقطه معاملات در مهرماه سال جاری رشد ۱۵۴ درصدی را نسبت به شهریور سال گذشته نشان داده است. بازار از این نظر در هفت ماهه نخست سال جاری هم شرایط بهتری نسبت به هفت ماهه ابتدای سال ۱۳۹۸ داشت و معاملات افزایش ۷۷ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان داد.
با این وجود به دو دلیل نمی توان شرایط معاملات ملک را پررونق تلقی کرد؛ دلیل اول اینکه رشد معاملات نسبت به سال قبل نمی تواند شاخصی برای رونق تلقی شود؛ چونکه در برخی از ماههای سال قبل بویژه شهریورماه خرید و فروش به پایین ترین میزان خود طی دهه های اخیر رسیده بود. دوم اینکه در دو ماه منتهی به مهرماه ۱۳۹۹ معاملات روند کاهشی داشته و دو افت ۳۵ درصد و ۶.۸ درصد ماهیانه را تجربه نمود و افزایش ۲.۳ درصدی معاملات در مهرماه نسبت به شهریورماه، بنا به قول مصطفی قلی خسروی، رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران، نوعی درجا زدن به حساب می آید که از کاهش توان خرید متقاضیان نشأت می گیرد.
تأثیر انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بازار مسکن در تهران را به شکلی بی حرکت کرده است. فعالان بازار مسکن که عمده آنها را سفته بازان و سرمایه گذاران تشکیل میدهند در انتظار دریافت سیگنالهای قوی تری برای ورود به این بازار هستند. تصور اغلب فعالان این است که در صورت پیروزی هر یک از دو کاندیدا در مقطع کوتاهی تقاضای خرید مسکن افزایش می یابد. انتخاب بایدن امکان دارد به کاهش قیمت دلار، کاهش تورم، افزایش درآمدهای نفتی و کاهش قیمت مسکن منجر شود. بنابراین مالکان، مقطع زمانی کوتاهی بعد از انتخابات را فرصت مناسبی برای فروش می دانند.
متوسط قیمت مسکن در تهران متری ۲۶.۷ میلیون تومان
به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، تعداد معاملات آپارتمان های مسکونی شهر تهران در مهرماه سال ۱۳۹۹ به ۸۶۵۶ واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۲.۳ درصد و ۱۵۴ درصد افزایش نشان داده است. همینطور بر مبنای اعلام بانک مرکزی در ماه مورد گزارش، متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از راه بنگاه های معاملات ملکی شهر تهران ۲۶.۷ میلیون تومان بود که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب معادل ۱۰ و ۱۱۰ درصد افزایش یافته است.
منبع:

1399/08/10
11:34:42
5.0 / 5
1696
تگهای خبر: بازار , بانك , تولید , ساخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
هم پیما
هم پیما