معاون وزیر راه:

تجهیزات بندرچابهار تكمیل می شود

تجهیزات بندرچابهار تكمیل می شود

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی از ورود نخستین تجهیزات استراتژیك به بندر چابهار توسط هند تا آخر سال اطلاع داد.به گزارش هم پیما به نقل از سازمان بنادر و دریانوردی، محمد راستاد در مورد آخرین وضعیت تخلیه و بارگیری کالا در بنادر کشور و نیز میزان کالا ویژه در بخش کالاهای اساسی، اظهار نمود: از شروع سال جاری تا کنون بیش از ۷۰ میلیون تن انواع کالا در بنادر کشور تخلیه و بارگیری شده و موجودی کالا در انبارها و اماکن نگهداری معادل ۷، ۵ میلیون تن است که از این مقدار، کالاهای اساسی معادل ۳.۵ میلیون تن و سایر انواع کالا ۴ میلیون تن را به خود اختصاص داده اند.
وی افزود: علاوه بر این میزان کالاهای کانتینری در بنادر معادل ۱۰۰ هزار TEU و تعداد کشتی هایی در حال تخلیه و بارگیری ۱۵ فروند است که ۱۱ فروند آن منتظر ورود به بنادر تجاری هستند.
معاون وزیر راه و شهرسازی در مورد برنامه سازمان بنادر و دریانوردی در امتداد توسعه بنادر کشور، بیان کرد: در بنادر کشور همیشه علاوه بر تخلیه و بارگیری کالا به مقوله توسعه توجه ویژه ای شده است و هیچ بندری الان وجود ندارد که پروژه توسعه ای برای آن تعریف نشده و یا در حال اجرا نباشد و سازمان بنادر و دریانوردی توسعه و ایجاد زیرساخت ها و ظرفیت های جدید را در دستور کار دارد.
طرح های کلان توسعه ای سازمان بنادر و دریانوردی
راستاد اضافه کرد: در سال ۹۷ آخرین چشم انداز سازمان بنادر و دریانوردی به تصویب هیئت عامل رسید که راهبردها در حوزه های مختلف را تعریف کرده است و همین طور طرح جامع بنادر بازرگانی در حال تصویب است و با افق ۱۴۰۴ مد نظر قرار می گیرد.
وی اشاره کرد: همین طور برای بنادر کوچک که کارکرد آنها کارهای منطقه ای است و ناوگان کوچک و سنتی در آنها تردد می کنند، طرح جامعی در حال نهایی شدن است که در ۳ فاز ۵ ساله و برمبنای شرایط منطقه ای بمنظور توسعه این بنادر برنامه ریزی می شود.
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در مورد توجه ویژه این سازمان به توان داخلی در حوزه بندری و دریایی، اشاره کرد: تقریباً عمده نیازمندی ها چه در بخش تجهیزات تخلیه و بارگیری و چه ناوگان ورود و خروج کالا بوسیله تولیدکنندگان داخلی تامین شده است و سال قبل ۷۶۰ قطعه مورد نیاز تجهیزات دریایی و بندری از این طریق تامین و علاوه بر این با سفارش ساخت ۸۳ فروند انواع شناور خدماتی به سازندگان داخل کشور گام بلندی در پشتیبانی از توان داخل برداشته شده است.
برنامه های توسعه مکران و بندر چابهار
راستاد در ارتباط با توسعه سواحل مکران و بندر چابهار، اظهار نمود: با تکمیل مرحله اول توسعه بندر چابهار ظرفیت آن به ۸ میلیون تن ارتقا می یابد و یکی از مدرن ترین پایانه های کانتینری و چند منظوره در منطقه ایجاد می شود که شامل اسکله ها و تجهیزات جدید است و قابلیت پذیرش کشتی های ۱۰۰ هزار تنی فراهم خواهد شد.
وی افزود: پذیرش کشتی های سایز بزرگ اهمیت بسیار بالایی دارد و چابهار از شرایط بسیار مناسبی از نظر عمق برخوردار بوده و امسال نسبت به زمان مشابه سال قبل رشد ۹۰ درصدی تخلیه و بارگیری کالاهای غیرنفتی را تجربه کرده است.
معاون وزیر راه و شهرسازی درباب قرارداد با هندی ها نیز، اظهار داشت: قرارداد هندی ها بهره برداری موقت بوده است و متعاقباً قرارداد BOT مدنظر قرار می گیرد که عمدتاً تامین تجهیزات راهبردی بندری است و نخستین تجهیزات تا آخر سال به داخل کشور وارد و به بهره برداری می رسد.
راستاد اضافه کرد: این اپراتور بندری سبب شده از طرف دولت هند تخفیف ۴۰ درصدی از بنادر هند به چابهار و بالعکس برای خطوط کشتیرانی، ترانزیت کالا، صادرکنندگان و واردکنندگان در نظر گرفته شده است و باید اصرار کرد که از فعالیت هندی ها در چابهار رضایت داریم و افق خوبی را در آینده می توانیم شاهد باشیم.
فعالیت های بی وقفه دریایی و بندری با وجود تحریم و کرونا
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در بخش دیگری از اظهاراتش با اشاره به اینکه بنادر کشور از ۳۶۳ شبانه روز در سال فقط ۲ روز تعطیل هستند که نخستین روز فروردین و روز عاشورا است، اظهار داشت: از ۳۰ بهمن ماه سال قبل همزمان با شیوع ویروس کرونا یک لحظه هم متوقف نشده است و از اردیبهشت ماه سال ۹۷ که شاهد آغاز تحریم هایی بودیم که تمرکز زیادی بر کارهای بندری و دریایی داشت اما با تاکید بر توان داخلی توانستیم فعالیت ها را به خوبی پیش ببریم.
میزان کانتینرهای دپو شده در بنادر کشور
وی در پاسخ به اینکه آیا هزینه های انبارداری در بنادر ایران بالا نیست؟ اظهار نمود: خیر، هزینه های انبارداری در بنادر ایران نسبت به هزینه های زنجیره حمل و نقل کالا متعارف و حدود ۶ تا ۷ درصد است.
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در مورد میزان کانتینرهای دپو شده در بنادر کشور، توضیح داد: ۱۰ هزار TEU کانتینر در یاردهای نگهداری بنادر وجود دارد که ۱۰ هزار TEU مربوط به کالاهای متروکه است و باید تشریفات کالاهای متروکه در مورد آنها صورت گیرد که میزان بالایی نیست.
برنامه های توسعه ای سازمان بنادر در حوزه توسعه دریا محور
راستاد در ارتباط با برنامه های سازمان بنادر و دریانوردی بمنظور نوسازی ناوگان سنتی، عنوان کرد: به لحاظ اینکه شرایط تجارت دریایی در بخش حمل و نقل تغییر کرده بنا بر این ناوگان سنتی قابلیت تطبیق ندارد و ارتقای این ناوگان و تبدیل آن به ناوگان مدرن در دستور کار سازمان بنادر و دریانوردی قرار گرفته و مشوق هایی همچون تسهیلات از محل وجوه اداره شده تعریف شده که منوط به تولید در داخل کشور است.
وی همین طور به برنامه های این سازمان در بخش توسعه دریامحور اشاره نمود و اضافه کرد: مدیریت سواحل و بهره گیری بهینه از ۵۸۰۰ کیلومتر نوار ساحلی در کشور مستلزم برنامه ریزی مدون است و بنا بر این مدیریت یکپارچه مناطق ساحلی مدنظر قرار گرفته و تدقیق این طرح اخیراً از طرف سازمان بنادر شروع شده است.
معاون وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه طرح مدیریت یکپارچه مناطق ساحلی شرایط بسیار خوبی را برای توسعه دریامحور فراهم نموده است، اظهار داشت: کاربردها، ظرفیت ها و قابلیت های سرمایه گذاری در بنادر کشور که بعضاً مورد غفلت قرار گرفته در چارچوب این طرح معرفی شده است.
وظایف حاکمیت دریایی کشورها
راستاد در مورد وظایف حاکمیت دریایی کشورها، اشاره کرد: مهم ترین وظایف حاکمیت کشورها در حوزه دریایی مربوط به ایمنی دریایی و حفاظت از محیط زیست دریایی است که سازمان بنادر و دریانوردی نیز در قالب الزامات فعالیت می کند و ملزم به کنوانسیون های بین المللی است، همین طور اولویت این سازمان اقداماتی است که منجر به ارتقا ایمنی دریایی و جلوگیری از بروز سوانح دریایی شود و پیش گیری از آلودگی های محیط زیست دریایی یکی دیگر از کارهای مورد توجه است و آمادگی برای واکنش در قبال آلودگی محیط زیست دریایی مسئله دیگری است که از طرف این سازمان به مدنظر قرار می گیرد.
وی همین طور در ارتباط با هوشمند سازی بنادر، اعلام نمود: بنادر سنتی که فقط محل تخلیه و بارگیری کالا بودند به بنادری تبدیل گشته اند که پسکرانه آنها به کارهای تولیدی و ارزش افزوده ای اختصاص یافته است، بدین سبب بهره گیری از تکنولوژی های جدید یکی از مهمترین برنامه های سازمان بنادر و دریانوردی است و در این راستا به سمتی پیش می رود که تمام فعالیت ها به صورت مکانیزه و هوشمند در بنادر ایران صورت گیرد.


منبع:

1399/08/04
17:37:55
5.0 / 5
1643
تگهای خبر: ارز , بندر , توسعه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
هم پیما
هم پیما