پرداخت یك ششم یارانه انرژی جهان توسط ایران

پرداخت یك ششم یارانه انرژی جهان توسط ایران

به گزارش هم پیما بنا به قول یك مسئول دولتی، یك ششم یارانه انرژی توسط ایران پرداخت می شود و بیشترین مصرف توسط افراد پردرآمد است.


به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، امروز آمار تأمل برانگیز دیگری از مصرف بالای انرژی در ایران اعلام گردید. بنا به قول محمد شکرچی زاده، رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، امروزه یک ششم یارانه انرژی در دنیا را ایران پرداخت می کند که حدود ۱۷ درصد است. این در شرایطی است که جمعیت ایران یک درصد جمعیت دنیاست. در عین حال مصرف بالای انرژی از جانب پردرآمدها انجام می شود که این روند باید اصلاح گردد.
یکی از بخشهایی که انرژی قابل توجهی در آن هدر می رود بخش ساختمان است. طبق آماری که سال ۱۳۹۶ توسط اکبر ترکان، مشاور رئیس جمهور اعلام گردید ۳۵ درصد پرت حرارتی ساختمانهای ما از پنجره است و آماری که امروز شکرچی زاده اعلام نمود نشان داده است با وجود تلاشها هنوز مصرف انرژی بخش ساختمان درایران بالاست. گفته می شود تولید ناخالص داخلی ترکیه سالانه ۱۰۰۰ میلیارد دلار است؛ در حالیکه این رقم در کشور ما ۴۰۰ میلیارد است. این در شرایطی است که ما ۲ برابر ترکیه انرژی مصرف می نماییم. یعنی بازده سرمایه در ترکیه پنج برابر ایران است.
به هر ترتیب، امروز مراسم رونمایی از سامانه پایش اطلاعات انرژی در ساختمان با حضور نیره فیروزبخت رئیس سازمان ملی استاندارد، ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، اسلامی وزیر راه و شهرسازی و شکرچی زاده رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی انجام شد.
در جریان این مراسم، شکرچی زاده اظهار داشت: در کشورمان متاسفانه کارنامه قابل قبولی برای مصرف انرژی وجود ندارد. در عین حال چشم اندازهای روشنی هم وجود ندارد. بنابراین لزوم دارد تا در بخش ساختمان، برنامه های کاهش مصرف انرژی تدوین و تهیه شود.
ویژگیهای سامانه ملی پایش اطلاعات انرژی در ساختمان
بنا بر اعلام وزارت راه و شهرسازی، سامانه شناسنامه انرژی در ساختمان (BEID) یک سامانه تحلیلی و آماری است که با هدف بهبود علمکرد سیستم های انرژی در صنعت ساختمان طراحی شده است. این سامانه برای ثبت اطلاعات و داده های مربوط به کیفیت ساخت، تجهیزات در رابطه با پوسته ساختمان های جدید و پایش نحوه بهره برداری بعد از اجرای راهکارهای بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان های موجود برای ذینفعانی چون سیاستگذاران، کاربران دولتی و سرمایه گذاران بخش خصوصی در بهیه سازی مصرف انرزی تهیه و به راه افتاده است.
سامانه ارزیابی رویکرد انرژی در ساختمان
سامانه ارزیابی رویکرد انرژی (EAES) در پروژه های ساختمانی در حال راه اندازی در افق چندساله و با پایش مصرف انرژی، این امکان را فراهم خواهد ساخت تا سیاستگداری های حوزه انرژی ارزشیابی شده و نسبت به برنامه ریزی مجدد و اصلاح راهکارهای مدیریت انرژی در بخش ساختمان بر پایه داده های آماری مناسب اقدامات لازم صورت گیرد. همینطور میزان کاهش مصرف انرژی و آلاینده های انتشاریافته، منتشر شود.
مالکان، سازندگان، مهندسان طراح و ناظران، بهره برداران اصلی سامانه ارزیابی رویکرد انرژی در پروژه های ساختمانی هستند. در این سامانه این امکان وجود دارد که با استفاده از فرم های ورود اطلاعات، نرم افزارهای تحلیل انرژی، تحلیل روشنایی و همینطور انجام کلیه محاسبات بر اساس مبحث ۱۹ مقررات ملی و کنترل ساختمان، بتوان مدارک طراحی انرژی ساختمان را در این دوره طراحی و کنترل کرد.1399/07/23
23:50:30
5.0 / 5
1305
تگهای خبر: ارز , استاندارد , تولید , ساخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
هم پیما
هم پیما