در گفت وگو با هم پیما تاكید شد

بازار كار آمادگی مزد منطقه ای را ندارد

بازار كار آمادگی مزد منطقه ای را ندارد

هم پیما: رئیس كانون عالی انجمن های صنفی كارگران معتقد می باشد مادامی كه كارگران با قراردادهای موقت مشغول كار هستند نمی توان به مزد منطقه ای پرداخت و برای مشاغل مختلف مزد متفاوت تعیین كرد.ناصر چمنی در گفت و گو با ایسنا، درباب منطقه ای شدن دستمزدها، اظهار داشت: مزد منطقه ای فراتر از حداقل دستمزدی است که در شورای عالی کار تصویب می شود و منظور این است که در صنایع و صنوف مختلف نسبت به شرایط کارگران و فعالیت آنها، مزدهای مختلفی در نظر گرفته شود.

تعیین مزد منطقه ای مستلزم ثبات بازار کار و اقتصاد

وی افزود: هم اکنون بازار کار و اشتغال از ثبات لازم برخوردار نیست و برای آنکه به موضوعاتی نظیر مزد منطقه ای و تعریف مزد متفاوت در مشاغل مختلف بپردازیم باید زیرساختهای لازم را فراهم نماییم.

رئیس کانون عالی انجمن های صنفی کارگران اشاره کرد: وقتی هنوز مشکل قراردادهای موقت به قوت خود باقی است و به ابزاری برای تعدیل یا اخراج کارگر تبدیل می شود نمی توانیم به دنبال تعیین مزد متفاوت در بخش های صنعتی و صنوف باشیم؛ پس معتقدم دغدغه های با اهمیت تر از مزد منطقه ای داریم که باید آنها را برطرف نماییم.

چمنی به تعیین مزد منطقه ای در دیگر کشورها اشاره نمود و اظهار داشت: در خیلی از کشورهای توسعه یافته برمبنای پیمان های دسته جمعی درباره دستمزد تصمیم گیری می شود. این کشورها زیرساخت های خوبی در بحث تولید دارند و نرخ بیکاری آنها خصوصا در بحث تحصیل کردگان پایین است. در این کشورها کارگر به دنبال بستن قرارداد موقت است، چون تنوع کار وجود دارد و هر زمان راضی نباشد می تواند کار خودرا تغییر دهد و به هر شغلی که وارد شود امنیت شغلی و دستمزد آن تضمین شده است.

ما دنبال کار و آنها دنبال کارگرند!

وی اظهار داشت: آنها دنبال کارگر هستند و ما دنبال کار، کارگران در این شرایط به سختی کار پیدا می کنند و باید مراقب باشند که آنرا از دست ندهند ولی در کشورهای دیگر، کارفرما دنبال کارگر است و روی او سرمایه گذاری و حساب باز می کند بنا بر این او را در مجموعه خود حفظ می نماید تا به سراغ کار دیگری نرود.

چمنی در آخر با اشاره به مزایای تعیین مزد در چارچوب پیمان های دسته جمعی، اشاره کرد: سالها بود که درباب مزد کارگران کوره پزخانه مذاکره ای صورت نگرفته بود ولی امسال توانستیم در چارچوب پیمان دسته جمعی برای کارگران کوره پزخانه های تهران مزد تعیین نماییم.

منبع:

1399/07/21
14:34:08
5.0 / 5
1417
تگهای خبر: ابزار , اشتغال , بازار , توسعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
هم پیما
هم پیما