در گفت و گو با هم پیما مطرح شد:

برقراری بیمه قالیبافان و پشتیبانی از صادرات فرش

برقراری بیمه قالیبافان و پشتیبانی از صادرات فرش

به گزارش هم پیما مدیرعامل اتحادیه تعاونی های فرش دستباف رفع مصوبه پیمان ارزی در مورد صادرات فرش را خواهان شد و اظهار داشت: با عنایت به بحران كرونا و برگزار نشدن نمایشگاههای فرش و عدم ارتباط با تجار خارجی انتظار می رود حمایت بیشتری از تولید و صادرات فرش صورت گیرد.عبداله بهرامی در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: یکی از درخواستهای مهم جامعه بافندگان فرش فارغ از بحث بیمه قالیبافان، رفع مصوبه پیمان ارزی است. چون بیمه قالیبافان را می توان به تدریج انجام داد ولی رفع این مصوبه نیاز به هیچ بودجه ای ندارد و تصمیم نامهربانی بوده که بدون نظرخواهی از بخش خصوصی گرفته شده است.

وی افزود: در چند سال قبل رکود بازار فرش و تحریم ها سبب کاهش صادرات این کالای با ارزش شده ولی بافندگان ایرانی تمام توان و تلاش خودرا به کار گرفتند تا جایگاه این هنرصنعت اصیل ایرانی با وجود کاهش صادرات آن همچنان حفظ شود.

مدیرعامل اتحادیه تعاونی های فرش دستباف اضافه کرد: در سالی که از طرف مقام معظم رهبری به نام "جهش تولید" نامگذاری شده، باید زمینه تولید فرش را بیش از پیش مهیا نماییم و با برقراری بیمه قالیبافان و پشتیبانی از بافندگان، موانع صادرات فرش را از میان برداریم.

بهرامی افزود: اگر موانع پیش روی صادرات فرش برداشته نشود و پشتیبانی از فرش دستباف در چارچوب تسهیلات ارزان و مشوق های صادراتی صورت نگیرد، صادرکنندگان دیگر میل و رغبتی به صادرات نخواهند داشت و سرمایه ها به سمت و سوی بازارهای دیگر می رود.

وی اشاره کرد: فرش کالایی است که شناسنامه ایرانی دارد ولی فشارهای خارجی سبب شده قسمتی از بازارها در این عرصه از دست برود و درآمدهای صادراتی در این بخش کم شود پس انتظار بافندگان و صادرکنندگان فرش این است که در این شرایط پیمان سپاری ارزی از صادرات فرش برداشته شود چون فرش مثل دیگر کالاهای صادراتی نیست که به محض صادرات بابت آن دلار به ما بدهند تا مبلغ ارزی حاصله به سرعت و عینا واریز شود.

به گفته این فعال تعاونی، صادرات فرش در طول صدها سال در چارچوب ارتباط بین تجار ایرانی و خارجی و به صورت امانی بوده و با فروش تدریجی آن پول صادرات فرش بازگشته است.

بهرامی در آخر ابراز امیدواری کرد: باتوجه به برگزار نشدن نمایشگاههای فرش و عدم جلب توجه تجار خارجی، افزایش قیمت مواد اولیه و بحران کرونا حمایت بیشتری از تولید و صادرات فرش صورت گیرد.

منبع:

1399/07/15
11:50:35
5.0 / 5
1447
تگهای خبر: ارز , بازار , تولید , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
هم پیما
هم پیما