معاون وزیر راه و شهرسازی:

طرح جامع بنادر كوچك كشور در حال نهایی شدن است

طرح جامع بنادر كوچك كشور در حال نهایی شدن است

به گزارش هم پیما معاون وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: طرح جامع بنادر كوچك كشور با افق ۱۵ ساله در حال نهایی شدن است كه در سه فاز ۵ ساله با قابلیت ترانشیپ داخلی، كاپوتاژ و تجارت منطقه ای آماده می شوند.به گزارش هم پیما به نقل از مهر، محمد راستاد امروز در مراسم روز جهانی دریانوردی با شعار کشتیرانی پایدار برای سیاره پایدار با اشاره به اینکه شعار سال جاری سازمان جهانی دریانوردی برای روز جهانی دریانوردی کشتیرانی پایدار برای سیاره پایدار می باشد، تصریح کرد: اقدامات فعالان این عرصه در کشور ما برای حفاظت از محیط زیست دریا ستودنی است. ما همگام با اقدامات زیست محیطی، اقدامات خویش را هم همچون الزامی شدن سوخت کم سولفور انجام می دهیم که تابحال هم توانسته ایم خویش را با این اجبار وفق دهیم. همینطور مدیریت آب توازن در کشور به خوبی در حال انجام می باشد، امکانات و لوازمی که توسط سازمان بنادر در این عرصه فراهم شده مناسب می باشد.
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی اضافه کرد: در دوران تحریم اجازه توقف فعالیتهای دریایی را ندادیم و با اتکا به توانمندی داخلی بخش مهمی از مایحتاج بنادر کشور توسط شرکت های دانش بنیان داخلی تولید شد.
باید با تحولات جهان خویش را وفق دهیم
راستاد با اشاره به اینکه با وجود انتشار کرونا کشتیرانی در کشور ما تعطیل نشد، تصریح کرد: باآنکه دریانوردان در ناوگان اقیانوس پیما مشکلاتی داشتند، اما این مشکلات تا اندازه ای رفع شده است.
وی اضافه کرد: از سویی دیگر نباید از تحولات حوزه دریایی در جهان غافل شویم و نتوانیم خویش را با این تحولات وفق دهیم. کشتی های هوشمند خودران بدون سرنشین تا سال ۲۰۲۵ میلادی تردد عملیاتی خویش را در بنادر آغاز می کنند. ما باید توان مدیریت این کشتی ها را در آب های خود داشته باشیم و در بنادر خود امکان پذیرش و خدمات دهی به این کشتی ها را فراهم نماییم. سازمان جهانی دریانوردی قوانین مربوط به کشتی های هوشمند را در حال تدوین دارد و زمینه برای فعال شدن ناوگان هوشمند تجاری فراهم می شود.
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی تصریح کرد: شرکت های دانش بنیان ایرانی ثابت کردند هدف دست نیافتنی نداریم و باید نیم نگاهی به کشتی های هوشمند خودران بدون سرنشین داشته باشیم.
وی با اشاره به اینکه بزرگ تر شدن سایر کشتی ها خصوصاً کانتینربرها مهم می باشد، اظهار داشت: هم اکنون کشتی های لاینر به کشتی های فیدر تبدیل می شود. ما ۳-۲ هزار PBU ظرفیت را به صورت عملیاتی در دنیا داریم. بنادر می توانند ظرفیت این کشتی ها را پاسخ دهند که از نظر ظرفیت قابل پذیرش این کشتی ها آماده باشیم. وگرنه بنادر فیدری می شوند. ازاین رو ما ۹۰۰ متر از طول اسکله ۱۴۰۰ متری فاز سوم بندر شهید رجایی را آماده می نماییم تا قابلیت خدمات دهی به کشتی های ULCC داشته باشند.
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی تصریح کرد: باید به سمتی برویم که عمق طبیعی مناسب برای کشتی های سایز بزرگ داشته باشیم و با حداقل لایروبی باشد. لزوم دارد پس کرانه هایی فراهم گردد تا امکان تخلیه و نگهداری احجام بالا برای کشتی های سایز بزرگ داشته باشد؛ اگر این رویکرد دنبال نشود باعث زیان برای کشور است.
طرح جامع بنادر کوچک کشور در حال نهایی شدن است
راستاد اضافه کرد: طرح یکپارچه سازی اراضی ساحلی و طرح جامع بنادر بازرگانی این گونه است که بنادر بگونه ای ایجاد شوند تا با تقاضای روز کشتی های دنیا مطابق باشد. طرح جامع بنادر کوچک کشور با افق ۱۵ ساله در حال نهایی شدن است؛ در سه فاز ۵ ساله با قابلیت ترانشیپ داخلی، کاپوتاژ و تجارت منطقه ای آماده می شوند و برخی از این بنادر نهایی شده است و برای بنادر بزرگ تر تا افق ۱۴۰۰ هم سال جاری نهایی می شود که در آذرماه به نتیجه می رسد.
وی افزود: از نظر تنوع سواحل محدودیتی برای انتخاب بهترین گزینه ها نخواهیم داشت، نهایتاً به دنبال این هستیم که جایگاه خویش را از نظر تجارت و حمل و نقل دریایی در سطح منطقه و جهان ارتقاء دهیم. ما با ۵ هزار و ۸۰۰ کیلومتر خط ساحلی و بزرگترین ناوگان دریایی دنیا برای تأمین کالای داخلی، واردات، صادرات، ترانشیپ و ترانزیت کالا قابلیت هایی فراتر از توان موجود داریم.
به گزارش هم پیما به نقل از مهر، در ادامه این مراسم تفاهم نامه ای بین مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی و رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران در حوزه جستجو و نجات و مقابله با آلودگی در آب های تحت حاکمیت و با هدف استفاده بهینه از امکانات و ظرفیت های بخش همکار به امضا رسید.


منبع:

1399/07/08
23:31:41
5.0 / 5
1471
تگهای خبر: بندر , تولید , خدمات , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
هم پیما
هم پیما