نقاط قوت و ضعف طرح جهش تولید و تامین مسكن از نگاه یك عضو كمیسیون عمران

نقاط قوت و ضعف طرح جهش تولید و تامین مسكن از نگاه یك عضو كمیسیون عمران

هم پیما: یك عضو كمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی اصرار كرد كه حالا تنها نقد وارد به طرح جهش تولید و تامین مسكن به تامین منابع صندوق ملی مسكن كه در این طرح دیده شده باز می گردد و مقرر است كه كمیسیون عمران این مساله را باردیگر بررسی كند.


اقبال شاکری در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به نقاط قوت و ضعف طرح جهش تولید و ساماندهی بازار مسکن بیان کرد: تامین زمین ارزان قیمت، ارائه ی تسهیلات ارزان، تسهیل در صدور مجوزها با ساماندهی سازوکارهای اداری بوسیله نظامات مربوط به نظام مهندسی شهرداری ها و سازمان مالیاتی و همین طور تخصیص تسهیلات به افراد فاقد مسکن همچون موارد مثبتی است که در این طرح دیده شده است.
ایشان سپس اظهار نمود: فراهم کردن بستر مناسب با در نظر گرفتن تسهیلات ارزان قیمت در کلانشهرها و تامین زمین ارزان قیمت و رایگان و مصالح ساختمانی با نرخ مصوب همچون مولفه هایی است که می تواند موتور محرک ساخت مسکن باشد، اما یکی از نقدهایی که به این طرح وارد شده و مقرر است باردیگر در کمیسیون عمران بررسی شود بحث تامین مالی این طرح می باشد.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی اشاره کرد: بر طبق این طرح باید سالانه یک میلیون مسکن ساخته شود و قرار نیست که فقط از ظرفیت دولت برای ساخت مسکن استفاده گردد چونکه تابحال برای تامین مسکن در کشور از ظرفیت اقشار مختلف جامعه نظیر بخش های شخصی ساز، انبوه ساز و دولتی ساز و همین طور تعاونی ها استفاده شده است. وزارت راه و شهرسازی نیز قسمتی از دولت می باشد که دراین زمینه مسئولیت دارد.
ایشان سپس اشاره کرد: در این طرح صندوق ملی دیده شده است تا منابعی به حساب این صندوق واریز شود اما دغدغه ها حالا این است که احتمال دارد که این وجوه در این صندوق جمع آوری نشود و برای تامین این منابع مجبور به خلق پول شده که به دنبال آن تورم بالا رفته و شاهد افزایش قیمت ها خواهیم بود. این مساله اصلی است که در این طرح حالا باید مورد واکاوی قرار گیرد.
شاکری افزود: عمده منابعی که برای جمع آوری از صندوق ملی مسکن در این طرح دیده شده مقرر است از محل بانک ها تامین گردد اما حالا این دغدغه وجود دارد که در صورت تامین نشدن این منابع خلق پول صورت گرفته که می تواند تورم را بالا ببرد. از همین رو مقرر است کمیسیون عمران باردیگر این طرح را در هفته جاری بررسی نموده و برای ارائه به صحن آماده کند.
منبع:

1399/07/05
17:47:30
5.0 / 5
1319
تگهای خبر: ارز , بازار , بانك , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
هم پیما
هم پیما