گزارش هم پیما؛

طرح اقدام ملی مسكن طرحی با ابهامات مختلف و مردمی ناامید از اجرا

طرح اقدام ملی مسكن طرحی با ابهامات مختلف و مردمی ناامید از اجرا

تأمین مالی طرح اقدام ملی مسكن در حالی با ابهام و اما و اگر روبرو شده كه وزارت راه و شهرسازی از حذف متقاضیانی كه در موعد مقرر آورده نقدی را تأمین نكنند، اطلاع داده است.به گزارش هم پیما به نقل از مهر، در حالی بعد از یک دوره طولانی کاهش شدید تولید مسکن و افزایش بی سابقه قیمت آن، طرح اقدام ملی مسکن با هدف گذاری تولید و ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکونی در آبان سال قبل کلید خورد که خطر تکرار ایرادات مسکن مهر بر آن سایه افکنده است.
بر این اساس همچون نگرانی های متقاضیان طرح اقدام ملی می توان به ابهام درباره چگونگی تأمین مالی پروژه، شیوه مواجهه دولت آتی با این طرح ملی و کیفیت نظارت وزارت راه و شهرسازی در روند پیشرفت پروژه اشاره داشت که بعنوان مهمترین عوامل، منجر به واریز وجه اولیه تنها از جانب ۱۰ درصد از متقاضیان شده است.
پاشنه آشیل طرح اقدام ملی؟
بر اساس اظهارات جواد حق شناس معاون امور مسکن شهری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، پاشنه آشیل طرح اقدام ملی، مبحث تأمین مالی این پروژه های مسکونی است. این تأمین مالی هم به لحاظ حجم اعتبار در نظر گرفته شده و هم به لحاظ تزریق بموقع اعتبار و منابع مالی مورد نیاز برای ساخت و تکمیل واحدهای مسکونی حائز اهمیت می باشد.
حق شناس اعتقاد دارد مهمترین عامل در این رابطه همکاری مؤثر و متقابل مردم و متقاضیان واحدهای مسکونی طرح اقدام ملی بخصوص در حوزه پرداخت و تزریق بموقع آورده متقاضیان به پروژه هاست؛ عدم واریز بموقع آورده متقاضیان به حساب آنها نزد بانک، منجر به کاهش سرعت ساخت پروژه های مسکونی طرح اقدام ملی می شود و عواقب جبران ناپذیری به همراه دارد.
مدیرعامل بانک عامل بخش مسکن: ۱ میلیارد و ۹۷۱ میلیون تومان، مجموع کل آورده متقاضیان
بر اساس اعلام محمود شایان مدیرعامل بانک عامل بخش مسکن تعداد کل حساب های افتتاح شده طرح اقدام ملی مسکن تا آخر شهریور سال جاری، ۸۹ هزار و ۲۵ فقره و مبلغ کل آنها یک میلیارد و ۹۷۱ میلیون تومان است.
به گفته شایان، در مورد طرح اقدام ملی مسکن تا کنون ۶۵ پروژه به بانک معرفی شده که شامل ۷۰۸۷ واحد است. همینطور ۳۲ پروژه که شامل ۵۹۲۱ واحد است در حال تشکیل پرونده هستند و ۱۵ پرونده هم که در حدود ۱۹۹۰ واحد به حساب می آید، تصویب و مراحل نهایی پرداخت را طی می کند.
بر اساس آنچه گفته شده، هر متقاضی می بایست ۴۰ میلیون تومان به حساب خود واریز نماید که اگر همه این ۷ هزار فقره حسابی که باز شده، سقف مبلغ اعلامی را واریز می کردند، می بایست رقمی بیشتر از ۲۸۳ میلیارد تومان به بانک عامل بخش مسکن تزریق می شد؛ این در شرایطی است که واریز تنها حدود ۲ میلیارد تومان انجام شده و رقمی کمتر از یک درصد مبلغ مورد نیازی که می بایست نزد بانک عامل نگهداری می شد، جمع آوری شده است.
محمودزاده معاون وزیر راه: ۴۷۰ هزار نفر فهرست نهایی واجدان شرایط / ‬ هر متقاضی ای واریز نکند، حذف می شود
در همین خصوص، محمود محمودزاده معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی از اندیشیده شدن تدابیری برای حذف یا جایگزینی متقاضیان بد عهد به منظور مقابله با روند پیشروی پروژه اطلاع داده و این تصمیم را ناشی از تجربه اختلال در روند پیشرفت برخی پروژه ها در طرح مسکن مهر و در جهت پشتیبانی از منافع متقاضیان خوش قول می داند.
وی می افزاید: در طرح مسکن مهر یکی از مهم ترین عوامل تأخیر در اجرای پروژه ها، عدم همکاری بعضی از متقاضیان در واریز بموقع آورده بود؛ اتفاقی که باعث شد طول دوره ساخت طولانی شده و پروژه ها در بعضی موارد حتی با چند دوره تورم ساختمانی برخورد کرده و هزینه های ساخت افزایش یابد.
مدیرکل راه و شهرسازی تهران: فقط ۱۰ درصد در تهران وجه اولیه را واریز کردند!
در همین خصوص، خلیل محبت خواه مدیر کل راه و شهرسازی استان تهران هم اخیراً از واریز وجه اولیه ۲ هزار نفر از ۲۰ هزار متقاضی واجد شرایط طرح اقدام ملی مسکن در استان تهران اطلاع داد و اظهار داشت: اگر ظرف ۱۵ روز آینده این افراد نسبت به واریز ۴۰ میلیون تومان اعلامی اقدامی نکنند، از طرح ملی مسکن حذف خواهند شد.
اگرچه رقم واریزی از جانب واجدان شرایط سایر استان ها مشخص نمی باشد، اما به نظر می آید در سایر استان ها هم وضع آورده های مردمی طرح ملی مسکن به همین منوال باشد.
وزیر راه: مردم پول هایشان را به سهام و سکه و دلار تبدیل نموده اند
محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی هم چندی قبل در یک برنامه تلویزیونی، عقب ماندگی شدید پروژه از برنامه اجرایی آن به علت عدم واریز یا واریزی بسیار محدود و عدم استقبال طرح اقدام ملی مسکن را به صورت ضمنی تأیید کرده بود.
وی گفته بود که علت عدم استقبال متقاضیان و واجدان شرایط طرح اقدام ملی مسکن از واریز وجوه، تبدیل کردن نقدینگی خانوارها به سایر دارایی ها برای حفظ ارزش پول خود است یا اینکه از نظر تمکن مالی در مضیقه هستند.
وزارت راه: طرح ملی مسکن بر خلاف مسکن مهر، خط اعتباری ندارد
بر اساس اعلام مکرر مقامات ارشد وزارت راه و شهرسازی و معاونت مسکن و ساختمان این وزارت خانه، قرار نیست در این طرح مانند طرح مسکن مهر، از خط اعتباری ویژه ای که سبب رشد پایه پولی کشور شود، استفاده گردد و محل تأمین اعتبار کلیه هزینه های این طرح، بهره برداری از آورده های مردمی به همراه ۱۰۰ میلیون تومان تسهیلات بانک عامل بخش مسکن با نرخ سود ۱۸ درصد است و تسهیلات خاص دیگر یا وام های یارانه ای به این طرح اختصاص داده نخواهد شد.
ضمن اینکه این مورد هم بارها اعلام شده که به علت تورم یا افزایش قیمت های مختلف پروژه، نمی توان از ابتدا نرخ ثابتی به رقم تمام شده ساخت و ساز عرضه داد ولی تمام تلاش وزارت راه و شهرسازی، تحویل واحدهای طرح اقدام ملی مسکن با حداقل مبلغ تمام شده است؛ موضوعی که از جانب وزیر راه و شهرسازی هم مورد تاکید بوده و اخیراً از صدور دستور رئیس جمهور به وزرای صمت و اقتصاد در خصوص تخصیص دو مدل از مصالح ساختمانی گران قیمت شامل محصولات فولادی (آهن و میلگرد) و قیر به این طرح ها، خارج از سازوکار بورس کالا رونمایی کرده است؛ اما هنوز از اجرای این دستور خبری نیست؛ بعلاوه آنکه زمزمه هایی در خصوص احتمال تبدیل شدن فروش این دو نوع مصالح ساختمانی به فروش رانتی و دو نرخی که مفسده زاست، با اجرای این فرمان رئیس جمهور هم شنیده می شود که باید برای پیشگیری از وقوع آن، آیین نامه های خاص آن هم تدوین و اجرا شود.
چرا مردم پول نمی ریزند؟
برخی کارشناسان برخی از علل و عوامل مختلف را برای عدم استقبال متقاضیان و واجدان شرایط طرح اقدام ملی مسکن از واریز وجوه اولیه این طرح برمی شمرند که شاید مهم ترین آنها، شفاف نبودن مراحل مختلف اجرای آن از جانب وزارت راه و شهرسازی است و سبب شده تا زوایای مختلف این طرح پنهان بماند.
این ابهامات شامل، قیمت مراحل اجرای پروژه، کیفیت مصالح ساختمانی، موعد زمانی واقعی واحدها، نحوه اعطای تسهیلات مورد نظر و هم پایین بودن رقم این تسهیلات در مقابل هزینه های تمام شده ساخت و ساز و ترس متقاضیان از افزایش مکرر رقم درخواستی از جانب سازنده که بعضاً امکان دارد تا قیمت یک واحد مسکونی در شهرهای کوچک افزایش یابد (حال آنکه این طرح برای اقشار متوسط یا دهک های با قدرت خرید پایین مسکن دیده شده بود) و بسیاری عوامل دیگر است.
در کنار این عوامل، فشارهای اقتصادی اخیر و کاهش توانایی تأمین نقدینگی اقشار هدف اجرای طرح ملی مسکن و همینطور مطرح شدن طرح دو فوریتی جهش تولید مسکن در مجلس- تعدادی از کارشناسان اقتصادی اجرای طرح به شکل فعلی ان را باعث ایجاد رانت گسترده می دانند- که دو فوریت آن تصویب شده و احتمال اجرای آن را زیاد می کند، می توانند شاخص های دیگری در عدم استقبال مردم باشند؛ چون که تصویب این طرح در خصوص اجبار دولت به ساخت سالانه بیشتر از ۱ میلیون واحد مسکونی در سال، بعنوان رقیب طرح ملی مسکن بدل شده و اجرای آن، کاهش قیمت مسکن را به دنبال خواهد داشت.
اما به نظر می رسد مهمترین عامل عدم استقبال مردم سرنوشت غیرشفاف طرح اقدام ملی است و آگاه سازی متقاضیان نسبت به آینده این طرح ملی از جانب مسؤلان وزارت راه و شهرسازی ضروری به نظر می رسد. با عنایت به نقش نظارتی وزارت راه و شهرسازی در فرایند ساخت واحدهای طرح اقدام ملی، عرضه تصویری شفاف از آنچه در ماه های آتی پیش روی متقاضیان قرار دارد، در موفقیت این طرح اثرگذار خواهد بود.


منبع:

1399/07/04
20:25:55
5.0 / 5
1459
تگهای خبر: ارز , بانك , تولید , ساخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
هم پیما
هم پیما