آزادراه ۱۳۰۰ میلیارد تومانی اصفهان آماده افتتاح شد بعلاوه مبلغ عوارض

آزادراه ۱۳۰۰ میلیارد تومانی اصفهان آماده افتتاح شد بعلاوه مبلغ عوارض

به گزارش هم پیما مجری طرح های زیربنایی شركت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل كشور در استان اصفهان اظهار داشت: آزادراه كنارگذر شرق اصفهان هم اكنون با هزینه حدود ۸۰۰۰ میلیارد تومانی آماده بهره برداری است كه می تواند سالانه ۷۴۰ میلیون لیتر كاهش مصرف سوخت و ۲۵۰ نفر كاهش تلفات جاده ای را در كنار دیگر مزایا به همراه داشته باشد.


علیرضا صلواتی در گفتگو با ایسنا، اظهار نمود: کنارگذر شرقی اصفهان بخش مرکزی و در واقع قلب کریدور شمال به جنوب است که تبریز را به بوشهر و خزر را به خلیج فارس متصل می کند. این پروژه با هزینه ای حدود ۸۰۰۰ میلیارد ریال که ۳۰ درصد آنرا دولت و ۷۰ درصد را سرمایه گذار یعنی صندوق بازنشستگی کشوری پرداخت کرد آماده بهره برداری و افتتاح است و الان ارزشی بالغ بر ۱۳۰۰ میلیارد تومان دارد.
مجری طرح های زیربنایی شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور در استان اصفهان درباره مشخصات فنی پروژه افزود: آزادراه کنارگذر شرق اصفهان طولی حدود ۶۳ کیلومتر دارد و شامل پنج تقاطع اصلی غیرهمسطح و پل های بزرگ فولادی است و از این جهت جزو آزادراه هایی در کشور است که با فناوری روز دنیا ساخته شده است.
وی با اشاره به این که آزادراه کنارگذر شرقی اصفهان ۸۰ دقیقه زمان سفر استان های شمالی را به جنوب کشور کوتاه تر می کند، اظهار داشت: کاهش ۵۰ کیلومتری مسیر استان های شمالی به بخش جنوبی اصفهان، کاهش ۳۵ کیلومتری مسیر اتصال شمال به جنوب اصفهان، کاهش مصرف سوخت سالیانه ۷۴۰ میلیون لیتر، کاهش تلفات جاده ای، کاهش ۲۵۰ نفری تلفات جاده ای در هر سال، کاهش آلاینده های محیطی طی دوره ۲۰ ساله معادل دو میلیون تن دی اکسید کربن و غیره جزو مزایای راه اندازی و بهره برداری از آزادراه کنارگذر شرقی اصفهان است.
صلواتی افزود: مطالعات اولیه و طراحی این آزادراه در سال ۱۳۵۵ انجام شد و در سال ۱۳۶۵ تملک اراضی و آزاد سازی آنها برای اجرای پروژه در دستور کار قرار گرفته و انجام شد اما با وجود آغاز شدن عملیات اجرایی ساخت این آزادراه در سال ۱۳۸۲ و اجرای این پروژه تا دو سال بعد از آن، شاهد توقف آن تا سال ۱۳۹۵ بودیم اما باردیگر در سال ۱۳۹۵ عملیات اجرایی این پروژه شروع شد و الان آزادراه کنارگذر شرقی اصفهان که بیشتر از ۴۵ درصد آن پارسال تکمیل شده، آماده بهره برداری است.
مجری طرح های زیربنایی شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور در استان اصفهان با اشاره به بهره برداری آزمایشی از آزادراه کنارگذر شرقی اصفهان طی هفته های آتی اظهار نمود: در این آزادراه گیشه دریافت عوارض نداریم و عوارض این آزادراه به صورت الکترونیکی دریافت می شود و امیدواریم شهروندان نهایت همکاری را در جهت پرداخت الکترونیکی آن داشته باشند تا الکترونیکی شدن آزادراه ها همچنان ادامه داشته باشد.
صلواتی با بیان این که ۱۰۰ درصد بازگشت سرمایه آزادراه از راه عوارض طی ۱۰ سال جبران خواهد شد، اظهار داشت: مبلغی که برای عوارض این آزادراه در نظر گرفته شده نه تنها باید متناسب با نرخ روز باشد بلکه باید بگونه ای تعیین و تصویب شود که بازگشت سرمایه را برای سرمایه گذار به دنبال داشته باشد، اما به نظر می آید عوارضی کمتر از ۱۰ هزار تومان برای این آزادراه در نظر گرفته شود که البته باید منتظر تدبیر و ابلاغ آن بعد از بهره برداری باشیم.
منبع:

1399/06/24
13:47:50
5.0 / 5
1501
تگهای خبر: ارز , توسعه , ساخت , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
هم پیما
هم پیما