گزارش هم پیما

تب سنج بازار مسكن متهم افزایش قیمت!

تب سنج بازار مسكن متهم افزایش قیمت!

بااینكه وزیر راه و شهرسازی اعلام نموده بود برای جلوگیری از ایجاد تنش قیمتی، از این پس آمار معاملات مسكن منتشر نخواهد شد اما بنظر می رسد بدلیل انتقادات شدید، این تصمیم احیانا تغییر كرده است.به گزارش هم پیما به نقل از مهر، وزارت راه و شهرسازی از سال ۱۳۸۸ و با راه اندازی سامانه املاک و مستغلات تحت نظارت اتحادیه مشاوران املاک، اتاق اصناف ایران و وزارت صمت (بازرگانی سابق) بطور مرتب و در هر ماه مبادرت به انتشار گزارش هایی درباب بازار مسکن در ماه منتهی به زمان ارائه این گزارش، می کند.
سامانه ای که بااینکه منبع بانک مرکزی در ارائه آمار بازار مسکن می باشد، اما بسیار پیش آمده که در گزارش های تحلیلی معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی و بانک مرکزی، تناقض ها یا تفاوت هایی دیده شود.
مرکز آمار ایران نیز از همین سامانه برای انتشار گزارش هایی برای وضعیت بازار مسکن بهره می برد؛ اما گزارش های مرکز آمار، فصلی منتشر می شود و از ارائه گزارش های ماهانه خودداری می کند.
انتشار آمار بازار مسکن، از ابتدا هم مخالفانی داشت
با این حال انتشار این آمار از طرف دو نهاد اصلی منتشرکننده (بانک مرکزی و وزارت راه و شهرسازی) همیشه منتقدانی نیز داشته است؛ بااینکه کارشناسان معتقدند انتشار این آمار علاوه بر آنکه به شفافیت بازار کمک می نماید، می تواند امکان برنامه ریزی برای بهبود وضعیت مسکن را نیز فراهم آورد، اما منتقدان می گویند، این شعارها که «برنامه ریزی بهتر با ارائه آمار فراهم می شود»، بیشتر بر روی کاغذ بوده و هیچگاه نتوانسته ایم با بهره گیری از آمار مذکور، اقدامی برای بازار مسکن انجام دهیم؛ مضافاً اینکه، اعلام آمار مذکور به افزایش قیمت ها و تورم مسکن دامن می زند.
وزیر راه و شهرسازی در برنامه تلویزیونی چه گفت؟
شاید همین استدلال های مخالفان بوده که سبب شد تا محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی در ۲۸ مرداد امسال در برنامه گفت وگوی ویژه خبری و به مناسبت هفته دولت از صدور دستور خود به معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی برای عدم انتشار آمار مذکور، رونمایی کند.
وی در این برنامه تلویزیونی گفت: «من به معاونت مسکن وزارت راه و شهرسازی هم گفته ام؛ گفتم بیخود است این اطلاعاتی که منتشر می شود؛ گفتم تا آنرا منتشر نکنند و دامن نزنیم؛ نمی گویم این اطلاعات، بیخودی است.»
توجیه معاونت مسکن برای عدم انتشار آمار
به گفته محمود محمودزاده معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی، از نظر وزیر راه و شهرسازی، اطلاعات بازار مسکن سبب شده تا هم در مناطق مختلف پایتخت که قیمت ها متفاوت می باشد، مردم از متوسط قیمت مسکن در کل تهران پیروی کنند و هم در سایر شهرها نیز به تبعیت از پایتخت، شاهد افزایش قیمت مسکن باشیم. از همین رو، اسلامی خواهان عدم انتشار اطلاعات مذکور شده است.
رئیس اتحادیه املاک: با عدم انتشار آمار بازار مسکن موافقم
مصطفی قلی خسروی رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران نیز با نظر وزیر راه و شهرسازی همسو است؛ وی می گوید: یکی از دلیلهای اصلی افزایش قیمت مسکن، ارائه دائم آمار و گزارش قیمت هاست؛ برخی رسانه ها و سایت های فروش املاک هم به آن دامن می زنند.
هم با انتشار آمار بازار مسکن مخالفیم هم از بورس املاک حمایت می کنیم!
اگرچه وزیر راه و شهرسازی بعنوان مقام ارشد سیاستگذار بخش مسکن با شفافیت در ارائه آمار بازار مسکن مخالف است، اما وی یکی از اصلی ترین حامیان بورس املاک نیز هست؛ حال آنکه بورس، فی ذاته، شفافیت زاست؛ معین نیست این تناقض رأی که از یک سو با بیان قیمت ها در سایت های خرید و فروش املاک و انتشار آمار بازار مسکن مخالف است و از طرف دیگر می خواهد با شفافیتِ هر چه تمام ترِ معاملاتِ بورسِ املاک، قیمت ها را به مشتریان اعلام نماید، چگونه برای مردم توجیه شود؟
سابا هم از انتشار معاملات مرداد ماه جا ماند
از سوی دیگر از ۲۲ اردیبهشت امسال و به دستور دادستانی تهران، اعلام قیمت در آگهی های املاک دو سایت مشهور خرید و فروش مسکن ممنوع شده است؛ اما سامانه اطلاعات بازار املاک ایران (سابا) متعلق به معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی تمامی خرید و فروش های مسکن در تهران را که در سامانه املاک و مستغلات بارگذاری می شود، به نمایش در می آورد؛ البته با تأخیری بیش از یک ماهه؛ هم اکنون آخرین معاملاتی که اطلاعات آنها پخش شده، متعلق به ۱ مرداد امسال است.


چرا بانک مرکزی آمار بازار مسکن را منتشر نمی کند؟
اگرچه همیشه در ماه های گذشته، بانک مرکزی نیز گزارش ماهانه بازار مسکن پایتخت را با تأخیری یکی دو روزه از گزارش وزارت راه و شهرسازی و در ایام سوم یا چهارم هر ماه منتشر می کرد، اما در ماه جاری نیز با وجود گذشت ۱۰ روز از شهریور، هنوز خبری از انتشار آمار بازار مسکن مرداد ماه امسال، از طرف بانک مرکزی نیست.
امروز وضعیت بازار مسکن در مرداد ماه، شفاف سازی می شود / ‬اما ماه بعد چه؟
در حال حاضر بنظر می رسد وزارت راه و شهرسازی تصمیم خودرا اصلاح کرده و مقرر است امروز گزارش بازار مسکن تهران در مرداد ماه از طرف معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی منتشر شود.
یک مقام مسئول در وزارت راه و شهرسازی، در گفت و گو با خبرنگار مهر، با اعلان اینکه احتمالاً امروز این آمار منتشر می شود، اظهار داشت: باید در زمان انتشار این آمار، به مردم درباب نحوه تهیه آن نیز اطلاع رسانی شود؛ به این معنا که قرار نیست قیمتی که در بعضی مناطق خاص تهران برآورد می شود، به سایر مناطق هم تسری یابد یا اینکه متوسط قیمت مسکن در تهران، قابل انطباق با سایر شهرها نیست.
ولی این سوال همچنان باقی است که آیا تغییر تصمیم وزارت راه و شهرسازی، محدود به ماه جاری است و ماه های آتی نیز باید با پیگیری رسانه ها منتظر انتشار آمار بازار مسکن در ماه پیش از آن باشیم؟
نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک: با پنهان کردن آمار، کاری از پیش نمی بریم
حسام عقبایی نایب رییس اتحادیه مشاوران املاک نیز در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار نمود: ما باید برای مردم شفاف سازی نماییم و مراجع رسمی از انتشار آمار مربوطه، هراسی نداشته باشد.
وی با تاکید بر اینکه انتشار آمار در حوزه های مختلف اقتصادی به تصمیم گیری بهتر کمک می نماید، اظهار داشت: اینکه قیمت ها در کانال ها و سایت ها درج نشود، اقدام بدی نبود؛ اما انتشار اطلاعات بازار مسکن باید در هر ماه به مردم اطلاع رسانی و دلیلهای رشد نامتعارف قیمت مسکن برای مخاطبان واکاوی شود.
نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک افزود: با عدم اطلاع رسانی وضعیت بازار مسکن، کاری از پیش برده نمی گردد و مردم خودشان می توانند به آسانی از قیمت ها با حضور فیزیکی در بازار مسکن باخبر شوند.
وی اشاره کرد: هر چه قدر شفافیت اقتصادی بیشتر باشد، اتفاقاً کنترل دولت بر بازارها هم بیشتر خواهد بود. انتشار این قیمت ها می تواند به افزایش تولید مسکن کمک نماید.
عقبایی اضافه کرد: برخی فکر می کنند اگر قیمت ها منتشر نشود، قیمت مسکن کاهش پیدا می کند که چنین مسأله ای به ذهن من نمی رسد؛ در صورتیکه اعلام قیمت ها و آمار اقتصادی هم به نهادهای ناظر و تصمیم گیر برای تصمیم سازی های بهتر کمک و هم از اعلام نظرهای غیر کارشناسی در بخش مسکن و اعلام نرخ ها از طرف نهادهای غیر رسمی و قیمت سازی کاذب جلوگیری می کند.
وی اشاره کرد: مخفی کاری و عدم اعلام متوسط قیمت مسکن چه سیر صعودی داشته باشد و چه سیر نزولی، در کنترل بازار مسکن تأثیری ندارد.
شفافیت کامل معاملات بورس بعنوان بازار رقیب مسکن
این فعال صنفی بخش مسکن تصریح کرد: هم اکنون به موازات بازار مسکن، یک بازار بسیار بزرگ دیگری داریم به نام بورس که در حال رقابت با سایر بازارهاست و هر روزه کلیه معاملات این بازار با شفافیت هر چه تمامتر اعلام می شود. بدین سبب نباید از انتشار آمار معاملات مسکن ترسی داشته باشیم.
عقبایی تاکید کرد: عدم شفافیت در بازار مسکن سبب ایجاد رانت، گلوگاه و موانع بر سر راه تولید مسکن خواهد شد.

1399/06/11
09:52:53
5.0 / 5
1525
تگهای خبر: بازار , بانك , تولید , ساخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
هم پیما
هم پیما