فراموش كده ای به نام بافت فرسوده

فراموش كده ای به نام بافت فرسوده

بیش از 20 میلیون نفر از جمعیت كشور در بافت های ناپایدار و نا ایمن زندگی می كنند كه قرار بود از حدود 15 سال قبل، سالیانه 10 درصد نوسازی شود و اگرچه آماری در این خصوص در دست نیست بنا بگفته كارشناسان شاید 15 درصد این هدف نیز محقق نشده باشد.


به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، طرح نوسازی و بهسازی سالیانه ۱۰ درصد از بافت های ناکارآمد در برنامه های پنج ساله توسعه کشور گنجانده شده اما آن طور که باید و شاید طی حدود ۱۵ سال قبل پیش نرفته است. قرار بود سالیانه ۱۰۰ هزار واحد مسکونی در بافت های ناکارآمد نوسازی و بهسازی شود که البته آنچه به اجرا رسید فاصله بسیاری با اهداف دارد.
مهمترین اقدامی که دولت های گذشته برای دستیابی به این هدف انجام داده اند هر از گاهی افزایش رقم تسهیلات بافت فرسوده بوده که الان سقف آن به ۲۵۰ میلیون تومان برای سازندگان حرفه ای به ازای هر واحد رسیده اما فقط ۵۰ میلیون تومان آن با یارانه دولت و نرخ سوده ۹ درصد است و مابقی این مبلغ با سود ۱۸ درصد پرداخت میشود.
سکونت ۴۰ درصد تهرانی ها در بافت ناپایدار و فرسوده
طبق آماری که مدتی پیش نژادبهرام، عضو شورای شهر تهران ارائه کرد ۴۰ درصد جمعیت تهران در بافت ناپایدار و فرسوده زندگی می کنند و به صورتی سکونت در فضای نسبتاً ناامن دارند. البته این را هم اظهار داشت که بودجه نوسازی پایتخت طی ۳ سال قبل ۱۰ برابر افزایش یافته؛ رقمی که باتوجه به افزایش هزینه های ناشی از تورم مصالح ساختمانی نمی تواند تحول چندانی در نوسازی و بهسازی محسوب شود.
وعده راه اندازی ۱۴۵ هزار مسکن ملی در بافت های فرسوده
وزارت راه و شهرسازی برنامه ریزی کرده تا ۱۴۵ هزار واحد مسکونی را در بافت های ناکارآمد و فرسوده راه اندازی کند، از این تعداد ۱۰۰ هزار واحد توسط مردم و ۴۵ هزار واحد مقرر است توسط شرکت بازآفرینی شهری ایران بعنوان یک مجموعه دولتی راه اندازی شود اما شواهد و قرائن حاکی از آنست که برنامه طی یک سال قبل آنطور که باید و شاید پیش نرفته است.
کند بودن روند نوسازی و بهسازی را می توان به خوبی از تعداد فقره تسهیلات اختصاص یافته به بافت های ناکارآمد مشاهده کرد. آنطور که مدیر امور اعتباری بانک مسکن آمار داده از شروع سال ۱۳۹۸ تا ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ فقط ۱۳ هزار و ۳۹۹ فقره تسهیلات در بافت های فرسوده به مرحله امضا رسیده است.
نوسازی بافت های فرسوده با وجود آنکه آمار دقیقی از آن طی سال های گذشته ارائه نشده، بنا به اذعان مهدی عبوری، مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری به سبب تغییرات و نوسان های فاکتورهای کلان و رکود بی سابقه بازار مسکن و ساختمان، کند پیش رفته است.
در بازآفرینی عقبگرد داشتیم
حسن محتشم، عضو هیئت مدیره انجمن انبوه سازان تهران خاطرنشان می کند: از حدود ۱۵ سال قبل قرار بود سالیانه ۱۰ درصد از بافت فرسوده نوسازی شود که باید چند سال قبل این هدف بطور کامل محقق می شد. اما طی این سال ها شاید ۱۵ درصد هم برنامه جلو نرفته باشد و این در حالیست که بیش از همین مقدار حاشیه نشینی اضافه شده است؛ یعنی در حوزه بازآفرینی نه فقط پیشرفت نکردیم بلکه عقب گرد داشتیم.
در این بین ترکیب انباشت تقاضا با نوسانات اقتصادی، معجون تلخی را برای متقاضیان مسکن درست کرده است؛ تا جایی که برای کاستن از این تلخی به شهرهای اقماری پناه برده اند. طبق گزارش های میدانی، طی ماه های گذشته خرید و فروش مسکن در شهرهای اطراف تهران رونق گرفته و احیانا باید منتظر باشیم تا حاشیه نشینی هم تشدید شود.1399/06/10
10:47:52
5.0 / 5
1556
تگهای خبر: بازار , بانك , توسعه , ساخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
هم پیما
هم پیما