بعضی مصالح ساختمانی از بورس خارج می شود؟

بعضی مصالح ساختمانی از بورس خارج می شود؟

ظاهراً با عنایت به رشد قیمت مصالح ساختمانی در بورس كه منجر به افزایش قیمت تمام شده مسكن می شود، مقرر است بخشی از نهاده های ساختمانی از بازار سرمایه بیرون برود.


به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، تا کمتر از یک ماه دیگر صندوقهای سرمایه گذاری مسکن و ساختمان که تحت عنوان بورس مسکن شناخته می شود با هدف تامین مالی پروژه های ساختمانی و حمل و نقل در بزار سرمایه عرضه می شود؛ هر چند این طرح مخالفانی در میان کارشناسان و نمایندگان مجلس دارد.
هدف وزارت راه و شهرسازی و سازمان بورس جهت راه اندازی بورس مسکن، رونق بخش ساخت و ساز بوسیله جذب سرمایه های خرد و کلان اعلام شده است. گفته می شود مکانیزم جذب نقدینگی برای حوزه ساخت و ساز بوسیله بورس، در خیلی از کشورها انجام می شود و در ایران هم به شکل محدود در حال اجراست و دولت بنا دارد آنرا گسترش دهد. پروژه اکباتان همچون طرح هایی است که قبل از انقلاب اسلامی از این طریق تامین مالی شده است.
از طرف دیگر، مخالفان عرضه مسکن در بورس معتقدند فضای رقابتی در تالار شیشه ای به افزایش قیمت خانه منجر می شود. برای این استدلال هم افزایش قیمت سهام گروه های مصالح ساختمانی مثل سیمان و فولاد را عنوان می کنند.
موافقان صندوقهای سرمایه گذاری مسکن و ساختمان اما می گویند که راه اندازی این بورس در افزایش عرضه مسکن موثر است و تعادل را در بازار مسکن ایجاد خواهد کرد؛ هر چند این گروه نیز به جذاب بودن سرمایه گذاری در بورس مسکن اعتقاد دارند و سهامداران را برای خرید متری مسکن ترغیب می کنند.
در شرایطی که بنظر می رسد دولت عزم خودرا جهت راه اندازی بورس مسکن جزم کرده، یک نماینده مجلس آگاهی داده که دولت بنا دارد بمنظور جلوگیری از گران شدن محصولات ساختمانی، بعضی از این محصولات را از بورس خارج کند.
محمدرضا رضایی کوچی، رئیس کمیسیون عمران مجلس ضمن مخالفت با ایجاد بورس مسکن به سبب احتمال رشد قیمتها گفته است: در چند سال اخیر با تصمیم دولت، بعضی از مصالح و محصولات ساختمانی در بازار بورس ارائه شد که این اقدام سبب گران شدن این محصولات گردید، حال دولت به دنبال خارج کردن قسمتی از عرضه این محصولات از بورس است تا بتواند از این محصولات در امتداد انبوه سازی استفاده نماید.
منبع:

1399/06/06
23:34:18
5.0 / 5
1724
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
هم پیما
هم پیما