مدیرعامل شركت راه آهن خبر داد

فعال شدن خط ریلی ایران-اروپا از مسیر تركیه

فعال شدن خط ریلی ایران-اروپا از مسیر تركیه

به گزارش هم پیما مدیرعامل شركت راه آهن جمهوری اسلامی ایران از فعال شدن خط ریلی ایران - اروپا از راه تركیه و در چارچوب كریدور ترانزیتی چین به تركیه و اروپا برای حمل و نقل بار و ترانزیت اطلاع داد.


سعید رسولی در گفتگو با ایسنا، اظهار نمود: از اواخر سال قبل و پیش از شیوع کرونا پروتکل پنج جانبه ای در آنکارا بین کشورهای ایران، ترکیه، ازبکستان، قزاقستان و ترکمنستان امضاء شد که قرار بود برپایه این پروتکل کریدوری از چین به ترکیه و اروپا برای حمل و نقل بار و ترانزیت راه اندازی شود. بر طبق این توافق نرخ تعرفه یکسان تدوین و دیگر هماهنگی های لازم در زمینه مربوط به این حمل و نقل انجام شد.
وی افزود: به علت شیوع کرونا و بسته شدن مرز ترکمنستان اجرایی شدن این پروتکل و فعال سازی کریدور مورد نظر به تعویق افتاد، اما به تازگی مرز ترکمنستان باز شده و باید منتظر اجرای عملیات فورواردی و جذب بار برای آغاز فعالیت در این کریدور باشیم.
مدیرعامل شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران با بیان این که هیچ مشکل زیرساختی در این کریدور وجود ندارد و حمل و نقل بار و ترانزیت از راه خط ریلی موجود بین ایران و ترکیه قابل انجام است، افزود: طی ماه های گذشته ترانزیت از ترکیه به پاکستان و از کشورهای CIS به سمت جنوب یعنی خلیج فارس و بندر شهید رجایی مهیا و فعال است و از نظر شرایط و تعرفه هم هیچ مشکلی وجود ندارد.
وی در پاسخ به سوالی درباره ی این که راه اندازی کریدور ترانزیتی چین به اروپا که از مسیر ریلی ایران و ترکیه می گذرد تا چه حد در این حوزه و افزایش ترانزیت اثرگذار می باشد، اظهار نمود: بر مبنای پیشبینی همه پنج کشور امضاء کننده پروتکل مشترک با عنایت به سهم بسیار زیاد ترانزیت چین به اروپا و نقص هایی که کریدورهای دیگر دارد، این کریدور می تواند سهم بسیار زیادی در این حوزه را از آن خود کند، چون که کریدور رقیب، کریدور شمال دریای خزر است که از آکتائو و روی خزر عبور می کند و در زمستان مشکلات عدیده ای همچون یخ زدگی و حمل و نقل ترکیبی ریلی – دریایی- ریلی دارد و این موانع سبب می شود که کریدوری که با امضای پروتکل پنج جانبه فعال کرده ایم مسیر بسیار مناسب تری باشد، ازاین رو باید منتظر فعال شدن این کریدور در آینده نزدیک و با عنایت به بازگشایی مرزها باشیم.1399/06/01
14:09:22
5.0 / 5
1228
تگهای خبر: بندر , ساخت , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
هم پیما
هم پیما