كدام مسئول جرأت افتتاح این پروژه را دارد؟

پیشنهاد مضحك زندگی در قفس های 25 متری

پیشنهاد مضحك زندگی در قفس های 25 متری

مشخص نیست ایده نامگذاری ˮمسكن اجتماعیˮ چگونه به طرح خانه های ۲۵ متری برای افراد متاهل و با درآمد پایین اختصاص داده شده؛ واقعیتش این است كه این مسكن فردی هم نیست چه برسد به اجتماعی!


خبرگزاری مهر؛ مجله مهر _ مرضیه کیان: زندگی کردن در خانه ای که سهم هر نفر از آن حدود ۱۲ متر در شرایط ایده آل و حدود کمتر از ۳ متر در شرایط خاص خوابگاه باشد را دانشجوها خوب درک می کنند؛ اما این سبک زندگی همان گونه که از اسمش پیداست، زندگی دانشجویی است و تاریخ انقضای آن مشخص است! زندگی در چنین اتاق هایی برای دانشجویی که حدود ۸ ساعت از ساعتهای شبانه روزش را در کلاس ها و دانشگاه سر می کند و یکی دو ساعت هم گشت و گذاری در شهر می زند و صرفا برای خواب و استراحت به خوابگاه می آید، قابل تحمل است!
در ۲۷ مرداد ماه سال جاری، طرحی را که پیروز حناچی، شهردار تهران در چارچوب خانه های ۲۵ متری پیشنهاد داده بود، وزارت کشور پیگیری کرد تا به هیئت دولت عرضه دهد؛ و نتیجه آن شد طرحی با عنوان "مسکن اجتماعی"!خانه های ۲۵ متری برای افراد متأهل و با درآمد پایین؛ مشخص نیست ایده نامگذاری "مسکن اجتماعی" چگونه به این طرح اختصاص داده شده؛ واقعیتش این است که این مسکن فردی هم نیست! چه برسد به اجتماعی!خانه های ۲۵ متری در تعارض با الگوهای اسلامی
از زمان آپارتمانی شدن خانه ها، دیگر صدای بچه ها در کوچه ها و حیاط های پرخاطره بر سر بازی گرگم به هوا، لی لی و قایم باشک به گوش نمی رسد. بچه های اواخر دهه ۷۰ و دهه های ۸۰ و ۹۰، درکی از شور و شیطنتی که بزرگترهایشان در حیاط خانه ها و در دورهمی خانوادگی و فامیلی داشتند، ندارند! بازی هایی که بچه ها برای اجازه گرفتن از مادر و پدر حداقل یک ساعتی گریه می کردند و مشق هایشان را تند تند می نوشتند تا هیچ دلیلی نباشد که مجبور باشند در خانه بمانند! حتی دیگر جرأت ندارند از ترس افتادن کریستال های مامان از روی ویترین و درآمدن صدایاعتراض همسایه طبقه پایینی در همان چهار دیواری ورجه وورجه کنند که یک وقت صاحبخانه سر سال عذرشان را نخواهد. این خانه های ۲۵ متری اگر مجال فرزندآوری را به زوج های جوان بدهد، اساسا مجال تاتی تاتی کردن کودک و یادگیری راه رفتن را از این طفل های معصوم می گیرد؛ و این یعنی محدودیت بیشتر نسبت به کودکان دهه های اخیر!
حالا شما حساب کنید با تأکیدی که رهبری مدام طی سال های گذشته در مورد "مسئله جمعیت" داشته، چطور می توان در خانه ۲۵ متری به آن جامعه عمل پوشاند؟! خانه ای که با الگوهای اسلامی در تعارض است؛ در نگرش های اسلامی به زندگی در خانه های بزرگ سفارش شده تا زندگی پدر و مادرها با وجود فرزندان به مشکل برنخورد.در "مسکن اجتماعی" صله رحم تعطیل!یقیناً در فضای ۲۵ متری که آشپزخانه و هال و پذیرایی و سرویس بهداشتی و اتاق خواب را شامل می شود، مجال صله رحم و مهمانی دادن را به میزبان نمی دهد؛ از فکر چیدن مبل و تختخواب که یقیناً با این جیب خالی باید گذشت! حتی اگر یک فرش وسط پهن شود و دو تا پشتی گذاشته شود، باز هم با یک تصور ذهنی امکان انداختن سفره برای دو نفر میهمان هم خیلی سخت است؛ مگر اینکه بشقاب غذا را دستشان داد و هر کس هر گوشه ای که جا پیدا می کند بنشیند!در شرایط اقتصادی که تمام فکر اعضای خانواده بهبود اوضاع معیشیتی است و برای اندکی تفریح و فراغت خاطر نمی توانند از تفرجگاه ها استفاده کنند، دیدن دوست و آشنا و فامیل کمی آرامش خیال است، که اگر این طرح تحقق پیدا کند، این فرصت را هم از خانواده ها می گیرد!سوال این است که وقتی رئیس جمهور و چند تن از مسئولین در صحبت های مختلف خانه های ۷۵ و ۸۵ متری مسکن مهر را به قوطی کبریت تشبیه کرده اند و طرح "مسکن اجتماعی" با خانه های ۲۵ متری را جایگزین آن کرده اند، چه اسمی روی آن می گذارند؟خانه هایی که شاید اندازه بخش کوچکی از اتاق خواب های خانه های لاکچری هم نباشد!باید منتظر روز افتتاحیه این مسکن های اجتماعی باشیم تا ببینیم کدام مقام مسئول در روز افتتاح می تواند بار سنگین این مسئولیت را به دوش بکشد، در چشمان صاحبان این واحدها نگاه کند و روبان صورتی را قیچی بزند!


منبع:

1399/05/30
11:11:15
5.0 / 5
1514
تگهای خبر: جت , سفر , مسكن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
هم پیما
هم پیما