مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی:

افزودن اراضی پس كرانه در بندر نوشهر، محدودیت نگهداری كالا را مرتفع می كند

افزودن اراضی پس كرانه در بندر نوشهر، محدودیت نگهداری كالا را مرتفع می كند

به گزارش هم پیما مازندران مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در حاشیه بازدید از طرح توسعه بندر نوشهر در جمع خبرنگاران، اظهار نمود: باتوجه به محدودیت اماكن نگهداری كالا در بندر نوشهر به دنبال اضافه كردن اراضی پس كرانه ای هستیم.


به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، محمد راستاد افزود: یکی از اهداف سازمان بنادر، افزایش ظرفیت ها در بنادر شمالی کشور برای صادرات و واردات به کشورهای همسایه و نیز بهره مندی بیشتر از ترانزیت است.
وی با مثبت ارزیابی کردن روند توسعه بندر نوشهر از نظر جذب کالا، اظهار داشت: ظرفیت سالانه بندر نوشهر حدود 4.5 میلیون تن است که در سال قبل موفق شد به همراه بندر فریدونکنار در مجموع یک میلیون تن عملکرد مثبت داشته باشد.
وی اضافه کرد: امسال نیز بیش از 350 هزار تن در بندر نوشهر و حدود 110 هزار تن در بندر فریدونکنار تخلیه و بارگیری انجام شده است.
رئیس سازمان بنادر کشور با اعلان اینکه در مجموع رشد مثبتی در بندر نوشهر دیده می شود، اشاره کرد: یکی از پروژه های مهمی که به توسعه ظرفیت بندر نوشهر کمک می نماید تسهیل دسترسی این بندر به پس کرانه است، بدین سبب باید شرایطی را فراهم نمود تا ظرفیت 4.5 میلیون تنی این بندر بتواند انتقال محمولات وارداتی و صادراتی به پس کرانه و استفاده از سایر بخش های حمل و نقل را به سهولت انجام دهد.
راستاد با تاکید بر دستور کارقرارگرفتن راه دسترسی مستقل و اختصاصی بندر نوشهر بعنوان یک پروژه مهم عنوان کرد: بیش از 100 میلیارد تومان منابع برای اجرای این پروژه اختصاص داده خواهد شد.
وی اشاره کرد: هم اکنون نیز عملیات راه دسترسی حدود 5 درصد پیشرفت فیزیکی دارد که روند خوبی است.
معاون وزیر راه با اشاره به اینکه عملیات لایروبی حوضچه بندر نوشهر در حال انجام می باشد افزود: چند پروژه دیگر در امتداد توسعه بندر نوشهر پیش بینی شده است که اجرا می گردد.
راستاد اظهار داشت: باتوجه به محدودیت اماکن نگهداری کالا در بندر نوشهر، اضافه کردن اراضی پس کرانه ای در برنامه قرار دارد تا هم بعنوان نگهداری کالاها و هم برای کارهای ارزش افزوده تولیدی بعنوان منطقه ویژه اقتصادی بندر نوشهر در دستور کار قرار گیرد.
وی چشم انداز بندر نوشهر و بندر فریدونکنار را بسیار عالی و مثبت ارزیابی کرد و اظهار داشت: هم اکنون بیش از 200 میلیارد تومان برای اجرای پروژه های توسعه ای در این بندر در دست مطالعه و اجراست.
معاون وزیر راه اضافه کرد: با ایجاد راه دسترسی اختصاصی بندر نوشهر فضای بیشتری برای ایجاد زیرساخت ها و روبناهای بندری در نوشهر فراهم می شود.
وی با اشاره به مطالعات جدی در جهت ارتقا بندر نوشهر از نظر تناسب بین ظرفیت دریایی و پس کرانه ای اظهار داشت: جذب سرمایه گذاران بخش خصوصی برای کارهای نگهداری و ارزش افزوده از دیگر برنامه های در دست اقدام است.
پَس کرانه به زمین های واقع در پشت بندرگاه ها گفته می شود که نقش پشتیبانی و تامین و رساندن کالاهای صادراتی به بندرگاه و پخش و جذب کالاهای وارداتی از بندر را بر عهده دارند. این شهرها و زمین ها بوسیله سیسیتم های حمل و نقل نظیر جاده، ریل، آبراه داخلی و... به یک بندر وصل می شود و مردم آن کالاهای مورد نیاز خودرا از آن بندر وارد یا کالاهای صادراتی خودرا از آن بندر صادر می کنند.
منبع:

1399/05/29
21:07:52
5.0 / 5
1667
تگهای خبر: ارز , بندر , توسعه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
هم پیما
هم پیما