متقاضیان مشاغل خانگی تا ۵۰ میلیون تومان وام می گیرند

متقاضیان مشاغل خانگی تا ۵۰ میلیون تومان وام می گیرند

هم پیما: بر طبق اعلام ستاد ساماندهی و پشتیبانی از مشاغل خانگی كشور، میزان وام برای متقاضیان مشاغل خانگی تا سقف ۵۰ میلیون تومان افزایش یافته است.


به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، هم اکنون کسب و کارهای خانگی به یک منبع مهم اشتغال و درآمد خصوصاً برای زنان تبدیل گشته است و افراد با کار در خانه علاوه بر آنکه سطح درآمد خودرا افزایش و کسب و کارشان را توسعه می دهند، به اقتصاد خانوار نیز کمک می کنند.

از نگاه سازمان بین المللی کار موقعیت مکانی و وجود کسب و کار در خانه ملاک تلقی کردن آن بعنوان مشاغل خانگی است و کنوانسیون ۱۸۹ سازمان بین المللی کار، کار شایسته و لزوم پرداختن به وضعیت کارگران خانگی را به رسمیت شناخته است.

طرح ملی توسعه مشاغل خانگی همچون طرح های حمایتی حوزه اشتغال، ذیل برنامه اشتغال فراگیر وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است که با نقش آفرینی سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش آموختگان (جهاددانشگاهی) بعنوان نهاد واسط، تسهیل گر و توسعه ای در ۹ استان آذربایجان غربی، چهارمحال و بختیاری، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، خراسان شمالی، کردستان، کرمانشاه، لرستان و ایلام در حال اجرا است‪.‬

هدف از اجرای این الگو، تعامل با دستگاههای اجرایی و بخش خصوصی در رابطه با اجرای طرح، ارائه خدمات آموزشی و مشاوره حضوری و غیرحضوری به متقاضیان مشاغل خانگی برای اتصال به بازار، ایجاد زیرساختهای بازاریابی و فروش محصولات مشاغل خانگی و ایجاد امکان و تسهیل نظارت بر پروسه اجرای طرح بوسیله نرم افزار کنترل پروژه و بازدیدهای میدانی است‪.‬

برمبنای آمارها بیش از ۹۲ هزار شغل در بخش مشاغل خانگی طی سال قبل در کشور به وجود آمده و بیش از ۲۷۰ هزار متقاضی اشتغال خانگی نیز موفق به ستاندن مجوز مشاغل خانگی در رشته های گوناگون شده اند.

هم اکنون طرح ملی توسعه مشاغل خانگی در سه فاز انجام می شود که فاز اول شناخت ظرفیت ها و مزیت های منطقه و پتانسیل افرادی است که در رشته های مختلف در آنجا وجود دارند. فاز دوم تقویت افرادی است که می توانند در این طرح مفید باشند و در مباحث کارآفرینی و بازارشناسی آموزشهای لازم را در اختیار گیرند و سوم افرادی که با داشتن مدارک تحصیلی بیکارند و توانایی خاصی ندارند و تحت آموزشهای جهاد قرار می گیرند و باتوجه به توانایی ها و پتانسیل خود هدایت می شوند.

مهناز امامدادی، دبیر ستاد ساماندهی و پشتیبانی از مشاغل خانگی کشور در این زمینه به ایسنا می گوید: با شیوع ویروس کرونا مشکلات بسیاری برای مشاغل خرد و کوچک به وجود آمد و ما به این نتیجه رسیدیم که برای مشاغل و کسب و کار های متضرر از کرونا تسهیلاتی در نظر بگیریم. بر این اساس باتوجه به فهرستی که از این مشاغل در اختیار داریم و به تناسب اولویت و میزان استحقاق برای دریافت وام، آنها را مورد حمایت قرار می دهیم.

او معتقد می باشد کرونا فرصت مناسبی برای بسط کسب و کارهای خانگی خصوصاً تولید ماسک و اقلام بهداشتی مورد نیاز مردم در شرایط حاضر بشمار می رود و به سبب رعایت پروتکلهای بهداشتی و منع ترددها می تواند خلاقیت شاغلان خانگی را پرورش و بروز دهد.
‪امامدادی از افزایش سقف تسهیلات مشاغل آگاهی داده و می گوید: ‬ میزان وام مشاغل خانگی برای اشخاص حقیقی قبلا ۲۰ میلیون تومان بود که تا سقف ۵۰ میلیون تومان افزایش یافته و برای کارهای گروهی و شبکه ای و پشتیبانی نیز تا سقف ۲۰۰ میلیون تومان وام در نظر گرفته شده است.

به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، برمبنای آخرین آمارها بیش از ۱۶ هزار و ۵۰۰ شغل در ۹ استان پایلوت مجری طرح به وجود آمده و طرح مشاغل خانگی با موفقیتهای خوبی همراه بوده است به نحوی که سبب ایجاد برندهای جدید ملی و حمایت و تقویت از برندهای ملی قدیمی شده است.

امروز خیلی از کشورهای توسعه یافته بخش اعظمی از بازار اشتغال خودرا به مشاغل خانگی اختصاص داده و از ظرفیت بنگاههای خرد و کوچک در این خصوص بهره برده اند.

منبع:

1399/05/04
23:38:24
5.0 / 5
1694
تگهای خبر: آموزش , اشتغال , بازار , توسعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
هم پیما
هم پیما