جزئیات جدید از وام ودیعه اجاره

جزئیات جدید از وام ودیعه اجاره

باتوجه به صحبت های امروز رئیس جمهور، ودیعه ای كه بعنوان وام به مستاجران پرداخت می شود اقساط ماهیانه ندارد، بلكه اجاره نشین ها فقط اقساط سود 13 درصد را به صورت ماهیانه پرداخت می كنند و بعد از اختتام قرارداد، اصل مبلغ به بانك برگردانده می شود.


به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، پس از هفته ها صحبت درباره پرداخت ودیعه اجاره به مستاجران، امروز این وعده نهایی شد و رئیس جمهور در جلسه هیئت دولت خبر آنرا اعلام نمود. بنا بگفته حسن روحانی، پرداخت ودیعه برای مستاجران تهرانی ۵۰ میلیون تومان، مستاجران شهرهای بزرگ ۳۰ میلیون تومان و سایر شهر ها ۱۵ میلیون تومان با نرخ سود ۱۳ درصد خواهد بود.
مستاجران خانه های کمتر از ۹۰ متر مشمول دریافت وام ودیعه مسکن
قبل از این هم محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی، اجاره نشین های ساکن در واحدهای کمتر از ۷۵ متر در تهران و کمتر از ۹۰ متر در دیگر شهرها را مشمول دریافت تسهیلات ودیعه مسکن اعلام نموده بود.
نکته قابل توجه آن است دولت برای آنکه تسهیلات مورد نظر، کمکی برای مستاجران باشد و تورمی در بازار اجاره ایجاد نکند آنرا از مستاجر فعلی به مستاجر بعدی انتقال می دهد. برمبنای شنیده ها، این ایده وزارت راه و شهرسازی بوده که باتوجه به صحبت امروز رئیس جمهور، عملیاتی شده است. بدین صورت که اصل ودیعه پس از اتمام قرارداد اجاره به بانک مسکن مسترد می شود. به بیان دیگر اصل مبلغ مشمول اقساط ماهیانه نمی گردد بلکه اجاره نشین ها فقط سود ۱۳ درصد سالیانه را بعنوان اقساط ماهیانه پرداخت می کنند.
حسن روحانی، امروز چهارشنبه اول مرداد ماه ۱۳۹۹ در جلسه هیئت دولت اظهار نمود: دولت درباب اجاره نشینان دو گام مهم در هفته های اخیر برداشت که نخستین گام دولت این بود که نسبت به اضافه اجاره بها که روند صعودی و غیرمنطقی داشت در ستاد ملی کرونا، تصویب کردیم که افزایش اجاره بهاد در شهر تهران حداکثر تا ۲۵ درصد، در شهرهای بزرگ تا ۲۰ درصد و در سایر شهرها تا ۱۵ درصد مجاز است و بیش از آن مورد پذیرش نیست.
رئیس جمهوری اقدام دیگر دولت را که امروز اول مرداد ۹۹ تصویب و به زودی اجرایی و عملیاتی خواهد شد را دادن ودیعه از جانب بانک به مستاجران دانست و اظهار داشت: دولت تصمیم گرفته برای آن دسته از مستاجرانی که دارای حقوق ثابت هستند، و همین طور برای خانوارهایی که تحت حمایت کمیته امداد امام خمینی (ره) و بهزیستی هستند، در تهران ۵۰ میلیون تومان در شهرهای بزرگ ۳۰ میلیون تومان و در شهرهای کوچکتر ۱۵ میلیون تومان، کمک ودیعه مسکن، پرداخت کند.
بگفته رئیس جمهوری، افراد واجد شرایط اجاره نشین در تهران، ودیعه ۵۰ میلیون تومانی با بهره ۱۳ درصد دریافت می کنند که کمک خوبی برای مستاجران تهرانی است. این افراد، می توانند تا ۵۰ میلیون تومان برای مدت یک سال که اجاره نامه گواه خواهد بود از بانک ودیعه مسکن، قرض بگیرند. همین طور سود ۱۳ درصد را به بانک به شکل ماهانه پرداخت کنند. اختتام کار باید اجاره نشین هایی که ودیعه مسکن دریافت کرده اند اصل پول را به بانک برگردانند.
روحانی اشاره کرد: از هفته آینده، جزئیات و خاصیت های ودیعه اجاره مسکن توسط وزارت راه و شهرسازی و بانک مرکزی، به مردم اعلام می شود. همین طور از هفته آینده، مقررات اجرایی شدن این طرح به تمامی بانک ها ابلاغ خواهد گردید و مردم بوسیله صدا و سیما مردم از جزئیات طرح، آگاه می شوند. این گام جدیدی است که دولت در شرایط سخت کرونایی برای مستاجران برمی دارد.1399/05/02
22:57:26
5.0 / 5
1630
تگهای خبر: بازار , بانك , مسكن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
هم پیما
هم پیما