گزارش هم پیما

تحریم هوایی قطر رفع شد

تحریم هوایی قطر رفع شد

هم پیما: در صورتیكه دادگاه لاهه حكم به ابطال تحریم هوایی قطر از طرف برخی كشورهای عربی داده، درآمد شركت فرودگاه ها از محل پروازهای عبوری قطر ایرویز در هاله ای از ابهام قرار گرفت.به گزارش هم پیما به نقل از مهر، برمبنای اعلام رسانه ها، دادگاه لاهه اخیراً در حکم خود با رأی اجماعی ۱۶ قاضی خود به نفع قطر رأی داد و اعلام نمود اعتراض برخی همسایگان قطر و تحریم کنندگان این کشور که مانع از عبور هواپیماهای این کشور از آسمان خود بودند، نسبت به رأی سازمان بین المللی هوانوردی (ایکائو) برخلاف قانون است و مرجع تصمیم گیری در مورد اختلافات بر سر حریم هوایی، سازمان مذکور (ایکائو) خواهد بود.
رأی دیوان بین المللی لاهه به نفع قطر در پرونده شکایت دوحه از ۴ کشور عربستان سعودی، امارات، بحرین و مصر به خاطر تحریم هوایی این کشور از سال ۲۰۱۷ صادر و خاتمه این پرونده به نفع قطر و باز شدن باردیگر حریم هوایی همسایگان عربی به روی پروازهای این کشور اعلام شده است.
این در حالی است که در دو سالی که از تحریم هوایی قطر از طرف برخی کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس می گذرد، برمبنای اعلام سیاوش امیرمکری، مدیرعامل شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران، سالانه هزار میلیارد تومان از محل پروازهای عبوری قطر ایرویز از آسمان ایران درآمد کسب شده است.
در صورتی که کشورهای عربی مذکور مجبور به بازگشایی حریم هوایی خود به روی پروازهای قطری باشند، بخش پروازهای آفریقایی، استرالیا و شرق و جنوب شرق هواپیماهای قطری از آسمان جنوب خلیج فارس عبور خواهند کرد و دیگر نیازی به استفاده از آسمان ایران نخواهند داشت؛ اتفاقی که احتمالاً با استقبال شرکت های هواپیمایی قطری به سبب کاهش فزاینده مصرف سوخت هواپیماها مواجه خواهد شد.
اما این اتفاق ممکنست با منافع اقتصادی شرکت فرودگاه ها در تضاد باشد؛ به خصوص که بخش اعظمی از این درآمدها، از محل پروازهای عبوری هواپیماهای قطری است.
حکم دادگاه لاهه + هشدار ایسا؛ دو ضربه پی در پی مقابل اقتصاد صنعت فرودگاهی ایران
این دومین ضربه به اقتصاد پروازهای عبوری از آسمان ایران است؛ به خصوص که آژانس ایمنی هوانوردی اروپا با اشاره به سقوط هواپیمای اوکراینی در بهمن ماه سال گذشته، به شرکت های هواپیمایی اروپایی بابت عبور از آسمان ایران هشدار داده بود که این هشدار، ضربه نخست به درآمدهای شرکت فرودگاه ها بود.
معاون هوانوردی و امور بین الملل سازمان هواپیمایی کشوری به دنبال این هشدار آژانس ایمنی حمل و نقل هوایی اروپا (EASA)، اعلام نمود: ایران به این آژانس اطمینان داده که آسمان ایران برای عبور هواپیماهای اروپایی از بهترین امنیت در منطقه برخوردارست.
ضربه سوم با کرونا
این اتفاقات در حالی اقتصاد شرکت فرودگاه ها را با محدودیت روبه رو کرده که با بروز کرونا و کاهش شدید پروازهای تجاری در دنیا، بخش مهمی از درآمدهای شرکت فرودگاه در ۳ ماه نخست شیوع کووید ۱۹ حذف شده بود.
به گفته یکی از اعضای هیئت مدیره شرکت فرودگاه ها، در سه ماهه قرنطینه سازی دنیا، پروازهای عبوری از آسمان ایران تا ۸۰ درصد کاهش یافته بود؛ این در حالیست که همچنان به سبب افزایش شیوع این بیماری، خیلی از کشورها با وجود کوشش برای آغاز مجدد سفرهای هوایی، نتوانسته اند تعداد پروازهای خودرا به قبل از کرونا برسانند.
تعرفه ها اصلاح شود
ماه گذشته نیز شرکت فرودگاه ها و وزارت راه و شهرسازی با ارائه پیشنهادی به هیئت دولت، درصدد هستند مصوبه اصلاح بخشنامه اجرایی قانون اداره شرکت فرودگاه ها را درباب مجوز این شرکت برای افزایش یا کاهش تعرفه پروازهای عبوری تا ۵۰ درصد، از دولت ستاندن کنند؛ این اتفاق می تواند در تشویق شرکت های هواپیمایی برای عبور از آسمان ایران نسبت به کشورهای رقیب در منطقه، مؤثر باشد.
کارشناسان اقتصاد هوانوردی معتقدند هم اکنون تعرفه عبور از آسمان ایران برای شرکت های هواپیمایی در مقایسه با برخی کشورهای همسایه و منطقه، بسیار گران است و اگر تا کنون به سبب امن بودن آسمان ایران و ناایمن بودن آسمان برخی کشورهای منطقه و همین طور تحریم هوایی قطر و پرواز ممنوع بودن آسمان اوکراین به دنبال جنگ این کشور با روسیه، سایر کشورها مجبور به عبور از آسمان ایران بوده اند، هم اکنون هیچکدام از این محدودیت ها وجود ندارد و ما چاره ای جز روی آوردن به تعرفه گذاری رقابتی برای دستیابی به پروازهای عبوری بیشتر از آسمان ایران نداریم.
به گفته امیرمکری مدیرعامل شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران، در سال ۲۰۱۸، تعداد پروازهای عبوری از آسمان ایران به روزانه ۹۰۰ تا ۱۲۰۰ پرواز رسیده بود که بالاترین رقم در تاریخ صنعت هوانوردی ایران بوده است.


منبع:

1399/04/29
17:00:23
5.0 / 5
1808
تگهای خبر: پرواز , سفر , شركت , فرودگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
هم پیما
هم پیما