تشویق برای مالكین متعهد

چه كسانی از مالیات بر خانه های خالی سال های قبل معاف می شوند؟

چه كسانی از مالیات بر خانه های خالی سال های قبل معاف می شوند؟

به گزارش هم پیما مدیركل دفتر اقتصاد مسكن وزارت راه و شهرسازی اظهار داشت: مالكینی كه تا شهریور خانه های خالی خودرا در سامانه ثبت كنند از مالیات سال های گذشته تا امروز معاف می گردند.


به گزارش هم پیما به نقل از صدا و سیما، پروانه اصلانی مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی اظهار داشت: طرح مالیات بر خانه های خالی در سال ۷۱ نیز در برنامه دولت وجود داشت، اما در اختیار نبودن آمار و اطلاعات دقیق، همچون دلیلهای تأخیر در اجرای هرگونه برنامه ای برای مالیات بر خانه های خالی بوده و هست. مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی اظهار داشت: مجلس در نظر دارد اصلاح نرخ ها را به شکلی انجام دهد که مشکلی بوجود نیاید بدین سبب در این طرح قرار نیست در سرمایه گذاری مالیاتی دریافت شود و فقط از سوداگران بازار مسکن مالیات دریافت می شود. گرفتن مالیات از خانه های خالی سبب عرضه قسمتی از خانه های خالی به بازار مسکن خواهد شد بدین سبب با این کار بیش از دو برابر تولید ظرفیت یک کشور وارد بازار خواهد شد. وی ادامه داد: مشوق هایی برای بازار اجاره در تمکین مالکین از ثبت واحدها در سامانه در نظر گرفته شده است بدین سبب مالکینی که تا شهریور خانه های خالی خودرا ارائه نمایند از مالیات تابحال معاف می گردند.
اصلانی اظهار داشت: اگر این قانون بتواند ۵۰ درصد خانه های خالی را وارد بازار کند موفق خواهد بود. ۲.۵ میلیون خانه خالی در سال ۹۵ سید احسان خاندوزی، نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس نیز درباره جزئیات طرح مالیات بر خانه های خالی اظهار داشت: به سبب ضعف سامانه املاک و اسناد همین طور به جهت نرخ غیر بازدارنده در سال ۹۴ در ستاندن مالیات موفق نبودیم، در سال ۹۵ بیش از ۲.۵ میلیون خانه خالی نشان دهنده افزایش ۴ برابری خانه های خالی بود، اما حالا آمار دقیقی در خصوص افزایش خانه های خالی در دست نیست بدین سبب برای رفع ابهامات طرح مجلس برای اثر بخش کردن مالیات و شناسایی دقیق تر خانه های خالی است که همکاری دستگاه ها و خوداظهاری مالکین را می طلبد. این نماینده مجلس، اضافه کرد: در سال اول اجرای این طرح، شهرهای بزرگ و بالای صد هزار نفر که مسئله مسکن در آنها جدی تر است، مشمول این مالیات می شوند ولی از سال دوم تمام شهرهای کشور مشمول مالیات بر خانه های خالی خواهند بود. وی افزود: برای خانه های نوساز تا یکسال پس از ستاندن پروانه ساخت و اختتام کار، فرصت عرضه و اعلام دارند برای واحدهای غیر نوساز نیز شش ماه فرصت داده ایم.

نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس اظهار داشت: چون دستگاه های اجرایی همچون ثبت و اسناد املاک و سازمان ثبت احوال کشور اطلاعات افراد را دارند مکلف شده اند با گردنگیر جدی اطلاعات را بدون پیش شرط و دریافت وجه در اختیار سامانه املاک و اسکان بگذارند و در صورت تخلف کارکنان دستگاه ها برمبنای قانون مجازات های اسلامی محکوم خواهند شد، اما برای شهروندان از ابزار مالیات و ارائه خدمات استفاده شده است که برای کسب اطلاعات افرادی که اطلاعات نمی دهند یا اطلاعات غلط بدهند مجازات مالیات بیش از خانه خالی خواهند شد. خاندوزی اظهار داشت: اگر افراد بدانند اطلاعات خانه خالی خودرا ابراز نکنند مشمول مالیات اضافه خواهند شد برای ارائه اطلاعات ترغیب خواهند شد و اطلاعات به سامانه املاک کشور منتقل خواهد شد. وی افزود: از زمان تصویب قانون به بعد خانه های خالی مشمول مالیات اضافی خواهند شد بدین سبب با قوانین مالیاتی و خدماتی امید می رود نسبت به وضع فعلی با همکاری دستگاه های اجرایی تا یکی دو سال آینده شاهد تحول جدی در شفافیت سکونت باشیم. خاندوزی بیان اینکه یکی از منابع اصلی برای شناسایی خانه های خالی، دستگاه های اجرایی اند، اظهار داشت: هنر قانون گذار انگیزه بخشی برای ارائه و ابراز صادقانه اطلاعات مالکین است.

وی اشاره کرد: به جهت اینکه دو فوریت و کلیت این طرح تصویب شده انتظار می رود هفته آینده مجدد به صحن مجلس برود.


منبع:

1399/04/28
13:29:35
5.0 / 5
1588
تگهای خبر: ابزار , بازار , تولید , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
هم پیما
هم پیما