جزییات طرح مالیات بر خانه های خالی

قراردادهای اجاره 3ساله از مالیات معاف می گردند

قراردادهای اجاره 3ساله از مالیات معاف می گردند

مدیركل دفتر اقتصاد مسكن وزارت راه و شهرسازی جزییاتی از پیشنهادهای وزارت راه و شهرسازی را در مورد طرح مالیات بر خانه های خالی، اعلام نمود.


به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، پروانه اصلانی، مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی در یک برنامه تلویزیونی با مبحث جزئیات طرح مالیات بر خانه های خالی، اظهار داشت: الان پیشنهاد مشخص وزارت راه و شهرسازی این است، افرادی که تا شهریور واحدهایشان را عرضه کنند از مالیاتی که از آغاز قانون تابحال باید می پرداختند، معاف می گردند.
مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی، افزود: همینطور افرادی که تمایل داشته باشند، قراردادهای اجاره شان را ۳ ساله منعقد کنند از مالیات بر خانه های خالی و سایر مالیات هایی که در بخش مسکن مقرر است وضع شوند، معاف خواهند شد.
اصلانی توضیح داد: اگر بسته مالیات بر خانه های خالی را مشوق ها در کنار برخی قوانین سختگیرانه در نظر بگیریم، بطور قطع به تعادل در بازار مسکن و بازار اجاره، کمک می شود.
وی در مورد ایجاد مشکلات و چالش هایی بر سر اجرای قانون و دور زدن های قانونی در غیرقابل سکونت ارزیابی شدن برخی واحدها با امضاهای طلایی، اظهار داشت: فساد در هر کشوری و برای هر قانونی امکان دارد اتفاق بیفتد و راه های گریز از قانون وجود داشته باشد. ولی اساسا هدف این است که همه موارد این چنینی، شناسایی شوند.
مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن خاطرنشان کرد: اگر اجرای قانون مالیات بر خانه های خالی بتواند، ۵۰ درصد خانه های خالی را شناسایی و وارد بازار مسکن کند، رسالتش را انجام داده است و بطور قطع بتدریج، فرهنگ مالیات در کشور جا می افتد.
اصلانی توضیح داد: سامانه املاک و اسکان نه از جنبه صرفاً ثبت معاملات بلکه از جنبه احصا و شناسایی سکونت افراد، اتفاق بزرگی در کشور است.
مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی اظهار داشت: این طرح در سال ۷۱ هم عنوان شد. اما در اختیار نبودن آمار و اطلاعات دقیق، همچون علل تاخیر در اجرای هرگونه برنامه ای بود.
اصلانی با اشاره به اینکه درباره خانه های خالی نگرانی ها زیاد نیست، توضیح داد: چون اگر خانه نباشد مشمول این مالیات نخواهد شد و چون ضمانت های اجرایی در این قانون تدارک دیده شده هم اکنون کسی که بتواند خانه خویش را خالی نگهدارد سیستم اجازه نخواهد داد. ازاین رو خانه های خالی به بازار عرضه خواهد شد.
اصلانی اضافه کرد: مجلس در نظر دارد اصلاح نرخ ها را بگونه ای انجام دهد که مشکلی ایجاد نشود. ازاین رو در این طرح قرار نیست در سرمایه گذاری مالیاتی دریافت شود و فقط از سوداگران بازار مسکن مالیات دریافت می شود.
وی اظهار داشت: برای بیشتر از ۱۰۰ هزار خانه خالی این طرح و گرفتن مالیات از خانه های خالی باعث عرضه بخشی از خانه های خالی به بازار مسکن خواهد شد ازاین رو با این کار بیشتر از دو برابر تولید ظرفیت یک کشور وارد بازار خواهد شد.
منبع:

1399/04/26
13:20:00
5.0 / 5
1749
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
هم پیما
هم پیما