در گزارش هم پیما مطرح شد

جزئیات جدید از سانحه كلینیك سینا اطهر

جزئیات جدید از سانحه كلینیك سینا اطهر

مدیر بخش آتش مركز تحقیقات راه، مسكن و شهرسازی اظهار داشت: اخطار دادن های شهرداری به كلینیك سینا اطهر فایده ای نداشته و آتش نشانی باید رأسا برای اصلاح ایرادات ساختمان ورود می كرد.به گزارش هم پیما به نقل از مهر، ساعت ۲۰: ۴۶ دقیقه روز سه شنبه ۱۰ تیرماه ۱۳۹۹، نخستین پیام دریافتی از جانب شهروندان تهرانی در خصوص وقوع انفجار و آتش سوزی در ساختمان کلینیک سینا اطهر تهران (خیابان شریعتی جنب خیابان ماهروزاده) در سامانه ۱۲۵ آتش نشانی شهرداری تهران ثبت می شود. خبر ناگوار و تلخ است؛ ۱۹ نفر کشته ناشی از انفجار کپسول های اکسیژن و آتش سوزی و خفگی.
اگرچه مقامات شهرداری تهران اعلام نمودند که چند بار به مالک کلینیک سینا اطهر، در مورد صدمه پذیر بودن ساختمان اخطار داده اند، اما برخی کارشناسان معتقدند تذکراتی که شهرداری یا آتش نشانی (به عنوان نهاد زیرمجموعه شهرداری ها) به مالکان ساختمان ها در مورد صدمه پذیر بودن در مقابل مخاطرات می دهند، کافی نیست و باید بر مبنای قانون، شهرداری رأسا برای اصلاح ایرادات اقدام می کرد.
بند ۱۴ ماده ۵۵ قانون شهرداری ها:
«اتخاذ تدابیر مؤثر و اقدام لازم برای حفظ شهر از خطر سیل و حریق و همینطور رفع خطر از بناها و دیوارهای شکسته و خطرناک واقع در معابر عمومی و کوچه ها و اماکن عمومی و دالانهای عمومی و خصوصی و پر کردن و پوشاندن چاه ها و چاله های واقع در معابر و پیشگیری از گذاشتن هر نوع اشیا در بالکن ها و ایوان های مشرف و مجاور به معابر عمومی که افتادن آنها باعث خطر برای عابرین است و پیشگیری از ناودان ها و دودکش های ساختمان ها که سبب زحمت و خسارت ساکنین شهرها باشد.» از وظایف شهرداری است.
تبصره: در کلیه موارد مربوط به رفع خطر از بناها و غیره و رفع مزاحمت های مندرج در ماده فوق شهرداری بعد از کسب نظر مأمور فنی خود به مالکین یا صاحبان اماکن یا صاحبان ادوات منصوب ابلغ مهلت دار مناسبی صادر می نماید و اگر دستور شهرداری در مهلت معین بموقع اجرا گذاشته نشود شهرداری رأسا با مراقبت مأمورین خود مبادرت به رفع خطر یا مزاحمت خواهد نمود و هزینه مصروف را به اضافه صدی پانزده خسارت از سوی دریافت خواهد نمود.
کارشناس مدیریت بحران: اخطار کافی نیست؛ شهرداری یا آتش نشانی باید رأسا ورود می کرد
در همین ارتباط، علی بیت اللهی مدیر بخش زلزله و آتش مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در گفتگو با خبرنگار مهر درباره آنچه ادعا می شود که نهادهای ذی ربط هشدارهایی به مالکان این ساختمان داده اند، تصریح کرد: اگر اخبار حادثه را مرور کنید، می بینید که از زبان برخی از مسؤلان ۳ بار اخطار و از زبان تعداد دیگر از مسؤلان ۴ بار اخطار ذکر شده که گویا به مالکان یا مدیران ساختمان در خلال سال های ۱۳۹۴ تا ۱۳۹۷ داده شده است.
وی اضافه کرد: جمع بندی کلی اخبار در مورد اخطارها و هشدارها، همانند اخطارها و هشدارهای خیلی بیشتر به مالک و مغازه داران ساختمان پلاسکو، نشان از آن دارد که این هشدارها کارگر نیفتاده و خطر بالقوه در ساختمان کلینیک سینا اطهر کماکان وجود داشته است که متأسفانه در شامگاه روز سه شنبه، منجر به رقم خوردن حادثه دردناک جان باختن برخی از پزشکان و کادر درمان و هم برخی از بیماران و همراهان بیمار مستقر در طبقات فوقانی ساختمان کلینیک می شود.
کارشناس مدیریت بحران افزود: با عنایت به این که هشدارها و اخطارها به صورت کتبی بوده و بدیهی است که شمردن تعداد آنها و معلوم شدن ۳ بار اخطار و یا ۴ بار اخطار داده شده، کار چندان مشکلی نیست، بنابراین پیشنهاد من این است که اولاً مشخص شود که اخطار چند باره بوده است، شاید تعداد آنها بیشتر هم بوده باشد، مانند ساختمان پلاسکو و ثانیاً اینکه سه بار یا ۴ بار اخطار داده شده، چه مشکلی را حل می کند؟ اگر مالک و مسئول ساختمان، به اخطارها توجه نکند چه باید کرد؟ نباید کاری به کارش داشته باشیم؟ وظیفه ما فقط اخطار دادن است!؟
وی تاکید کرد: بر مبنای تبصره بند ۱۴ ماده ۵۵ قانون شهرداری ها تاکید شده که شهرداری (یا آتش نشانی) رأسا با مراقبت مأموران خود مبادرت به رفع خطر یا مزاحمت خواهد نمود و هزینه مصروف را به اضافه صدی پانزده خسارت از سوی دریافت خواهند کرد.
عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با اشاره به اینکه علت عدم این بند و تبصره قانونی، جای بحث دارد، اظهار داشت: البته من متوجه وجود برخی محدودیت ها، کمبود امکانات و ضعف حمایت قضائی هستم، اما بعنوان کارشناس مدیریت بحران و بر مبنای مشاهدات و بررسی ها معتقدم در هر جایی ما سیاست تساهل و عدول از ضوابط و مقررات را پیشه کرده ایم، بیشترین خسارت ها و تلفات را داشتیم و هر جا سختگیری و بر اجرای مقررات پافشاری کرده ایم، آثار مثبت آنرا به وضوح دیده ایم.
وی تصریح کرد: لزوم دارد، ساختمان ها و اماکن مهم مانند بیمارستان ها، کلینیک ها، مدارس، مراکز تجاری و بخصوص بازار تهران، ساختمان های بلند مرتبه و اماکن با تجمع جمعیتی بالا و … در یک طرح جدی و معین مورد ارزیابی های سریع ایمنی در مقابل سوانح و حوادث قرار گیرند؛ چون که در خیلی از موارد با اقدامات ساده می توان جلوی خسارت و تلفات جدی را گرفت.

1399/04/21
21:56:51
5.0 / 5
2194
تگهای خبر: ارز , بازار , حادثه , ساخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
هم پیما
هم پیما