رسوایی تقلب خلبانان كار دست ایرلاین پاكستان داد

رسوایی تقلب خلبانان كار دست ایرلاین پاكستان داد

به گزارش هم پیما آژانس ایمنی هواپیمایی اتحادیه اروپا اعلام نمود شركت هواپیمایی ملی پاكستان به علت نگرانی های ایمنی، به مدت حداقل شش ماه اجازه پرواز به این منطقه را نخواهد داشت.به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، این تصمیم به دنبال افشای تقلب یک سوم از خلبانان پاکستان در آزمون خلبانی از جانب وزیر هواپیمایی این کشور گرفته شد.

سخنگوی شرکت پاکستان اینترنشنال ایرلاینز اظهار نمود: این شرکت به علت پاندمی کووید ۱۹ به اروپا پرواز ندارد اما امیدوار بود پروازهایش به اسلو، کپنهاگ، پاریس، بارسلون و میلان را تا دو ماه دیگر از سربگیرد. رسوایی خلبانان به شدت به ما صدمه می زند.

تحقیقات از سانحه سقوط ایرباس ای ۳۲۰ در ۲۲ ماه مه که در جریان آن ۹۷ نفر در شهر کراچی جان خویش را از دست دادند، نتایج مبهوت کننده ای به دنبال داشت و معلوم شد ۲۶۰ نفر از ۸۶۰ خلبان در پاکستان در آزمون خلبانان تقلب کرده اند اما همچنان سازمان هواپیمایی این کشور به آنها مجوز داده است.

دولت پاکستان از آن زمان پنج نفر از مقامات این رگولاتوری را اخراج کرده و تحقیقات جنایی در حال انجام می باشد.

رگولاتور هواپیمایی اتحادیه اروپا در نامه ای با بیان این ممنوعیت، اعلام نمود که نسبت به اعتبار مجوز خلبانان پاکستان نگران است و پاکستان هم اکنون قادر به تایید و نظارت بر اپراتورهایش و هواپیماها مطابق با استانداردهای بین المللی نیست.

شرکت پاکستان اینترنشنال ایرلاینز ۱۵۰ نفر از خلبانانش را برای تقلب معلق کرده است. سخنگوی این شرکت در مصاحبه تلفنی با آسوشیتدپرس ادعا نمود که درباره مجوز خلبانان به رگولاتوری پاکستان اخطار داده بود و ۱۷ خلبان را در سال ۲۰۱۹ به علت نگرانی نسبت به مجوزشان از کار برکنار کرده بود.

کارشناسان هواپیمایی نگرانند که ممنوعیت پرواز از جانب اتحادیه اروپا روی پروازهای شرکت پاکستان اینترنشنال ایرلاینز به انگلیس و کانادا هم تأثیر بگذارد چونکه این شرکت نمی تواند بر فراز اتحادیه اروپا پرواز کند و باید از مسیرهای طولانی تر دیگری استفاده نماید.

بر اساس گزارش آسوشیتدپرس، تحقیقات از سانحه پرواز ۸۳۰۳ شرکت پاکستان اینترنشنال ایرلاینز در کراچی نشان داد که خلبان با نادیده گرفتن اخطار برج مراقب درباره فرود و اصرار بر توانایی برای مدیریت آن، مقصر بوده است. هواپیما بعد از فرود ناموفق در باند، باردیگر به هوا برخاست اما موتورهای هواپیما صدمه دیده بود. مسئول برج مراقبت هم به علت این که به خلبان اعلام نکرد موتورها صدمه دیده اند، توبیخ شد.

هواپیما ۱۷ دقیقه در هوا بود و سپس در یک منطقه پرجمعیت سقوط کرد. در این سانحه دو مسافر جان سالم بدر بردند اما یک کودک ۱۳ ساله در محل حادثه کشته شد.

وزیر هواپیمایی پاکستان هفته گذشته گفته بود از حدود ۲۶۰ خلبانی که در امتحان مجوزشان تقلب کرده اند، ۱۴۱ نفر برای شرکت هواپیمایی پاکستان اینترنشنال و باقی آنها برای ایرلاینهای خصوصی کار می کنند.

منبع:

1399/04/12
14:00:26
5.0 / 5
1782
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
هم پیما
هم پیما