در اردیبهشت ماه؛

كارهای ساختمانی ۲ برابر شد

كارهای ساختمانی ۲ برابر شد

هم پیما: شامخ كل اردیبهشت ماه در عدد 60.55 قرار گرفت؛ چونكه میزان كارهای تولید و یا ارائه خدمات ساختمانی نسبت به ماه قبل بیش از 2 برابر افزایش یافته است.به گزارش هم پیما به نقل از اتاق تعاون ایران، باتوجه به رکود بی سابقه کارهای ساختمانی در فروردین ماه و از سرگیری فعالیتها در اردیبهشت، شاخص «میزان کارهای انجام شده (تولید و یا ارائه خدمات)» نسبت به ماه قبل افزایش چشمگیری داشت و این مولفه، بیشترین مقدار شاخص در میان ۵ مولفه اصلی شامخ بوده است.
گفتنی است، دیگر فاکتورهای موجود در میان ۵ مولفه اصلی شامخ نیز بهبود مطلوبی را تجربه کردند.
صنعت ساختمان برمبنای استاندارد بین المللی طبقه بندی کلیه کارهای اقتصادی (ISIC)، به سه گروه اصلی ساخت بنا، مهندسی عمران و کارهای ساخت و ساز تخصصی ساختمان دسته بندی می شود. در یک تقسیم بندی دیگر، بخش ساختمان شامل دو بخش کلی مسکونی و غیرمسکونی (تجاری و عمرانی) است.
بررسی های آماری نشان داد، در بخش مسکونی همزمان با گشایش فعالیت دفاتر معاملات املاک، کنترل نسبی شیوع ویروس کرونا و افزایش مراجعات حضوری برای خرید مسکن در اردیبهشت، میزان معاملات مسکن افزایش شایان توجهی یافت، بطوریکه بر اساس گزارش بانک مرکزی میزان معاملات آپارتمان های مسکونی در تهران نسبت به ماه قبل۸۰۹.۹ درصد افزایش پیدا کرد. همین طور قیمت مسکن در تهران (به عنوان نمونه آماری بزرگ از کل کشور) تورم ماهانه ۱۱ درصدی را تجربه نمود. عواملی همچون تورم عمومی، انتظارات تورمی به دنبال افزایش نرخ ارز و نیز افزایش معاملات سوداگرانه، سبب افزایش محسوس قیمت مسکن شد.
در بخش تولید تجهیزات ساختمانی تحت تاثیر نوسانات ارزی، تداوم مشکلات موجود در حوزه واردات مواد اولیه و بسته بودن راه های مرزی، کارهای تولید و خدمات هرچند در مقیاس ماهانه افزایش یافت اما نسبت به زمان مشابه سال قبل با کاهش شدیدی مواجه گردید.
در بخش عمرانی نیز به دنبال تصمیمات دولت در خصوص افزایش بودجه بخش عمرانی در ماه های آتی، انتظار رونق کارهای عمرانی در ماه های آینده دور از ذهن نیست.
با استناد به توضیحات ارائه شده، عدد شامخ کل با افزایش شایان توجه نسبت به ماه قبل، بر روی عدد ۶۰.۵۵ جای گرفت؛ چونکه میزان کارهای تولید و یا ارائه خدمات ساختمانی نسبت به ماه قبل که بخش گسترده ای از کارهای ساختمانی تعطیل بود، بیش از ۲ برابر افزایش پیدا کرد. میزان سفارشات جدید هم افزایش پیدا کرد. بدین سبب مواد اولیه بیشتری نیز خریداری شد. میزان بکارگیری نیروی انسانی نیز بیش از ۲۰ درصد بیشتر شد. در نتیجه عوامل فوق، میزان کارهای معوق و ناتمام بیش از ۳۲ درصد کم شد. قیمت مواد اولیه در بیشتر اقلام شیب صعودی داشت و بنا بر اعلام فعالان این حوزه، رشد ۲۰ درصدی را تجربه نمود. با این وجود قیمت محصولات و خدمات، کمی کمتر از قیمت مواد اولیه و حدود ۱۷ درصد افزایش پیدا کرد.
به دلیل افزایش تفاضا و تکمیل سفارشات معوق از ماه های گذشته، میزان فروش بیش از ۲.۵ برابر نسبت به ماه قبل افزایش پیدا کرد. باتوجه به افزایش حجم فعالیت ها و شروع به کار خیلی از مشاغل ساختمانی، میزان مصرف حامل های انرژی بیشتر شد. شاخص صادرات کالاها و خدمات نسبت به ماه قبل روند افزایشی در پیش گرفت.
بر اساس این آمار، اهم موانع داخلی پیش روی فعالان این حوزه شامل، تشدید قوانین گمرکی حاکم در ثبت سفارشات و ترخیص کالاهای وارداتی مورد نیاز بخش تولید، بی ثباتی قوانین و مقررات و طولانی بودن پروسه ستاندن مجوزها توسط دستگاه های اجرایی، دشواری تامین مالی، افزایش مداوم قیمت مواد اولیه، نوسانات نرخ ارز و در نتیجه ایجاد مشکل در تحویل قراددادهای قبلی کماکان از مهمترین مشکلات داخلی فضای کسب و کار در بخش ساختمان هستند.منبع:

1399/03/20
20:57:01
5.0 / 5
1607
تگهای خبر: ارز , استاندارد , بانك , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
هم پیما
هم پیما