نشست تعیین حق مسكن كارگران شروع شد

نشست تعیین حق مسكن كارگران شروع شد

هم پیما: دویست و نود و دومین نشست شورای عالی كار با موضوع تعیین حق مسكن كارگران با حضور وزیر كار و سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت در وزارت كار شروع شد.


به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، بیستم فروردین ماه امسال مصوبه افزایش ۲۱ درصدی حداقل دستمزد کارگران به تصویب شورای عالی کار رسید، هر چند که صورتجلسه شورا امضای نمایندگان گروه کارگری را نداشت اما در نهایت با ابلاغ مصوبه از طرف وزیر کار به تمام بنگاه ها، افزایش ۲۱ درصدی حداقل مزد از فروردین ماه امسال در حقوق کارگران اعمال شد.
با این وجود شورای عالی کار در جلسه بیستم فروردین مصوبه ای درباب تعیین حق مسکن کارگران نداشت، هر چند پیشنهاداتی درباره افزایش ۱۰۰ هزار تومانی آن مطرح شده بود.
قبل از این قرار بود نشست تعیین حق مسکن کارگران ۲۴ اردیبهشت ماه تشکیل گردد ولی باوجود ارسال دعوتنامه ها از طرف وزارت کار این جلسه لغو و به زمان دیگری موکول شد.
دلیل لغو جلسه در آن زمان " عدم امکان حضور وزیر امور اقتصاد، برکناری وزیر صنعت، معدن و تجارت و عدم تعیین عضو جدید صنعتی شورای عالی کار" عنوان شد، اما این تغییر واکنش های بسیاری را به دنبال داشت تا جایی که کارشناسان و فعالان کارگری نسبت به لغو جلسه اعتراض و دلیل مطروحه برای لغو آنرا وارد ندانستند.
به اعتقاد گروه کارگری، سرپرست فعلی وزارت صنعت، معدن و تجارت دارای تمام اختیارات حوزه وزارتخانه است و این اختیارات به وی منتقل شده است از آن گذشته، ترکیب شورای عالی کار با ۷ نفر هم رسمیت پیدا می کند و اگر یکی از اعضا نتواند در جلسه شرکت نماید و امکان حضور بهر دلیلی را نداشته باشد باز هم جلسه شورای عالی کار قابل تشکیل است.
بعد از آن وزارت کار دعوتنامه های جدید را که از تشکیل نشست شورای عالی کار در تاریخ ۱۷ خرداد خبر می داد، به اعضای شورا ارسال و در آن موضوع نشست را کماکان بررسی تعیین حق مسکن کارگران اعلام نمود.
بااینکه وزارت کار، موضوع جلسه شورای عالی کار را که الان در حال برگزاری است، بررسی مولفه های مزدی حق مسکن و تصمیم گیری درباب حق مسکن کارگران اعلام نموده اما نمایندگان کارگری به اصلاح افزایش حداقل دستمزد سال ۹۹ کارگران در این نشست امیدوارند و می گویند باوجود آمادگی گروه کارگری جهت شرکت در جلسه، مذاکره اصلی نمایندگان کارگری، درباب حداقل ها و اجرای ماده ۴۱ قانون کار خواهد بود.
قبل از این با پیشنهاد وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی و تصویب هیات وزیران در جلسه یکشنبه یازدهم خردادماه، حسین مدرس خیابانی، سرپرست وزارت صمت بعنوان عضو صاحبنظر دولت در شورای عالی کار منصوب گردید و به همین دلیل سرپرست وزارت صمت حالا در نشست شورای عالی کار حضور دارد.
به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، مقرر است در نشست شورای عالی کار که با حضور وزیر کار، سرپرست وزارت صمت و نمایندگان کارفرمایی و کارگری در وزارت کار در حال برگزاری است، مبلغ حق مسکن کارگران تعیین شود. هم اکنون کمک هزینه مسکن کارگران ۱۰۰ هزار تومان است و حق مسکن تنها آیتم بسته مزد کارگران است که باید به تصویب هیات وزیران برسد.
منبع:

1399/03/18
14:37:31
5.0 / 5
1625
تگهای خبر: جت , شركت , مسكن , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
هم پیما
هم پیما