تشكیل نخستین جلسه بررسی دستمزد ۱۳۹۹ در سازمان بازرسی

تشكیل نخستین جلسه بررسی دستمزد ۱۳۹۹ در سازمان بازرسی

هم پیما: به دنبال دستور رئیس قوه قضاییه به سازمان بازرسی، نخستین جلسه بررسی مصوبه دستمزد 1399 با حضور اعضای شورای عالی كار برگزار و مدارك و مستندات مربوطه از طرف نمایندگان كارگری ارائه شد.


هادی ابوی - دبیرکل کانون عالی انجمن های صنفی کارگران - در گفت و گو با ایسنا، درباره جزئیات برگزاری این جلسه اظهار نمود: به دنبال دستور ریاست قوه قضاییه به سازمان بازرسی، نخستین جلسه روز دوشنبه با حضور نمایندگان اصلی کارگری عضو کانون شورای اسلامی کار در سازمان بازرسی برگزار و کار با سرعت انجام شده است. در این نشست نمایندگان کارگری در دفاع از حقوق و دستمزد کارگران مطالبی را بیان و مدارک و مستندات خودرا درباب مصوبه دستمزد ۱۳۹۹ و مطالبات مربوطه بمنظور بررسی بیشتر ارائه کردند.
وی افزود: یکی از مستندات و موارد قانونی درباب مصوبه کمیته دستمزد شورای عالی کار بود که پس از برگزاری جلسات طولانی، تجزیه و تحلیل وضع معیشت خانوارهای کارگری و جمع بندیهای صورت گرفته، رقم هزینه سبد معیشت کارگران، ۴ میلیون و ۹۴۰ هزار تومان اعلام گردید و بنا بگفته مقامات وزارت کار، افزایشی که امسال برای حقوق کارگران دیده شد، ۵۵ درصد هزینه های زندگی کارگران را پوشش می دهد پس در این نشست فاصله و شکافی که بین مزد واقعی و مزد دریافتی وجود دارد، توضیح داده شد.
بگفته دبیرکل کانون عالی انجمن های صنفی کارگران، در این جلسه مقرر شده نمایندگان کارفرمایی نیز مدارک و مستندات خودرا عرضه کنند و نظرات دو گروه کارفرمایی و کارگری دراین زمینه ستاندن و از این جهت که تخلفی صورت گرفته یا نه، مورد بررسی کارشناسی قرار گیرد.
ایشان سپس با اشاره به بیانات روز گذشته مقام معظم رهبری در رابطه با مجموعه های تولیدی و تاکید بر پرداخت دستمزد عادلانه به کارگران، اظهار داشت: باوجود آنکه امسال به سبب کرونا و رعایت پروتکل های بهداشتی، مراسم هفته کارگر در شهرهای مختلف به شکل حضوری برگزار نشد و اجتماعات تعطیل بود، اما مقام معظم رهبری جلسه ای را به شکل غیر حضوری برگزار کردند و بیانات خودرا مطرح فرمودند که اشارات ایشان اساسا برای دولت و مجلس و جامعه کارگری اثرگذار می باشد و کارگران از نگاه و توجه ویژه تری که ایشان امسال به مقوله کارگران داشتند، قدردانی و ابراز امیدواری کرده اند.
ابوی اشاره کرد: مقام معظم رهبری اشارات حکیمانه ای به بحث دستمزد داشتند و در این قضیه ورود کردند و تاکید ایشان حجت را بر شورای عالی کار، دیوان عدالت اداری و وزارت کار تمام کرد؛ وقتی می فرمایند که در مصوبات نظر کارگران لحاظ نشده و باید با نگاه عادلانه تنظیم شود، یعنی مطالبات کارگری باید به شکل عدالت محور رسیدگی شود و تاکید ایشان بر اینکه کارگر و کارفرما دو ستون اصلی رشد و پیشرفت اقتصادی هستند از این جهت است که کارگران در تولید و افزایش ثروت و دستیابی به اقتصادی سالم نقش موثری دارند.
وی اشاره کرد: همچنان که به کارگران وعده داده ایم که از مجاری قانونی و صحیح مطالبات آنها را پیگیری می نماییم، توقع و انتظار داریم که دولت، کارفرمایان، وزارت کار و مراجع تصمیم گیر هم فرمایشات ایشان را مورد توجه جدی قرار دهند.
دبیرکل کانون عالی انجمن های صنفی کارگران در آخر درباره پیشنهاد افزایش حق مسکن دستمزد کارگران، اظهار داشت: افزایش حق مسکن و بردن مصوبه آن به دولت خارج از نوبت دردی از کارگران دوا نمی کند و فرمایش رهبری این مساله نبود و درباب دستمزد ملاحظاتی داشتند پس امیدواریم با بیانات ایشان فتح باب جدیدی باز شود و مجموعه هایی که باید اقدامات لازم را انجام دهند، کارها را دنبال کنند.
به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، هفته گذشته تعدادی از کارگران و تولیدکنندگان کشور به مناسبت هفته کارگر دیداری با رئیس قوه قضاییه داشته و به بیان دیدگاههای خود درباب وضعیت معیشت جامعه کارگری و نحوه تعیین دستمزد کارگران پرداختند. در این جلسه رئیس قوه قضاییه به سازمان بازرسی کل کشور ماموریت داد در اسرع وقت جلسه ای با حضور اعضای شورای عالی کار برگزار و مصوبه دستمزد ۱۳۹۹ از حیث ابعاد و مغایرت با ماده ۴۱ قانون کار بررسی شود.
منبع:

1399/02/18
13:22:40
5.0 / 5
1961
تگهای خبر: تولید , جت , مسكن , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
هم پیما
هم پیما