ایجاد سامانه ثبت اطلاعات و شناسایی كارگران روزمزد

ایجاد سامانه ثبت اطلاعات و شناسایی كارگران روزمزد

به گزارش هم پیما دبیر كل كانون عالی انجمن های صنفی كارگران بر لزوم ایجاد سامانه ای برای ثبت اطلاعات و شناسایی كارگران تصریح كرد و اظهار داشت: كارگران روزمزد از حداقل های زندگی برخوردار نیستند و گذران زندگی آنها با مزدی است كه روزانه دریافت می كنند.هادی ابوی در گفتگو با ایسنا، با اشاره به تأثیر بحران کرونا بر معیشت کارگران روزمزد و فصلی اظهار نمود: کارگران روزمزد کارگرانی هستند که حقوق و دریافتی خویش را به صورت روزانه یا چند روزه دریافت می کنند و تفاوتی که با کارگران دیگر دارند این است که تمام مزایای قانونی یک مزد در حقوق یک روزه آنها مستتر است.

وی افزود: این دسته از کارگران که جمعیتشان هم کم نیست با شیوع کرونا بیشتر از دیگر گروهها صدمه دیدند و کرونا به وضع معیشت آنها ضربه زد؛ حتی در مکانهایی که برای کار رجوع می کردند با نبود کار روبرو شده و بازار نسبی کار را از دست دادند.

به کدام کارگران روزمزد گفته می شود؟

دبیرکل کانون عالی انجمن های صنفی کارگران، بخشی از کارگران ساختمانی، کارگران هتل ها، تالارها، مسافرخانه ها و رستوران ها را جزو کارگران روزمزد برشمرد و اضافه کرد: کارگرانی که در میادین میوه و تره بار مشغول کارند یا کارگرانی که در باربری های درون شهری فعالیت دارند هم روزانه دستمزد می گیرند.

ابوی دستفروشان را جزو کارگران روزمزد ندانست و اظهار داشت: کسانی که بساط کالا متعلق به خودشان است و در واقع آنرا تهیه می کنند و به فروش می رسانند و درآمدی برای خود دارند در دسته کارگران روزمزد قرار نمی گیرند مگر دستفروشان مترو یا دستفروشانی که کالا متعلق به کارفرمایشان است یا مال دیگری را می فروشند و درصدی از آنرا برمی دارند.

پیک موتوری ها و دستفروشان روزمزد نیستند

این مقام مسئول کارگری متذکر شد: کسانی که در روزبازارها و شب بازارها اجناس خویش را به فروش می رسانند و پیک موتوری ها، گروهی از کارگران شاغل محسوب می شوند که به واسطه سرمایه خود و کالایی که عرضه می کنند یا ابزار و وسیله نقلیه ای که در اختیار دارند امرار معاش می کنند و زندگیشان می گذرد بنابراین روزمزد نیستند ولی کارگران روزمزد از حداقل های زندگی هم برخوردار نیستند و ابزار و وسیله ای از خود ندارند و زندگی آنها با مزدی که روزانه دریافت می کنند، می چرخد.

ابوی به مشکلاتی که در ساماندهی کارگران روزمزد وجود دارد اشاره نمود و اظهار داشت: متاسفانه طرز تلقی و فرهنگی که در میان کارگران روزمزد و سرگذری وجود دارد این است که تصور می کنند که اگر از چهارراهها یا میدان های شهر فاصله بگیرند از کار بیکار می شوند؛ از سوی دیگر مشکلات مالی سبب می شود که از خیر عضویت در انجمن یا گرفتن کارت مهارت منصرف شوند چون برای عضویت در انجمن صنفی باید هزینه عضویت بپردازد و یا اگر یک کارگر ساده بنّا بخواهد از مزایای بیمه برخوردار شود و کارت مهارت فنی و حرفه ای بگیرد ناچار است که پول بدهد تا ثبت نام کند و در آزمون شرکت نماید و همه این کارها مستلزم پرداخت هزینه است که در توان کارگر گذری و روزمزد نیست.

ایجاد سامانه ای برای ثبت نام و شناسایی کارگران روزمزد و فصلی

عضو کانون انجمنهای صنفی کارگران خراسان رضوی در ادامه بر لزوم ساماندهی کارگران فصلی، گذری و روزمزد تصریح کرد و اظهار داشت: یکی از اقداماتی که می توان در جهت شناسایی کارگران روزمزد صورت داد، ایجاد سامانه ای برای ثبت اطلاعات و مشخصات آنها است. این دسته کارگران می توانند به کانون های کارگری و انجمن های صنفی استان محل سکونت خود هم رجوع کنند همچنان که ما در جهت شناسایی و پشتیبانی از کارگران روزمزد و فصلی مشهد با فراخوانی که از سال قبل دادیم توانستیم بخش اعظمی از این کارگران را شناسایی و حمایت نماییم.

وی افزود: از سال قبل که بحث دستمزد و معیشت مطرح بود در کانون جلسه ای ترتیب دادیم و به این فکر افتادیم که به صورت خودجوش و ابتکاری، برای معیشت کارگران استان کاری انجام بدهیم و کالای ارزان قیمت تنظیم بازاری برایشان تهیه کنیم؛ از طرفی سامانه نظارتی وزارت صمت هم بود که طی فراخوانی که دادیم از همه کارگران روزمزد و گذری، کارگران باربری، فصلی و شوفری خواستیم که در این سامانه ثبت نام کنند و کسانی هم که نمی توانستند و به ما رجوع می کردند، کدملی آنها را در سامانه وارد و مشخصاتشان را تکمیل کردیم و یک بانک اطلاعاتی جامع تشکیل دادیم.

دبیرکل کانون عالی انجمن های صنفی کارگران تصریح کرد: تابحال نزدیک به ۳۰ هزار نفر را در سامانه ثبت نام کردیم و مرتب درحال راستی آزمایی، بررسی و پالایش مشخصات کارگران و وضعیت کار آنها هستیم که از این تعداد ۲۰ هزار نفر مشخص شده و فهرست آنها را به مجموعه خیّرین و نهادهای حمایتی ارسال کرده ایم.

توزیع ۲۰۰۰ بسته حمایتی بین کارگران روزمزد و صدمه دیده از کرونا

وی درعین حال از توزیع ۲۰۰۰ بسته معیشتی در ۱۰ روز اول عید سال جاری اطلاع داد و اظهار داشت: از بانک اطلاعات جامعی که بوجود آمده بود، استفاده کردیم و لیستی را تهیه و جهت بررسی به کمیته امداد استان عرضه کردیم و توانستیم ۲۰۰۰ سبد کالایی به ارزش ۲۵۰ هزار تا ۳۰۰ هزار تومان تهیه و بین کارگران روزمزد و کارگران صدمه دیده از توزیع نماییم. اعتقاد داریم حمایت واقعی از کارگران روزمزد نیازمند به دست آوردن اطلاعات دقیق از کارگران و خانواده هایشان است تا عدالت در توزیع بسته های حمایتی صورت گیرد.

وی در انتها اظهار داشت: متاسفانه مشاغل خدذماتی بیشترین لطمه را از کرونا دیدند تا جایی که خیلی از زائرسراها، هتل ها و مراکز اقامتی و شرکتهای خدماتی در مشهد هم با رکود و تعطیلی نسبی رو به رو شده اند، تولید و فروش پوشاک در این ایام رونق داشت و زوار برای زیارت می آمدند و سوغات هدیه می بردند ولی به علت کرونا بیشتر کسب و کارها با وقفه روبرو شده است.

به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، گسترش ویروس کرونا در ماههای اخیر خیلی از مشاغل و کسب وکارها را تحت تأثیر قرار داده است به نحوی که مشاغل ساختمانی و خدماتی تحت تأثیر کرونا به شدت صدمه دیده و کارگران فصلی و روزمزد هم شغل خویش را از دست داده و از تأمین هزینه های زندگی بازمانده اند.
1399/02/08
14:22:44
5.0 / 5
2311
تگهای خبر: ابزار , ارز , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
هم پیما
هم پیما