كارشناسان پاسخ می دهند

عرضه مصالح ساختمانی در بورس به كاهش قیمت مسكن منجر می شود

عرضه مصالح ساختمانی در بورس به كاهش قیمت مسكن منجر می شود

به گزارش هم پیما كارشناسان نظرات متفاوتی درباره تأثیر عرضه مصالح ساختمانی در بورس بر قیمت مصالح و قیمت مسكن دارند؛ موافقان این مورد شفافیت قیمتی را از نتایج مثبت آن می دانند و مخالفان معتقدند ورود مصالح به بورس در شرایط انحصاری كنونی منجر به رشد قیمت ها خواهد شد.


به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، مدتی است كه وزارت راه و شهرسازی با همكاری بورس كالا به دنبال عرضه مصالح ساختمانی از راه بازار سرمایه تحت تابلو مستقل هستند. هدف اصلی ایجاد شفافیت و كاهش و قیمت مصالح به منظور رونق و تولید در بخش مسكن است؛ هدفی كه برخی كارشناسان در تحقق آن تردید دارند. هم اكنون بورس كالا مجوزهای عرضه مصالح ساختمانی تحت تابلو مستقل را از سازمان بورس و اوراق بهادار دریافت كرده كه زمان اجرایی شدن آنرا سازمان بورس اعلام خواهد نمود.
معاون مسكن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به این سؤال كه با عنایت به این كه منطق بازار سرمایه كشف قیمت بر مبنای عرضه و تقاضا است و نه قیمت گذاری، آیا امكان دارد عرضه مصالح ساختمانی در بورس كالا به افزایش قیمت ها منجر شود گفته است: ایجاد بستر عرضه مصالح ساختمانی در بازار سرمایه كتاب پیش از این وجود نداشته در مقیاس كلان می تواند تأثیر قیمتی خویش را داشته باشد.
به قول محمودزاده، عرضه مصالح ساختمانی در بورس كالا تحت این تابلو مستقل خواهد بود.
سوالی كه در این بین مطرح می شود این است كه آیا عرضه مصالح ساختمانی در بورس كالا می تواند به كاهش قیمت این كالا ها منجر شود یا خیر؟ گروهی از كارشناسان همچون چند نماینده مجلس معتقدند نرخ ها پایین می آید اما عده ای دیگر در این حوزه تردید دارند؛ هرچند عمده افراد در هر دو گروه با عرضه مصالح در بورس كالا مخالف نیستند.
علیم یارمحمدی عضو هیأت رئیسه كمیسیون عمران مجلس گفته است: یكی از آثار عرضه مصالح ساختمانی در بورس كالا، منطقی شدن و كاهش قیمت این محصولات خواهد بود، با این اقدام مصالح ساختمانی بر مبنای وضعیت بازار و میزان عرضه و تقاضا كشف قیمت خواهد شد.
همینطور حسن خسته بند، دیگر عضو كمیسیون عمران مجلس معتقد است: در چند سال گذشته به علت فعالیت دلالان و سودجویان قیمت مصالح ساختمانی بالا رفته است، حال امید است كه با عرضه این محصولات در بازار بورس، جلوی این اقدامات گرفته شود.
با این وجود او اخطار داده است در سالهای گذشته شاهد بوده ایم كه برخی محصولات در بورس گرفتار نوسان قیمت شده اند، به صورتی كه افراد ثروتمند با تزریق سرمایه های خود به بازار بورس، بر روی قیمت ها اثر گذاشته اند، حال اگر این شرایط برای بازار مصالح ساختمانی هم اتفاق بیافتد، بسیار نگران كننده خواهد شد.
عرضه مصالح ساختمانی در بورس باعث كاهش قیمت ها نمی گردد
از طرفی، فرشید پورحاجت كارشناس بازار مسكن، عرضه كالاهای ساختمانی در بورس كالا را در كاهش قیمت مصالح ساختمانی و قیمت مسكن بی تاثیر دانست و اظهار داشت: با عنایت به این كه سازوكار بورس نتوانسته منجر به كاهش قیمت كالاهایی همچون فولاد و سیمان كه پیش از این هم در بورس قرار داشتند شود عرضه دیگر مصالح هم تحت عناوین مستقل نمی تواند به كاهش نرخ ها بیانجامد.
به قول پور حاجت، بورس كالا در شرایطی كه می تواند منجر به كاهش قیمت مصالح و متعاقب آن كاهش قیمت مسكن شود كه مصالح ساختمانی در یك فضای كاملاً رقابتی در بورس وارد شود. لازمه این مساله آن است كه فضای بورس گرفتار تغییراتی شود.1399/01/31
22:01:45
5.0 / 5
1749
تگهای خبر: بازار , تولید , جت , ساخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
هم پیما
هم پیما