بسته نظام بانكی برای جهش تولید مسكن

اعطای ۱۴۰ هزار وام مسكن ملی

اعطای ۱۴۰ هزار وام مسكن ملی

هم پیما: مدیرعامل بانك عامل بخش مسكن جزئیات بسته 22 ماده ای تامین مالی نظام بانكی برای جهش تولید مسكن را تشریح نمود.به گزارش هم پیما به نقل از بانك عامل بخش مسكن، ابوالقاسم رحیمی اناركی با اشاره به سیاست های اعتباری بانك در سال جدید كه بر محور تامین نیاز تسهیلاتی عرضه كننده ها و تولیدكنندگان واحدهای مسكونی ارزان قیمت شهری طراحی شده است، اعلام نمود: ما در بانك مسكن برای انجام وظیفه در راه تحقق شعار سال جدید كه توسط مقام معظم رهبری ارائه شده است، بسته مالی مشخصی را طراحی نموده ایم كه جهت و سمت و سوی برنامه های بانك در سال ۹۹ را تعیین می كند. هدف این بسته اثرگذاری مثبت اقتصادی بر جامعه بویژه بر بخش مسكن و ساختمان بمنظور تحقق جهش تولید خواهد بود.
مدیر عامل بانك مسكن با اعلان اینكه بسته جهش تولید طراحی شده در بانك مسكن شامل ۲۲ جزو مهم و كلیدی است، اضافه كرد: در گام اول سقف تسهیلات ساخت واحدهای مسكونی در سال ۹۹ را تا ۴۷ درصد نسبت به سال ۹۸ افزایش دادیم با این هدف كه تورم ساختمانی برای سازندگانی كه مبادرت به عرضه واحدهای مسكونی ارزان قیمت برای اقشار هدف می كنند با دریافت این تسهیلات بتوانند از پس بخش قابل توجهی از هزینه های ساخت و ساز بربیایند.
رحیمی اناركی اولویت اعطای تسهیلات با سقف های بالا را شامل حال سازندگان حرفه ای و دارای صلاحیت عنوان نمود و اظهار داشت: هر چقدر دامنه فعالیت این سازندگان در بازار ساخت و ساز افزایش پیدا كند، كیفیت واحدهای مسكونی و خانه هایی كه به بازار مسكن و متقاضیان عرضه می شود نیز تقویت می شود. تسهیلات ساخت همین طور با اولویت پروژه هایی كه متناسب با الگوی مصرف خانوار (واحدهای كم متراژ) طراحی می شود، به سازندگان پرداخت خواهد شد.
به گفته مدیرعامل بانك مسكن، در این بسته یك مشوق برای سازندگانی كه از تكنولوژی های جدید ساختمانی استفاده می نمایند در نظر گرفته شده و آن نرخ سود تسهیلات است كه یك واحد درصد به آنها تخفیف داده می شود.
در بسته مصوب بانك مسكن برای جهش تولید در سال ۹۹، ۱۴۰ هزار فقره تسهیلات برای اجرای طرح اقدام ملی تولید مسكن در نظر گرفته شده است.
محور مهم دیگر این بسته، رونق زایی در پروژه های نوسازی و بازآفرینی بافت های فرسوده سراسر كشور است. برای این منظور بانك مسكن در سال جدید ۵۰ هزار فقره تسهیلات برای ساخت ۵۰ هزار واحد مسكونی در بافت های فرسوده به سازندگان این پروژه ها اعطا می كند. این تسهیلات بدون نیاز به سپرده گذاری به پروژه های تخریب و نوسازی در بافت های فرسوده سراسر كشور پرداخت می شود.
بانك مسكن بر طبق این بسته، ماموریت خودرا برای تحقق شعار سال ۹۹، صرفاً به پروژه های مسكن سازی محدوده نكرده است بلكه می خواهد قسمتی از پروژه های زیرساختی كشور كه توسط وزارت راه و شهرسازی اجرا می شود را نیز تامین مالی كند. برای این منظور ۱۰ هزار میلیارد ریال از طرح های زیرساختی این وزارتخانه توسط بانك مسكن و بعد از ستاندن مجوزهای لازم از مراجع ذیربط تامین مالی خواهد شد.
رحیمی اناركی در ادامه گفت و گو با هیبنا اعلام نمود: در سال جدید امكان اعطای تسهیلات سرمایه در گردش به متقاضیان فعال در بخش های تولیدی و صنعتی و همین طور برای خرید تجهیزات و ماشین آلات صنعتی مورد نیاز واحدهای تولیدی و امكان پرداخت تسهیلات مرابحه عام به خانوارها جهت خرید انواع كالاهای ایرانی فراهم گشته است كه این دو اقدام تأثیر مستقیم بر رونق و جهش تولید در كشور در سال ۹۹ دارد.
مدیر عامل بانك مسكن از افزایش بعضاً تا دو برابری اختیارات مدیریت های شعب بانك مسكن در اعطای انواع تسهیلات و خدمات در سال جدید آگاهی داد كه این مساله موجب كاهش زمان مورد نیاز برای ارائه خدمت به متقاضیان می شود و بهره وری اقتصادی را بالا می برد.
به گفته رئیس هیأت مدیره بانك مسكن، تداوم عملیات فروش اموال مازاد و تملیكی جهت افزایش توان تسهیلات دهی و استفاده از ظرفیت های بازار سرمایه همچون صندوق زمین و ساختمان برای تامین مالی قسمتی از منابع مورد نیاز طرح های بزرگ بخش مسكن و ساختمان و همین طور انتشار ۲ هزار میلیارد تومان اوراق رهنی و اوراق بهادار جهت افزایش توان بانك برای تامین مالی بخش مسكن، سه محور دیگر بسته جدید بانك مسكن می باشد.
رحیمی اناركی اشاره كرد: بانك مسكن در سال جدید سامانه تامین مالی زنجیره تامین صنعت ساختمان را پیاده سازی می كند و نقش عاملیتی این بانك در بخش مسكن و ساختمان پررنگ از همیشه خواهد شد.
همچنین استفاده از روش های جدید تامین مالی همچون تامین مالی زنجیره ای در بخش مسكن و ارائه الگوهای جدید ساخت برای تامین مسكن در استطاعت اقشار هدف جامعه همچون محورهای دیگر بسته جدید بانك مسكن می باشد.
آنطور كه مدیر عامل بانك مسكن می گوید، این بانك در سال ۹۹ برای كمك ویژه به بنگاه های تولیدی و صنعتی در راه دستیابی به جهش تولید، شرایط مربوط به گشایش اعتبارات اسنادی و صدور انواع ضمانتنامه ها را تسهیل می كند تا شرایط برای واردات مواد اولیه مورد نیاز صنعت، برقرار شود.
انعقاد قراردادهای كارگزاری با بانكهای داخلی جهت توسعه كارهای ارزی و مجازی سازی خدمات در پرداخت تسهیلات نیز محورهای دیگر بسته بانك مسكن می باشد.
رحیمی اناركی همین طور از اعطای مهلت به شركت های تولیدی بدهكار جهت تسویه مطالبات بانك در سال ۹۹ آگاهی داد كه این اقدام ویژه بانك مسكن می تواند در نقش یك فرصت بانكی به تولیدكنندگان زمینه تداوم فعالیت آنها را بوجود بیاورد.


منبع:

1399/01/14
21:15:33
5.0 / 5
2320
تگهای خبر: ارز , بازار , بانك , توسعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
هم پیما
هم پیما