مسكن مهر استان تهران در سال ۹۸،

پایتخت مسكن مهر بدون فرمانده پیش رفت

پایتخت مسكن مهر بدون فرمانده پیش رفت

به گزارش هم پیما هرچند سال ۱۳۹۸ وعده ها برای اتمام مسكن مهر در بعضی شهرها كاملا محقق نشد اما روند پیشرفت كارها نسبتاً مناسب بود؛ البته در این بین قائم مقام وزیر در مسكن مهر سكوت كرد و كمتر دیده شد و حتی حضور قبلی رسانه ای خود در عرضه آمار را هم انجام نداد؛ هرچند آمارهای غیر رسمی از پیشبرد امور حكایت داشت.


به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، از اواخر دولت دهم ۴۰۳ هزار واحد مسكن مهر برای استان تهران تعریف شد كه بیشترین تعداد در میان استان های كشور بود. حدود ۲۰۰ هزار واحد آن در شهرهای پردیس و پرند و مابقی به شهرهای اندیشه، رباط كریم، فیروزكوه، دماوند، صفادشت، واوان و پاكدشت اختصاص داشت.
بعدها البته به علت نبود متقاضی در بعضی شهرها تعداد واحدها كاهش پیدا كرد. هرچند مدت هاست قائم مقام وزیر در امور مسكن مهر هیچ نوع آماری از روند پیشرفت مسكن مهر عرضه نكرده، برآورد می شود كه الان كل واحد های مسكن مهر استان تهران حدود ۳۵۰ هزار واحد باشد.
سال گذشته، نبود شفافیت از وضعیت مسكن مهر و برآوردها بر مبنای حدس و گمان در شرایطی به اصحاب رسانه منتقل شد كه خیلی از متقاضیان هنوز بعد از گذشت ۱۳ سال در انتظار واحد خود به سر می برند.
از گوشه و كنار خبر می رسد كه بجز شهرهای جدید، ۱۰۰ هزار مسكن مهر استان تهران به مرحله پایانی رسیده و فقط ۳۳۰۲ واحد باقی مانده كه از این تعداد ۱۴۶۲ واحد بدون متقاضی است و ۱۴۷۵ واحد هم در رابطه با پروژه های خود مالك است. همینطور از این میزان ۳۶۵ واحد در رابطه با شركت های تعاونی است كه مشكل حقوقی دارند.
در سوی دیگر روند پیشرفت مسكن مهر در شهرهای جدید سرعت گرفته است. هر چند با عنایت به كمبود منابع دولتی، مسؤلان شهرهای جدید صرفاً باید به منابع و امكانات خود تكیه كنند؛ چونكه سكوت احمد اصغری مهرآبادی بعنوان مقام اصلی در فرماندهی مسكن مهر نشان داده است او تقریباً در روند پیشرفت كارها سیاست سكوت را پیش گرفته است.
شهرهای جدید پردیس و پرند كه حالا با عنایت به كاهش واحدهای بدون متقاضی از تعداد اولیه پروژه، ۱۷۲ هزار واحد برای آن هدف گذاری شده به تدریج در حال رونق گرفتن هستند. در پردیس از ۸۲ هزار واحد مسكن مهر بیشتر از ۴۵ هزار تحویل شده و با عنایت به جهش قیمت مسكن در تهران خیلی از متقاضیان در حال كوچ به این شهر هستند. مدیرعامل عمران این شهر می گوید: در پردیس روزانه ۲۰۰ واحد به متقاضیان تحویل داده می شود.
در شهر جدید پرند از ۹۶ هزار واحد اولیه كه به علت نبود متقاضی حالا به ۹۰ هزار رسیده ۷۰ هزار واحد تحویل گردید و ۲۰ هزار باقی ماند. یادمان هست كه قرار بود پرونده مسكن مهر پرند در نیمه اول ۱۳۹۸ بسته شود اما كمبود منابع دولتی از یك طرف، كمبود انشعابات و خلف وعده بعضی دلالان كه هركدام در پرند چندین واحد خریده اند در پرداخت آورده سبب شد این وعده به سال ۱۳۹۹ احاله شود.
مهم ترین مشكلی كه به طولانی شدن اجرای مسكن مهر انجامید كمبود منابع دولتی بود؛ معضلی كه دولت را بر آن داشت تا دست شركت عمران را جهت استفاده از منابع حاصل از تهاتر زمین و فروش عرصه برای تكمیل زیرساخت ها و حتی واحدهای مسكن مهر باز بگذارد.
حبیب الله طاهرخانی، مدیرعامل شركت عمران شهرهای جدید در مورد تأمین منابع مورد نیاز برای تكمیل پروژه های باقی مانده مسكن مهر در شهرهای جدید می گوید: در سرفصل تبصره هشت قانون بودجه سال ۹۸ مبلغ هزار میلیارد تومان تسهیلات بانكی برای تكمیل این پروژه ها در نظر گرفته شده است كه در حال پیگیری و دریافت این تسهیلات هستیم. ضمن این كه مقرر است ۱۰۵۰ میلیارد تومان را از محل منابع داخلی شركت عمران شهرهای جدید برای تكمیل مسكن مهر هزینه كنیم؛ مبحث فروش عرصه های مسكن مهر را هم از فرودین ماه سالجاری به منظور تزریق منابع به پروژه های زیربنایی و روبنایی شروع كرده ایم و اساسا تا آخر سال جاری با استفاده از این منابع، شاهد تحولی در تكمیل سایت های مسكن مهر خواهیم بود.
سید مهدی هدایت، مدیرعامل شركت عمران شهر جدید پردیس هم در اینباره می گوید: برای تكمیل پروژه های مسكن مهر در این شهر جدید به اعتباری بالغ بر ۵۲۰۰ میلیارد تومان نیاز داریم.
وی با بیان این كه ما سال جاری به امید منابع دولتی برای تكمیل پروژه های شهر جدید پردیس نمانده ایم، تصریح كرد: از این مبلغ ۱۰۰۰ میلیارد تومان را از محل منابع نقدی شركت عمران پردیس و ۱۰۰۰ میلیارد تومان را هم از محل تسهیلات تبصره هشت قانون بودجه تأمین خواهیم كرد؛ همینطور ۸۰۰ میلیارد تومان مانده آورده تسهیلات بانكی و آورده متقاضیان است كه این مورد با همكاری بانك مسكن صورت خواهد گرفت. مبلغ ۱۵۰۰ میلیارد تومان را از راه تهاتر تأمین خواهیم كرد و ۹۰۰ میلیارد تومان هم از محل پروژه های مشاركتی تأمین خواهد شد.1399/01/08
23:34:43
5.0 / 5
2324
تگهای خبر: بانك , ساخت , سایت , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
هم پیما
هم پیما