یك كارشناس:

امواج كرونا در آینده به بازار مسكن می رسد

امواج كرونا در آینده به بازار مسكن می رسد

به گزارش هم پیما یك كارشناس بازار مسكن با اعلان اینكه معاملات و ساخت و ساز ها حدودا متوقف شده است، اظهار داشت: بازار مسكن به تحولات و پدیده ها دیر واكنش نشان میدهد و اثرات ویروس كرونا در آینده مشخص می شود.


مهدی سلطان محمدی در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: رشد تصاعدی ویروس كرونا در سطح جهانی پیش بینی وضعیت بازارها را بسیار دشوار كرده است. بطور مثال، یكی از موضوعاتی كه ترامپ بعنوان دست آورد دوره ریاست جمهوری خود به آن افتخار می كرد، رشد حدود ۵۰ درصدی فاكتورهای بازار سهام بود اما می بینیم كه در چند روز گذشته تمام آن رشد یك دفعه از بین رفت و میزان شاخص ها حتی به كمتر از قبل رسید.
وی اضافه كرد: هر روز وضعیت دارد تغییر می كند بطوریكه نه فقط نمی دانیم سال آینده چه می شود بلكه حتی هیچ تصوری از هفته آینده نداریم. طبیعتاً وقتی با پدیده نسبتا غیر قابل كنترلی روبرو می باشیم تبعات آن هم در همه عرصه های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی غیر قابل پیش بینی خواهد بود.
این كارشناس اقتصاد مسكن با اشاره به ماهیت دیرپذیری بازار مسكن اظهار داشت: بعضی بازارها مثل بازار سهام بلافاصله نسبت به تغییرات محیطی واكنش نشان می دهند. اما برخی دیگر مثل بازار مسكن لخت تر هستند و واكنش آنها دیرتر خواهد بود و نمی توان در مقیاس های روزانه، هفتگی و حتی ماهیانه آنرا مورد ارزیابی قرار داد. تغییرات معنادار بازار مسكن حداقل در بازه های زمانی سه ماهه خودرا نشان میدهد.
سلطان محمدی اشاره كرد: اثرات كرونا بر تمام حوزه های اقتصادی گسترده و ماندگار خواهد بود و نمی توانیم این تصور را داشته باشیم كه در آینده نزدیك اوضاع به روال عادی گذشته باز می گردد. البته احتمالاً این ویروس مثل همه اپیدمی ها تا حدودی كنترل خواهد شد ولی نتایج آن دیرپا خواهد بود.
وی با اعلان اینكه تحلیل وضعیت بازار مسكن به ابعاد تاثیرگذاری بیماری كرونا بستگی دارد، اظهار داشت: وضعیت بازار در اسفند ماه نمی تواند بطور كامل منعكس كننده اثرات این بحران در بازار مسكن باشد. این كه عنوان می شود معاملات مسكن در اسفند ۲۴ درصد نسبت به بهمن كاهش یافته نمی تواند به این مفهوم باشد كه خرید و فروش ها افت چندانی نداشته است؛ برای اینكه قراردادهایی كه طی یك ماه در بازار مسكن منعقد می شود معمولاً حاصل جستجوها و توافقات هفته ها و ماه های گذشته است.
این كارشناس بازار مسكن، تحولات قیمتی در یك ماه را نیز گویای وضعیت فعلی بازار مسكن ندانست و اظهار داشت: بر این اساس افزایش یا كاهش قیمت مسكن در اسفند ماه نمی تواند ملاك ارزیابی یا پیش بینی از وضعیت آینده باشد؛ چونكه ابعاد بحران در اواخر اسفند برای عموم مردم آشكار شد.
وی با اعلان اینكه ساخت و سازها نیز به خصوص از نیمه دوم اسفند ماه بطور شایان توجهی كاهش پیدا كرده است، اظهار داشت: خیلی از سازندگان نیز باتوجه به وضعیت ابهام آلود معاملات و بمنظور اجتناب از گسترش بیماری در میان كارگران، سطح فعالیت در پروژه های خودرا كاهش داده و یا آنها را بطور كامل متوقف كرده اند.
سلطان محمدی اشاره كرد: پیش بینی ها از بازارهای مختلف معمولا برمبنای روال خطی یا تجارب قبلی بوده اما وقتی با پدیده ای نمایی و غیر خطی روبرو می باشیم، پیش بینی های شهودی و محاسباتی كه برمبنای روندهای قبلی انجام می شود به هم میریزد. بدین سبب نمی توانیم بگوییم تغییرات یك هفته آتی مشابه و در ادامه همان تغییرات یك هفته قبل یا مطابق روندهای گذشته خواهد بود.
وی با اعلان اینكه تبعات اقتصادی این بیماری بسیار وسیع و گسترده خواهد بود، اظهار داشت: گفته می شود كه ممكنست بیكاری در آمریكا به حدود ۳۰ درصد برسد. سقوط بازارهای مالی، سقوط قیمت نفت و خیلی از مواد خام كه از الان اتفاق افتاده نشان میدهد ما احتمالاً با شرایطی متفاوت مواجه خواهیم بود. بدین سبب باید تا چند روز آینده صبر نماییم ببینیم كشورها تا چه اندازه در مبارزه با ویروس كرونا موفق می شوند تا بتوانیم تحلیل واقع بینانه تری از همه بازارها همچون بازار مسكن ارائه دهیم.
منبع:

1399/01/06
12:45:53
5.0 / 5
2139
تگهای خبر: ارز , بازار , جت , ساخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
هم پیما
هم پیما