معاون سازمان هواپیمایی

انجام پروازها با 20 درصد ظرفیت

انجام پروازها با 20 درصد ظرفیت

به گزارش هم پیما معاون هوانوردی سازمان هواپیمایی، جزئیات نحوه پشتیبانی از همه كسب و كارهای در رابطه با صنعت هوانوردی كه از كرونا متضرر شده اند را تشریح نمود و اظهار داشت: پروازها با 20 درصد ظرفیت در حال انجام می باشد.مرتضی دهقان در گفت و گو با خبرنگار مهر درباره برآورد میزان خسارات وارده به صنعت هوانوردی به دنبال شیوع ویروس كرونا گفت: با توجه به این كه این صنعت، به ارتباطات با دنیا وابسته است، میزان خسارات قابل برآورد نیست و به كل صنعت هوانوردی دنیا و بطور كلی حمل و نقل، زیان وارد شده است. بعنوان مثال می توان یكی از دلیلهای كاهش قیمت نفت در دنیا را كاهش تقاضای حمل و نقل دانست چون یكی از مهمترین موارد مصرف انرژی، بخش حمل و نقل است.
وی اضافه كرد: با زمین گیر شدن خیلی از هواپیماها در دنیا روبه رو شده ایم و در كشور ما نیز كه همه ساله در این فصل سال با اوج تقاضای سفرهای هوایی مواجه بودیم، هم اكنون پروازها با ۲۰ تا ۳۰ درصد ظرفیت انجام می شود.
معاون هوانوردی و امور بین الملل سازمان هواپیمایی كشوری افزود: این وضعیت صرفاً به شركت های هواپیمایی ایرانی محدود نیست و شركت های هواپیمایی منطقه همچون امارات و تركیش ایر نیز با همین مشكل مواجه گشته اند.
دهقان اشاره كرد: متأسفانه سایر زیرمجموعه ها یا كارهای اقتصادی وابسته به صنعت هوانوردی از قبیل شركت های هندلینگ، خدمات فرودگاهی، تاكسی های فرودگاه، شركت های كترینگ، شركت های تعمیر و نگهداری هواپیما، غرفه داران فرودگاه ها و… نیز گرفتار خسارت شده اند.
معاون سازمان هواپیمایی درباب این مساله كه بخشنامه های برخی شركت های هواپیمایی درباره دستورالعمل استرداد بلیت هواپیما به مسافران بدون كسر جریمه، محدودیت زمانی تا پیش از سفرهای نوروزی داشته و برخی ایرلاین ها، از مردم بابت كنسلی بلیت، خسارت كسر می كردند، تاكید كرد: بطور قطع این بخشنامه های صادره از طرف ایرلاین ها باطل بوده و قابل انجام نیست چون كسی در آن مقطع زمانی در ابتدای اسفند فكر نمی كرد كه این ویروس تا انتهای اسفند گریبانگیر مردم باشد؛ اما هم اكنون همه شركت های هواپیمایی در حال ابطال پروازهای نوروزی بدون كسر خسارت كنسلی هستند، ما هیچ ایرلاین داخلی نداریم كه بلیت را با كسر خسارت، كنسل كند.
به گفته دهقان، مشكل برخی ایرلاین ها هم اكنون كمبود نقدینگی است كه سبب شده تا در بازگرداندن هزینه بلیت های كنسل شده با مشكل مواجه شوند، ولی اصل موضوع استرداد بلیت بدون كسر خسارت را همه ایرلاین های ایرانی پذیرفته و به آن متعهد هستند. اما به سبب نبود نقدینگی، ممكنست زمان بازگرداندن هزینه بلیت بین ۲۴ ساعت تا یك هفته زمان ببرد. اگر هم بصورت موردی كسی شكایت كند، اكثراً به اختلاف بین آژانس و ایرلاین برمی گردد كه ما پیگیری می نماییم.
وی تصریح كرد: موضوع استرداد هزینه بلیت به مردم بدون كسر خسارت، برای دومین بار به شركت های هواپیمایی ابلاغ گردیده است؛ همین طور برمبنای دستور وزیر راه و شهرسازی، امكان انتقال زمان سفر برمبنای تمایل مسافر به زمان های دیگر هم وجود دارد.
دهقان مضمون یكی دیگر از بخشنامه های كرونایی سازمان هواپیمایی را گردنگیر ایرلاین ها، فرودگاه ها و شركت های هندلینگ به ضدعفونی كردن همه روزه هواپیماها و فضاهای فرودگاهی اعلام نمود و اضافه كرد: گروه های نظارتی همه روزه این روند را نظارت می كنند. البته از نظر تامین مواد ضدعفونی كننده با مشكل و محدودیت مواجه هستیم.
این مقام مسئول در سازمان هواپیمایی كشوری اشاره كرد: اگر مسافر مشكوك به كرونا در هواپیما مشاهده شود، از انجام سفر وی جلوگیری شده و كل هزینه بلیت بدون كسر وجه كنسلی به وی عودت داده می شود.
معاون هوانوردی سازمان هواپیمایی كشوری درباره مصوبه شورای پول و اعتبار برای پشتیبانی از صنعت هوانوردی كه از انتشار ویروس كرونا تحت تأثیر قرار گرفته، اظهار نمود: قرار شده تا كلیه فعالیت ها و كسب وكارهای زیرمجموعه صنعت هوانوردی تحت شمول این مصوبه قرار بگیرد؛ البته هنوز دستورالعمل اجرایی آن به سازمان هواپیمایی ابلاغ نشده اما می بایست ابتدا خسارات وارده برآورد شود، به خصوص كه برآورد حجم خسارت وارده، به مدت زمان ادامه این روند هم بستگی دارد.
وی درباب نقش ادامه پروازهای یكی از ایرلاین ها به چین در شیوع كرونا گفت: این شركت هواپیمایی در امتداد بازگرداندن هموطنانمان از چین تعدادی پرواز را انجام داد ولی بلافاصله بعد از ابلاغ اتمام فروش سیستمی، پروازهای برنامه ای به چین را قطع كرد اما ازخودگذشتگی هم انجام داد و برای بازگرداندن دانشجویان و ایرانیان مقیم چین، پروازهایی را ترتیب داد، پروازهای بعدی هم باری بود و برای انتقال كمك های اقلام بهداشتی به ایران انجام شد كه نشان میدهد این ایرلاین مطابق مقررات ستاد مبارزه با كرونا رفتار كرده است.


منبع:

1398/12/26
14:46:14
5.0 / 5
2231
تگهای خبر: ارز , پرواز , خدمات , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
هم پیما
هم پیما