عید نیمه كرونایی بازار مسكن در شمال تهران!

عید نیمه كرونایی بازار مسكن در شمال تهران!

هم پیما: با وجود آنكه معاملات از نوع مصرفی در بازار مسكن تقریباً به صفر رسیده، در شمال پایتخت معدود خریدهای سرمایه گذاری انجام می شود.


به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، افزایش تدریجی قیمت های پیشنهادی در بازار مسكن كه از دی و بهمن شروع شده بود با ورود كرونا متوقف گردید. با این وجود به علت افزایش قیمت ارز، آهن آلات، مصالح ساختمانی و زمین، قیمت آپارتمان حتی در بازار راكد فعلی پایین نیامده است.
ركود در شرایطی گریبان بازار مسكن در بخش مصرفی را گرفته كه گزارش های میدانی نشان داده است معاملات در مناطق شمال تهران كه اغلب قراردادها از نوع سرمایه گذاری است، تا حدودی انجام می شود. هرچند از شروع اسفند ماه و با ورود ویروس ناخوانده كووید ۱۹ خرید و فروش در مناطق ۱ و ۲ پایتخت نیز به نصف رسیده است.
واسطه های ملكی می گویند گروهی از سفته بازان در شمال تهران با استفاده از ركود فعلی مبادرت به خرید واحدهای زیر قیمت می كنند و این بازار به شكل نیمه جان هنوز سرپاست.
در سوی دیگر مشاوران املاك در مناطق پر تقاضا همچون ۴، ۵، ۱۴ و ۱۵ می گویند كه ویروس كرونا بازار را حدودا تعطیل كرده است. بعضی بنگاه دارها از حدود یك هفته قبل مغازه ها را بسته اند. عده دیگر نیز می گویند كه به جز معدود قراردادهای تمدید اجاره، قرارداد دیگری در بخش فروش و اجاره امضا نمی گردد.
امتناع از انجام معامله البته بیشتر از جانب فروشنده هاست، چونكه از آذر امسال به بعد با ورود سفته بازان به بازار مسكن معاملات رونق گرفته بود و فعالان انتظار داشتند شب عید با یك بازار خوب مواجه باشند.
اندك معاملاتی كه این روزها در بخش سرمایه گذاری یا تبدیل به احسن انجام می شود در واحدهای خالی است، چونكه متعاملین از مواجهه با یكدیگر خودداری می كنند.
یكی از مشاوران املاك در منطقه یك تهران درباره وضعیت این روزهای بازار مسكن به ایسنا، اظهار داشت: با افزایش معاملات طی یكی - دو ماه اخیر قیمت ها در بهمن ماه بین سه تا هفت درصد در منطقه یك افزایش پیدا كرد كه البته تاثیر منفی روی معاملات ایجاد نكرد.
وی ادامه داد: این روند ادامه داشت تا اوایل اسفند كه گفتند ویروس كرونا آمده است و یك دفعه معاملات نصف شد. اما با عنایت به این كه اغلب خریدها در منطقه یك به قصد سرمایه گذاری است به نظر می آید اوضاع در منطقه یك به نسبت دیگر مناطق بهتر است.
به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، میانگین قیمت هر مترمربع آپارتمان مسكونی در معاملات مسكن شهر تهران در بهمن ماه امسال به ۱۴ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان رسید كه این میزان در مقایسه با دی ماه ۴.۳ درصد و در مقایسه با بهمن ماه سال قبل ۴۴.۴ درصد رشد داشته است. همین طور در بهمن ماه امسال ۱۳ هزار و ۲۶۴ فقره معامله خرید مسكن در شهر تهران انجام شده كه این میزان نیز در مقایسه با ماه قبل رشد ۲۴.۱ درصدی داشته است.
منبع:

1398/12/25
22:03:55
5.0 / 5
2339
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
هم پیما
هم پیما