چرا از مشاغل خدماتی بیشتر استقبال می شود؟

چرا از مشاغل خدماتی بیشتر استقبال می شود؟

به گزارش هم پیما رئیس كمیته كسب و كار یونسكو در ایران، تغییر الگوی زندگی شهری را باعث افزایش مشاغل خدماتی دانست و اظهار داشت: در بحث مشاغل جدید و كسب و كارهای نوین بهتر است از مقررات بین المللی تمكین نماییم.


علی اصغر كیهانی در گفتگو با ایسنا، درباره ظهور مشاغل جدید در آینده نزدیك و ضرورت اصلاح قوانین موجود برای توسعه كسب و كارهای جدید، اظهار داشت: تحولات حوزه كسب و كار در طول ده هزار سال قبل همواره دستخوش تغییرات بوده. اولین مشاغلی كه در جوامع انسانی پدیدار شدند، پیرامون كشاورزی بود با كشف فلزات مشاغل در بخش تولید پدیدار شدند. با كشف آهن و آغاز تجارت بین المللی هم سر و كله مشاغل خدماتی پیدا شد كه بلحاظ ماهیت تفاوت اساسی با مشاغل قبلی داشت.
وی افزود: بعد از انقلاب صنعتی هم مشاغل جدیدی وارد دنیای كسب و كار شدند كه با پیش از آن قابل مقایسه نبود و ورود اتومبیل و برق و الكترونیك هم گروه مشاغل جدیدی را به وجود آورد تا امروز كه با ورود به دنیای الكترونیك و دنیای كامپیوتر و اینترنت، مشاغل كاملا جدیدی را شاهد می باشیم كه تا قبل از آن به هیچ وجه قابل تصور نبود، شاید اگر بحث ربا در یكی از ادیان ابراهیمی را كنار بگذاریم ادیان در هر دوره ای تمام قوانین هر سه گروه كشاورزی و تولید و تجارت و خدمات را به طور كامل پذیرفته اند بر همین مبنا معتقدم مجموعه قوانین كشور در حوزه تأسیس و راه اندازی كسب و كارهای جدید هم می تواند بر همین نظر مورد پذیرش قرار گیرد.
تمكین از مقررات بین المللی در بحث مشاغل جدید
وی خاطرنشان كرد: با عنایت به این كه نقطه هدف و عزیمت این مشاغل، جهانی است و این فرصت عادلانه برای همه هست كه در هر گوشه این بازار لایتناهی دكان دو نبش بزنند و البته دولتها هم دوست دارند كه بازیگران بزرگی در دنیای تجارت نوین داشته باشند. از داشتن دكان دو نبش هم امور و هم مامور مالیات و هم عوارض بگیر شهرداری و حتی سایر باج بگیران بیشتر بهره مند می شوند.
وی افزود: بنابراین برای حضور پر قدرت در قدم نخست می توان احتیاطا از مقررات بین المللی تمكین نماییم و تا حد ممكن این قوانین را دستكاری نكنیم تا اگر در اینده به مشكلی برخوردیم همان وقت در باره اش باردیگر بحث نماییم.
به گفته وی، به جهت اینكه بتوانیم از بازار جهانی بعضی از فعالیتها و كسب و كارها سهم خویش را به دست آوریم، چاره ای جز جهانی شدن و حل شدن در بازارهای جهانی نداریم مگر اینكه یكسره قید این بخش از بازارهای جهانی را بزنیم. این حل شدن به مفهوم تسلیم شدن نیست. همان طوری كه گفته می شود علم را بیاموزید حتی در چین، بر همین مبنا می توان گفت دلار را وارد كشور كنید ولو از ماچین.
كیهانی تصریح كرد: قوانین تجارت كمترین سایه فرهنگی دارند بنابراین حتی درك و فهم این قوانین نباید برای شارعین كه بحث های بیع و وجوهات برایشان نا اشنا نیست كار دشواری باشد. ضمن اینكه مصلحت مسلمین هم اهمیتی عظیم دارد و به نظر میرسد اگر اراده ای در مقامات اصلی كشور باشد تمكین از قوانین اقتصاد جهانی آنقدرها هم كار دشواری نیست. در مجموعه قوانین گمركی حال حاضر ایران نرخ عوارض مشروبات الكلی همچنان ردیف دارد و این به مفهوم تایید تجارت این ام الخبائث نیست بلكه وقتی می توان از مصرف كننده فرنگی ان در داخل خانه و سفارت خانه وجهی گرفت چون كه نه. بنا بر این صرف ملحق شدن به یك پروتكل به مفهوم سلب اختیار از روش اجرای ان نیست.
رئیس كمیته تخصصی توسعه كسب و كار كمیسیون ملی یونسكو در ایران در ادامه درباره دلیل بالا بودن آمار اشتغال در بخش خدمات توضیح داد: با ورود كامپیوتر و در ادامه اتوماسیون های اداری و سیستم های كنترل دیجیتال و به صورت وسیعی ربات ها، سهم بخش صنعت در ایجاد فرصتهای شغلی به شدت تحت تاثیر قرار گرفته و كاهش پیدا كرده است، از طرفی با مكانیزه شدن مزارع و در واقع صنعتی شدن كشاورزی، سهم نیروی انسانی در كشاورزی هم به شدت كاهش یافته است.
تغییر الگوی زندگی شهری باعث افزایش مشاغل خدماتی
كیهانی اضافه كرد: همزمان با تغییر الگوی زندگی شهری هم واحدهای شغلی خدماتی روزبه روز افزایش یافته و مجموع این تغییر و تحولات، تغییر نسبت سهم اشتغال در بخشهای مختلف را سبب شده است.
وی درباره ماندگاری مشاغل خدماتی اظهار داشت: باآنكه مشاغل خدماتی به نسبت از عمر كمی برخوردار می باشند ولی در كنار ریزش، رویش هم دارند و همه ساله مشاغل خدماتی جدیدی پیدا می شوند.1398/12/08
10:07:28
5.0 / 5
2317
تگهای خبر: اشتغال , بازار , توسعه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
هم پیما
هم پیما